Kurutma makinesinde kurutma işlemi uzun sürüyor

Kurutma makinenizin kullanımı sırasında beklemediğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumlarla ilgili yapabilecekleriniz konusunda size bilgi vermek istiyoruz.

Kurutma makinenizdeki kurutma işlemi olması gereken süreden daha uzun sürüyorsa aşağıda size önereceğimiz adımları izleyebilirsiniz.

Kurutma makinenizde kurutma işlemi sırasında biriken tüy ve lif gibi maddeleri toplayan ve lif filtresi adı verilen bir filtre bulunur. Lif filtresinin gözenekleri tıkanmış olabilir. Çözüm olarak, filtreyi ılık suyla yıkayın. Makinenizde biriken nemli havayı yoğuşturarak su tankına pompalayan yoğuşturucu bölmesi tıkanmış olabilir. Bunun için makinenizin ön yüzünde en altta yer alan yoğuşturucuyu temizleyin. Makinenin ön yüzünde en altta yer alan havalandırma ızgaraları kapalı olabilir. Havalandırma ızgaralarının önünde konumlanan ve havalandırmayı engelleyen eşya varsa kaldırın. Makine küçük ya da dar bir alana kurulduysa havalandırma yetersiz olabilir. Makinenizin konumlandığı ortamın sıcaklığının çok yükselmemesi için kapı veya pencereleri açın. Kurutma makinenizin içinde, çamaşırın kuru olup olmadığını algılayan nem sensörleri bulunur. Nem sensörlerinde kireç tabakası oluşmuş olabilir. Oluşan kireç tabakasını temizleyin. Makinenize aşırı çamaşır yüklenmiş olabilir. Yükleme yapılan iç haznenin yarısına denk gelecek şekilde yerleştirme yapmaya dikkat edin. Çamaşırlar yeterli derecede sıkılmamış olabilir. Çamaşır makinesinde daha yüksek devirde sıkma yapın. Makinenizdeki filtre çekmecesi tıkanmış olabilir. Makinenizin ön yüzünde ve en alt kısımda yer alan filtre çekmecesinin içindeki süngeri temizleyin.

Tüm kontrolleri yapmanıza rağmen sorun devam ederse 0850 210 0 888 numaralı telefon ile Arçelik çağrı merkezimizden veya +90 544 444 08 88 numaralı telefon ile Arçelik Destek WhatsApp hesabımızdan destek alabilirsiniz.

Lif filtresini temizleyin

Makinenizle kurutma işlemi yaptığınız kıyafetlerden çıkan tüy ve lifler lif filtresinde toplanır. Makinenin çamaşır yükleme kapağını açtığınızda, kapak içinde yer alan ve iki parmakla tutulabilen bir yeri bulunan delikli bir parça göreceksiniz. Bu parçayı tutma yerinden yukarı çekerek çıkarın. Elle veya elektrik süpürgesiyle temizliğini yaparak tekrar yerine takın.

Filtre çıkarma

User-added image

Nem sensör plakalarını temizleyin

Kurutma işleminden dolayı makinedeki sıcaklık devam ediyorsa soğumasını bekleyin. Makinenizin yükleme kapağını açın. Yükleme kapağının iç tarafında iki adet metal çubuk göreceksiniz. Metal parçaları sirkeli suyla ıslatılmış bezle silin ve kurulayın. Parçaların temizliğini yaparken metal alet kullanmayın ve kazımayın. Makinenizde yılda 4 kez bu temizliği yapın.

Makine temizliği

User-added image

Yoğuşturucu temizliği

Kurutma makinenizdeki sıcak ve nemli hava yoğuşturucu adı verilen bölmenin içinde odanın soğuk havası ile soğutulur. Bu sayede makinenizin içinde dolaşan nemli hava yoğuşur ve su haline gelerek makinenizdeki su tankının içine pompalanır. Makinenin ön yüzünde en altta yer alan ve tekmelik adı verilen bir kapak bulunur. Kurutma işlemi yeni bittiyse tekmelik bölmesinin kapağını bir süre açın ve soğumasını bekleyin. Tekmeliği açtıktan sonra 2 adet kırmızı renkli yoğuşturucu kapak kilitlerini açın. Metal yoğuşturucuyu basınçlı su uygulayarak temizleyin ve sularının süzülmesini bekleyin. Yoğuşturucuyu yerine yerleştirin. Kırmızı renkli kapak kilitlerini kapatın ve tam oturduklarına emin olun. Tekmelik bölmesinin kapağını kapatın.

Su tankının boşaltılması

User-added image

Filtre çekmecesinin yeri ve temizliği

Kurutma makinenizdeki lif filtresi tarafından yakalanamayan tüy ve lif gibi maddeler, tekmelik bölümünün arkasındaki filtre çekmecesinde yakalanır. Filtre çekmecesinin üzerinde gözle görülür bir tüy ve toz yumağı birikimi (hav) olduğunda veya filtre çekmecesi ekranında uyarı ışığı yandığında düzenli olarak filtre temizliği yapılmalıdır. Filtre çekmecesinde 1 kademeli sünger filtre vardır.

Filtre çekmecesinin açılması

User-added image

Filtre çekmecesini temizlemek için

Tekmelik düğmesine basarak tekmeliği açın. Filtre çekmecesi kapağını üzerindeki ok yönünde çevirin. Filtre çekmecesini kırmızı düğmeye basarak açın. Filtre çekmecesi süngerini elde yıkayarak üzerindeki tüy ve lifleri temizleyin. Süngeri yıkadıktan sonra elinizle sıkarak ıslaklığını giderin. Filtre çekmecesini kırmızı düğme kilitlenecek şekilde kapatın. Filtre çekmecesini yerine yerleştirin ve filtre çekmecesi kapağını ok yönünde çevirerek kapağını sıkıca kapatın.

Evaporatörün (buharlaştırıcının) temizliği

Makinenizin filtre çekmecesinin arkasında, buharlaştırmayı sağlayan ve evaporatör adı verilen metal bir yapı bulunur. Evaporatörün kanatçıklarında birikmiş lifleri elektrik süpürgesiyle temizleyin.

Evaporatör temizliği

User-added image
Daha Fazla Arayın