Çamaşır makinesinin tamburu/kazanı dönmüyor

Çamaşır makinenizin tamburu/kazanı dönmüyorsa aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.


Ön kapak kontrolü

Ön kapak tam kapanmamış olabilir. Elinizle hafifçe bastırıp yuvasına oturmasını sağlayın.

Ön kapak kontrolü

User-added image


Dengesiz yükleme

Çamaşır makinenizi, kullanım kılavuzunda belirtilenden daha az ya da çok doldurmanız dengesiz yük oluşmasına sebep olacaktır. Böyle bir durum olup olmadığını kontrol etmek için makinenizi içi boşken çalıştırın ve kazanın dönüp dönmediğini kontrol edin. Eğer içi boşken düzgün bir şekilde dönüyorsa çamaşırlarınızı belirtilen ağırlık sınırlarına dikkat ederek ve ağırlığı eşit bir şekilde dağıtarak tekrar doldurun ve çalıştırın.

Yanlış yükleme

User-added image

Doğru yükleme

User-added image


Tahliye hortumu kontrolü

Çamaşır makinenizin tahliye hortumu yerinden çıktıysa ya da doğru ayarlanmamışsa makinenizin kazanı dönmez. Öncelikle makinenin arka tarafındaki tırtıklı gri hortumun yerine takılı olup olmadığını kontrol edin. Tahliye hortumunun yüksekliğinin, makinenin kendi boyuna yakın olması gerekiyor, bu seviyelerin altında ya da üzerindeyse çamaşır makinesinin kazanı dönmez.

Hortum yüksekliği

User-added image

Tahliye hortumu konumu

User-added image

Yanlış hortum konumu

User-added image


Program iptali

Tuşların olduğu bölümde Başla/İptal düğmesi varsa bu düğmede parmağınızı 5 saniye basılı tuttuğunuzda yıkama işlemi sona erecektir. Yaklaşık 2 dakika bekledikten sonra "Bitti ışığı" yanar ya da ekranda "End" yazısı çıkar. Yeni bir program seçebilirsiniz. Yeni seçtiğiniz programda makineniz suyu alacaktır.

"İptal" yazmıyorsa açma-kapama tuşundan kapatıp açın ve yeni program seçin. 

"Başla" tuşu bulunmuyorsa açma-kapama tuşuna basarak kapatıp açın. Program seçme düğmesinde kalın uzun çizgiler varsa burada seçeceğiniz programdaki çizginin bir tık önüne getirmelisiniz.

Program iptal düğmesi

User-added image

Başla/Durdur tuşu

User-added image


Filtre temizliği

Filtresine toka, düğme, bozuk para gibi cisimler kaçmış olabilir. Öncelikle güvenlik sebebiyle çamaşır makinesinin fişini çekin ve elektrik bağlantısını kesin. Temizlik aşamasında makinenin filtresinden bir miktar su geleceği için yere bir bez kap yerleştirin.

Karşıdan baktığınızda alt kısımda bulunan kapağı açın. Siyah, ince bir hortum varsa, hortumu çekip suyu kabın içine boşaltın. Ardından yuvarlak plastik kapağı sola doğru çevirip çıkarttıktan sonra temizleyebilirsiniz. Hortum yoksa da yuvarlak plastik kapağı sola doğru çevirip çıkardıktan sonra temizleyebilirsiniz.

Filtre temizliğinin ardından kapağını sıkıca kapayıp makineyi yeniden çalıştırın.

Filtre temizliği

User-added image


Çocuk kilidinin devreden çıkarılması

Makinenizin ön yüzeyinde yer alan kilit sembolü hangi tuşları gösteriyorsa, o tuşlara parmağınızı 3 saniye süreyle basılı tutun. Aynı tuşları kullanarak çocuk kilidi özelliğini de açık veya kapalı konuma getirebilirsiniz.

Dijital ekranı olan makinelerin ekranında "CL-ON" yazıyorsa çocuk kilidi aktiftir, çocuk kilidi iptal edilirken ekranda üçten geriye doğru sayılır ve ardından ekranda "C-OFF" yazısı görülür. Böylece çocuk kilidi devreden çıkarılmış olur.

Ekransız modelde ön yıkama ışığı yanıp sönüyorsa devrededir.

Kilit görseli olmayan makinelerde çocuk kilidi ayarı

User-added image

Kilit görseli olan makinelerde çocuk kilidi ayarı

User-added image


Sorun devam ediyorsa 0850 210 0 888 numaralı telefon ile Arçelik çağrı merkezimizden veya +90 544 444 08 88 numaralı telefon ile Arçelik Destek WhatsApp hesabımızdan destek alabilirsiniz.
 
Daha Fazla Arayın