Çamaşır makinesi sıkıyor ama ıslak bırakıyor

Çamaşır makineniz sıkma yapıyor ancak çamaşırlarınızı sulu bırakıyorsa aşağıda size önereceğimiz adımları izleyebilirsiniz.

Makinenizin sıkma devri ve durulama işleminden sonra suda bekletme özelliğinin seçili olup olmadığını kontrol edin. Öncelikle mevcut yıkama programını iptal edin ve yeni bir program seçerek makinenizi yeniden çalıştırın. Makinenizin ön alt kısmında yer alan filtreyi ve kirli su tahliye hortumunu temizleyin. Çamaşırlarınız makine içerisinde dengesiz şekilde dağılmışsa düzeltin. Makinede kullanıma uygun (matik) olmayan deterjanlar ve aşırı miktarda deterjan kullanımı köpürmeye neden olur ve sıkma işlemini engeller.

Suda bekletme özelliği

Makinenizin tuşlarının olduğu bölümde yer alan ve salyangoz şekline benzeyen tuşa her bastığınızda sıkma devirleri değişir. (800-1000 devir gibi). Eğer sıkma devri rakamları ekranda görünmüyorsa “Suda bekletme (suda bırakma)” özelliği seçilmiş demektir. Bu tuşa bir kez daha bastığınızda makine “Pompa” programına geçerek fazla suyunu boşaltır. Son olarak, yıkama seçenekleri arasından “Sıkma-Pompa” programını seçip Başlat/Beklet tuşuna bir kez basın. Yıkama tamamen sonlandığında çamaşırlarınızı çıkarabilirsiniz.

Makinenizin tuşlarının olduğu bölümde yer alan ve “kap içerisinde aşağı ok” sembolüyle ifade edilen tuşa bastıysanız suda bekleme özelliği seçilmiş demektir. Bu tuşa tekrar bastığınızda suda bekleme işlemi iptal olur. Bu durumda, program düğmesinden ”Pompa“ programını seçip suyu boşaltabilir ya da “Sıkma” programına alarak yıkamayı sonlandırıp çamaşırları çıkarabilirsiniz.

Suda bekletme özelliği

User-added image

Sıkma programı

User-added image

Yıkama programı iptali

Ön tarafta, tuşların bulunduğu yerdeki Açma/Kapatma düğmesinden çamaşır makinesini açın. Makinenin ekranında ışıklar yandıysa Başla/Bekle tuşuna parmağınızı 3 saniye kadar basılı tutarak programı iptal edin. Yaklaşık 2 dakika bekledikten sonra yeni bir yıkama programı seçerek makineyi çalıştırın.

Yıkama programı iptali

User-added image

Dengesiz yükleme

Makine içerisine tek parça gibi az ya da kapasitesini aşacak şekilde fazla miktarda yüklediğiniz çamaşırlar dengesiz yük oluşmasına neden olur. Bu durumu önlemek için seçtiğiniz yıkama programlarına uygun ağırlıkta çamaşır yükleyerek makinenin içinde eşit şekilde dağıtmaya dikkat edin.

Yükleme kontrolü (hatalı / doğru)

User-added image

User-added image

Uyarı: Makinenin içi boşken sıkma programını çalıştırın. Eğer çamaşırsız sıkma yapıyorsa otomatik sıkma düzeltme sistemi devreye girmiş olabilir.

Filtre temizliği

Öncelikle güvenlik sebebiyle çamaşır makinesinin fişini çekin ve elektrik bağlantısını kesin. Temizlik aşamasında makinenin filtresinden bir miktar su geleceği için yere bir bez serin. Ön alt tarafta yer alan ve bidon kapağına benzeyen filtre kapağını sola doğru çevirip açarak içini temizleyin. Filtre temizliğinin ardından kapağını sıkıca kapayıp makineyi yeniden çalıştırın.

Filtre temizliği

User-added image

Su giriş hortumu kontrolü

Makinenin arka kısmında yer alan su giriş hortumlarının kıvrılmış olup olmadığını kontrol edin. Kıvrılma varsa düzeltin.

Hortum kontrolü

User-added image

Tahliye hortumu kontrolü

Makinenizdeki kirli suyu boşaltan tahliye hortumunun yerden en az diz boyu kadar (yaklaşık 40 cm), en çok 100 cm yukarıda olması gerekir. Yükseklik bu oranların altında veya üstündeyse makine sıkma işlemi yapmaz. Ayrıca tahliye hortumu gidere bağlı ise tıkanmış olabilir. Bu durumda, makinenizin arka kısmında yer alan ve kirli suyu dışarı atan tırtıklı gri hortumu kendinize doğru çekip çıkarın. Gider kısmında kir birikintisi varsa temizleyin ve tahliye hortumunu yerine taktıktan sonra makinenizi yeniden çalıştırın.

Hortum uzunluğu

User-added image

Hortum yüksekliği

User-added image

User-added image

User-added image

Matik olmayan veya aşırı deterjan konulması

Makinede kullanıma uygun deterjan (matik) dışında herhangi bir deterjan kullandıysanız ya da kapasitesinden fazla deterjan koyduysanız aşırı köpük oluşacağından sıkma işlemi yapmayabilir. Bu durumda, makineyi durulama programında çalıştırarak köpüğün giderilmesini sağlayın. Daha sonraki yıkamalarda ise programın gerektirdiği çamaşır miktarına ve kir durumuna uygun oranda deterjan kullanmaya dikkat edin.

Deterjan kullanımı (hatalı / doğru)

User-added image

User-added image

User-added image

Sorun devam ediyorsa 0850 210 0 888 numaralı çağrı merkezi hattını arayarak müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.
Daha Fazla Arayın