Çamaşır makinesinin tamburu dönmüyor

Çamaşır makinenizin tamburu dönmüyorsa aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Çamaşır makinenizin ön kapağını tık sesini duyana kadar iterek kapatın. Kapak yerine düzgün bir şekilde oturmazsa yıkamaya başlamaz.

Çamaşır makinesi kapağı

User-added image

Çamaşır makinesinin içinde çok az ya da çok fazla çamaşır koymuş olabilirsiniz. Günlük kıyafetlerinizi yıkarken çamaşırmakinenizin ön kapağının yarısını geçmeyecek kadar çamaşır ekleyin. Tek parça ya da fazla çamaşır koyduğunuzda makine içinde dengesiz bir ağırlık oluşturacaktır. Çamaşır eklemeden boş bir şekilde yıkama yapmayı deneyin.

Doğru çamaşır yükleme

User-added image

Makinenizin arkasında yer alan gri tırtıklı gider hortumunun yüksekliği en az diz ve en fazla bel hizasında (40-100 cm) olmalıdır.

Doğru hortum yüksekliği

User-added image

Çamaşır makineniz kirli suyu boşaltamadıysa gider hortumunun gider deliğinen bağlı olan kısmını çıkarın. Ağız kısmında biriken artıkları temizleyin ve tekrar yerine takın. Yeni bir yıkama yaparak tamburun dönüp dönmediğini kontrol edin.

Program iptal etme

Çamaşır makinenizin Açma/Kapatma düğmesine 3 saniye basılı tutarak kapatıp açın. Ardından "Başla/Bekle/İptal" yazan düğmeye 5 saniye basın.

Program iptal etme

User-added image

Çamaşır makinenizin üzerindeki "Bitti Işığı" yanana kadar ya da ekrana "End" yazısı gelene kadar bekleyin. Bu adımdan sonra "Sıkma-Pompa" programını seçin. Sıkma devrini 600-800-1000 seçeneklerinden birine ayarlayın ve programı başlatın.

Filtre temizliği

Çamaşır makinesinin fişini prizden çekin. Temizlik esnasında kirli su akabileceğinden kapağın alt kısmına bir bez serin. Makinenizin ön alt kısımda bir kapak göreceksiniz, bu kapağı açın. Kapağın arkasında bidon kapağına benzeyen filtre kapağını göreceksiniz. Kapağı sola doğru çevirerek açın ve içini iyice temizleyin.

Filtre temizliği

User-added image

Filtre temizliğinden sonra kapağı sıkıca kapatın ve yeni bir yıkama programı seçerek tekrar kullanmayı deneyin.

Çocuk kilidini kapatma

Çamaşır makinenizin önünde bulunan tuş takımında "Kilit" işaretini göreceksiniz. İşaret hangi tuşları gösteriyorsa o tuşa/tuşlara 3 saniye basılı tutun.

Çocuk kilidi iptali

User-added image

Çamaşır makinenizin ekranı varsa "C-OFF" yazısını göreceksiniz. Ekranı olmayan bir çamaşır makineniz varsa "Ön Yıkama Işığı" sönecektir. Çocuk kilidini bu adımlarla devreden çıkardıktan sonra yeni bir program seçerek çamaşır makinenizin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bu adımlardan sonra sorun çözülmediyse 0850 210 0 888 numaralı telefon ile Arçelik çağrı merkezimizden veya +90 544 444 08 88 numaralı telefon ile Arçelik Destek WhatsApp hesabımızdan destek alabilirsiniz.
 
Daha Fazla Arayın