Çamaşır makinesi seçilen programda takılı kalıyor

Çamaşır makineniz seçtiğiniz programda takılı kalıyorsa aşağıda size önereceğimiz adımları izleyebilirsiniz.

Tüm bu adımlardan sonra da sorun devam ederse 0850 210 0 888 numaralı çağrı merkezi hattını arayarak müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.


Program iptali

Tuşların olduğu bölümde Başla/İptal düğmesi varsa bu düğmede parmağınızı 5 saniye basılı tuttuğunuzda yıkama işlemi sona erecektir. Yaklaşık 2 dakika bekledikten sonra "Bitti ışığı" yanar ya da ekranda "End" yazısı çıkar. Yeni bir program seçebilirsiniz. Yeni seçtiğiniz programda makineniz suyu alacaktır.

"İptal" yazmıyorsa açma-kapama tuşundan kapatıp açın ve yeni program seçin. 

"Başla" tuşu bulunmuyorsa açma-kapama tuşuna basarak kapatıp açın. Program seçme düğmesinde kalın uzun çizgiler varsa burada seçeceğiniz programdaki çizginin bir tık önüne getirmelisiniz.

Program iptal düğmesi

User-added image

Başla/Durdur tuşu

User-added image


Çocuk kilidinin devreden çıkarılması

Makinenizin ön yüzeyinde yer alan kilit sembolü hangi tuşları gösteriyorsa, o tuşlara parmağınızı 3 saniye süreyle basılı tutun. Aynı tuşları kullanarak çocuk kilidi özelliğini de açık veya kapalı konuma getirebilirsiniz.

Dijital ekranı olan makinelerin ekranında "CL-ON" yazıyorsa çocuk kilidi aktiftir, çocuk kilidi iptal edilirken ekranda üçten geriye doğru sayılır ve ardından ekranda "C-OFF" yazısı görülür. Böylece çocuk kilidi devreden çıkarılmış olur.

Ekransız modelde ön yıkama ışığı yanıp sönüyorsa devrededir.

Kilit görseli olmayan makinelerde çocuk kilidi ayarı

User-added image

Kilit görseli olan makinelerde çocuk kilidi ayarı

User-added image


Ön kapak kontrolü

Ön kapak tam kapanmamış olabilir. Elinizle hafifçe bastırıp yuvasına oturmasını sağlayın. Tekrar kapağı açmayı deneyin.

Ön kapak kontrolü

User-added image


Dengesiz yükleme

Çamaşır makinenizi, kullanım kılavuzunda belirtilenden daha az ya da çok doldurmanız dengesiz yük oluşmasına sebep olacaktır. Böyle bir durum olup olmadığını kontrol etmek için makinenizi içi boşken çalıştırın ve kazanın dönüp dönmediğini kontrol edin. Eğer içi boşken düzgün bir şekilde dönüyorsa çamaşırlarınızı belirtilen ağırlık sınırlarına dikkat ederek ve ağırlığı eşit bir şekilde dağıtarak tekrar doldurun ve çalıştırın.

Yükleme kontrolü (hatalı / doğru)

User-added image

User-added imageFiltre temizliği

Filtresine toka, düğme, bozuk para gibi cisimler kaçmış olabilir. Öncelikle güvenlik sebebiyle çamaşır makinesinin fişini çekin ve elektrik bağlantısını kesin. Temizlik aşamasında makinenin filtresinden bir miktar su geleceği için yere bir bez kap yerleştirin.

Karşıdan baktığınızda alt kısımda bulunan kapağı açın. Siyah, ince bir hortum varsa, hortumu çekip suyu kabın içine boşaltın. Ardından yuvarlak plastik kapağı sola doğru çevirip çıkarttıktan sonra temizleyebilirsiniz. Hortum yoksa da yuvarlak plastik kapağı sola doğru çevirip çıkardıktan sonra temizleyebilirsiniz.

Filtre temizliğinin ardından kapağını sıkıca kapayıp makineyi yeniden çalıştırın.

Filtre temizliği

User-added image


Tahliye giderinin kontrolü

Öncelikle tahliye hortumunun yüksekliğinin, makinenin kendi boyuna yakın olup olmadığını kontrol edin. Bu seviyelerin altında ya da üzerindeyse çamaşır makinesinin kazanı dönmez.

Tahliye hortumu yanlış yükseklik

User-added image

Tahliye hortumu doğru yükseklik

User-added image


Su musluğu ve hortum kontrolü

Makinenin arka kısmında yer alan musluğa bağlı hortumda kıvrılma olup olmadığını kontrol edin. Kıvrılma varsa düzeltin.

Muslukların açık olduğundan emin olun. Eğer makineniz çift su girişli ise iki musluğun da açık olması gerekir. Musluklar kapalı ise açın.

Hortum kontrolü

User-added image
 
Daha Fazla Arayın