Çamaşır makinesinin deterjan çekmecesinden köpük geliyor

Çamaşır makinenizin deterjan çekmecesinden köpük geliyor ve dışarı taşıyorsa aşağıda size önereceğimiz adımları izleyebilirsiniz.

Kullandığınız deterjanın çamaşır makinesinde kullanıma uygun olmasına dikkat edin. Deterjanınızı nemsiz bir ortamda ve kapalı olarak saklayın. Doğru deterjan gözünde ve yeterli miktarda deterjan kullanın. Tül gibi bazı çamaşırlar yapıları nedeniyle çok köpürdükleri için bu tip çamaşırları yıkarken az miktarda deterjan koyun. Çamaşır suyu kullanıyorsanız doğru programda, doğru gözde ve uygun miktarda kullanmaya özen gösterin.

Tüm bu adımları denedikten sonra sorun devam ederse 0850 210 0 888 numaralı çağrı merkezi hattını arayarak müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.

Deterjanınız çamaşır makinelerinde kullanılmaya uygun mu?

• Çamaşır makineleri için üretilen matik deterjanları kullanın.
• Giysilerinizi kumaş tipi ve rengine göre ayırıp türlerine uygun deterjan kullanın.
• Renkli ve beyaz çamaşırlar için ayrı deterjanlar kullanın.
• Hassas çamaşırlarınızı; yalnızca hassas çamaşırlar için kullanılan sıvı deterjan, yün şampuanı vb. özel deterjanlarla yıkayın.
• Koyu renkli çamaşırları ve yorganları yıkarken sıvı deterjan kullanmaya özen gösterin.
• Yünlü giysileri, yalnızca yünlüler için kullanılan özel bir deterjanla yıkayın.

Uyarılar: Deterjanınızı nemsiz ortamda, kapalı şekilde saklayın. Aşırı sıcak ortamlarda saklamamaya dikkat edin.  Makineye elle yıkamaya uygun ya da aşırı miktarda deterjan konmuş olabilir. Makineye birkaç kez su aldırıp boşaltarak deterjanı makineden temizleyebilirsiniz. Bazı deterjan firmaları deterjanlarındaki köpük kırıcı oranını düşük tutmuş olabilir ve bu durum fazla köpüklenmeye neden olabilir. Bu durumda farklı marka bir deterjan kullanarak tekrar yıkamayı deneyin. Makinede kesinlikle arapsabunu kullanmayın.

Deterjan miktarı

Deterjan miktarı; suyun kireçli olması, giysilerin kirlilik oranı ve çamaşırın miktarına göre değişiklik gösterir. Fazla miktarda deterjan kullanıyorsanız; giysilerinizde kalıntı, makinenizde fazla köpürme ve yeterli durulanmama gibi sorunlar yaşarsınız. En düşük miktarda ve çamaşırlarınızın türüne uygun şekilde deterjan kullanmanız gerekir. Örneğin; tül delikli yapısı nedeniyle çok köpüreceği için az miktarda deterjan kullanılmalıdır.

Deterjan kullanımı (hatalı / doğru)

User-added image

User-added image

Uyarı: Çaydanlığınızın içinde kireç oluşuyorsa sularınız serttir; kireç oluşmuyorsa yumuşaktır. Su sertliğine göre deterjanı az ya da fazla kullanmanız gerekir.
Uyarı: Makine yıkama suyunu aldıktan sonra yıkama programını iptal edip yeni bir program başlattığınızda normalden daha az deterjan koymanız gerekir.

Deterjan hangi göze konulmalı

Deterjanınız, makinenin ön üst kısmında yer alan deterjan çekmecesini açtığınızda II sembolü ile ifade edilen ana yıkama gözüne koyulmalıdır. I sembolü ile ifade edilen ön yıkama gözü sadece "Ön yıkama programı" seçildiğinde kullanılmalıdır.

Deterjan gözleri

User-added image

Toz deterjan kullanımı

Toz deterjanın “II” sembolü ile ifade edilen ana yıkama gözüne koyulması gerekir. Toz deterjan çamaşır makinesinde yanlış göze koyulursa giysilerde tortu ve deterjan kalıntıları bırakmasının yanı sıra alerjiye de sebep olabilir. Toz deterjanı, deterjan paketi üzerindeki bilgilere uygun olarak kullanmaya dikkat edin.

Toz deterjan kullanımı

User-added image

Sıvı deterjan kullanımı

Sıvı deterjan kullanıyorsanız, deterjan paketinden çıkan sıvı deterjan kabını “II” sembolü ile ifade edilen ana yıkama gözüne yerleştirin. Sıvı deterjanı, deterjan paketi üzerindeki bilgilere uygun olarak kullanmaya dikkat edin.

Sıvı deterjan kabı yoksa yetkili servisten temin edebilirsiniz. Çamaşır makinesinde sıvı deterjan bölmesi ya da gözü yoksa, makine su almaya başlayınca “II” sembolü ile ifade edilen ana yıkama gözüne sıvı deterjan koyulabilir. Sıvı deterjanı "I" sembolü ile ifade edilen ön yıkama gözüne koymamaya özen gösterin. Aksi taktirde, makinede geç başlatma fonksiyonu devreye alındığında çamaşırlar üzerinde istenmeyen lekeler oluşabilir.

Çamaşır suyu kullanımı

Çamaşır suyunu, ön yıkamalı bir program seçerek kullanabilirsiniz. Ön yıkama programında, makine su aldığı sırada deterjan çekmecesinin I no'lu ön yıkama gözüne deterjan koymadan sadece yarım (1/2) çay bardağı çamaşır suyu ekleyin. Buna alternatif olarak ilave durulama programında çamaşır suyu kullanabilirsiniz.

Makine yıkama işlemlerini bitirip durulama adımına geçtiğinde ilave durulamalı bir program seçin. Birinci durulamada makine su almaya başladığı sırada deterjan koymadan sadece yarım (1/2) çay bardağı çamaşır suyu ekleyin.

Çamaşır suyu kullanımı

User-added image

Uyarılar: Çamaşır suyu ile deterjanı karıştırarak kullanmayın. Çamaşır suyu, deri tahrişine neden olacağı için az miktarda (1/2 çay bardağı - yaklaşık 50 ml) kullanın ve çamaşırları iyi bir şekilde durulayın. Çamaşır suyunu doğrudan çamaşırların üzerine dökmeyin. Renkli çamaşırlarda çamaşır suyu kullanmayın.  
Daha Fazla Arayın