Çamaşır makinesi sesli çalışıyor ve titriyor

Çamaşır makineniz sesli çalışıyor ve titriyorsa aşağıda size önereceğimiz adımları izleyebilirsiniz.

Sorun devam ederse 0850 210 0 888 numaralı çağrı merkezi hattını arayarak müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.


Dengesiz yükleme

Makine içerisine tek parça gibi az ya da kapasitesini aşacak şekilde fazla miktarda yüklediğiniz çamaşırlar dengesiz yük oluşmasına neden olur. Bu durumu önlemek için seçtiğiniz yıkama programlarına uygun ağırlıkta çamaşır yükleyerek makinenin içinde eşit şekilde dağıtmaya dikkat edin.

Çamaşır yüklemesi kontrolü (hatalı ve doğru)

User-added image

User-added image


Zemin ve ayak kontrolü

Makine sert, düz, eğimsiz ve kuru bir zemin üzerinde ve halı ya da kilimin üstünde olmayacak şekilde yerleştirilmiş olmalıdır.

Zemin kontrolü

User-added image

Çamaşır makinenizin üst köşelerini iki elinizle tutarak sağa sola oynatmaya çalıştığınızda hareket ediyorsa ayak ayarlarında dengesizlik var demektir. Makinenin alt kısmında, dengede durmasını sağlayan ve cıvataya benzeyen ayaklar bulunmaktadır. Makinenin ayakları sağa doğru çevrildiğinde kısalır; sola doğru çevrildiğinde ise uzar. Bu ayakları çevirerek makinenizi düz ve sabit bir duruma getirebilirsiniz.

Ayak ayarları kontrolü

User-added image


Filtre temizliği

Filtresine toka, düğme, bozuk para gibi cisimler kaçmış olabilir. Öncelikle güvenlik sebebiyle çamaşır makinesinin fişini çekin ve elektrik bağlantısını kesin. Temizlik aşamasında makinenin filtresinden bir miktar su geleceği için yere bir bez ve kap yerleştirin.

Karşıdan baktığınızda alt kısımda bulunan kapağı açın. Siyah, ince bir hortum varsa, hortumu çekip suyu kabın içine boşaltın. Ardından yuvarlak plastik kapağı sola doğru çevirip çıkarttıktan sonra temizleyebilirsiniz. Hortum yoksa da yuvarlak plastik kapağı sola doğru çevirip çıkardıktan sonra temizleyebilirsiniz.

Filtre temizliğinin ardından kapağını sıkıca kapayıp makineyi yeniden çalıştırın.

Filtre temizliği

User-added image


Makinenin arkasındaki nakliye vidalarının sökülmesi

Makinenin arka tarafında, yüzeyde yer alan avuç içi büyüklüğünde 4 ya da 5 adet nakliye vidası bulunur. Bu vidalar sökülmemişse uygun bir anahtarla gevşetin ve elinizle sökün. Son olarak, açık kalan vida deliklerine kullanım kılavuzunun bulunduğu poşette yer alan plastik kapakları takın.

Nakliye vidalarının kontrolü

User-added image


Makine su alırken ses çıkarıyorsa

Sularınız çok tazyikli şekilde akıyorsa makinenizin su aldığı esnada ses çıkarması normaldir. Bu durumda makinenin arkasında yer alan su giriş hortumunun bağlı olduğu musluğu, su basıncı düşene kadar bir miktar kısın. Makineniz kirli suyu boşaltma (sıkma işlemi) sırasında ses çıkarıyorsa filtre tıkanmış olabilir.

Musluk ve filtre kontrolü

User-added image

User-added image

Su akışı

User-added image


Yıkama esnasında ses yapıyorsa

Makine içinden, bozuk para, fermuar çarpma sesi geliyor olabilir. Yıkama bittiğinde, makine içinde metal eşyalar varsa alın. Sonraki yıkamalarınızda kıyafetleri ters çevirerek, aksesuar ve metal parçaların makine içine çarpmaması için önlem alın.

Filtrenin temizlenmesi de gerekiyordur. Önceki adımlardaki gibi filtreyi temizleyiniz.


Makine su boşaltırken ses çıkarıyorsa

Makineniz suyu boşaltırken oluşan tahliye sesini duymanız normaldir. Ancak bozuk para, toka gibi farklı cisimler takılmışsa farklı bir ses çıkartabilir. 

Böyle bir durumda filtre temizliği yapmanız gerekiyor. Önceki adımlardaki gibi filtreyi temizleyiniz.

 
Daha Fazla Arayın