Kurutma makinesinin kazanı dönmüyor

Kurutma makinenizin kullanımı sırasında beklemediğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumlarla ilgili yapabilecekleriniz konusunda size bilgi vermek istiyoruz.

Kurutma makinesinin kazanı dönmüyorsa; aşağıda size önereceğimiz adımları takip edebilirsiniz.

Kurutma makinesine elektrik gelmiyorsa

Makinenin takılı olduğu fişe elektrik gelip gelmediğini bir küçük ev aleti takarak kontrol edin. Elektrik gelmiyorsa evin sigortalarından bazıları atmış olabilir. Bunun için ters yönde olan sigortayı kaldırın. Priz bozuksa kurutma makinesini farklı bir prize takarak açma-kapama düğmesinden açın. Son olarak, makinenin ön kapağının yerine tam oturduğundan emin olmak için ön kapağı açıp kapatın.

Kurutma makinesine elektrik geliyorsa

Mevcut programı iptal edip yeniden program tanımlayarak çalıştırmayı deneyin. Son olarak, makinenin filtreleri kirli ve su tankı dolu olabilir. Filtre temizliği yaparak su tankını boşaltın.

Kurutma makinesinde tanımlanan programı iptal etme

Açma / Kapama / İptal Düğmesi varsa; 3 saniye boyunca bu düğmeye basarak programı iptal edin. Buna ek olarak, makine kapatılıp açıldığında da program iptal edilir.

Başla / Bekle / İptal düğmesi varsa; 3 saniye bu düğmeye basılı tutun. Makine "Bitti" uyarısı verdikten veya son ışığı yandıktan sonra yeni program verebilirsiniz.

Program iptal etme

User-added image

Lif filtresinin yeri ve temizliği

Kurutma makinenizde kurutma işlemi sırasında kıyafetlerinizden çıkan tüy, lif gibi maddeleri toplayan ve lif filtresi adı verilen bir filtre bulunur. Lif filtresinin gözenekleri tıkanmış olabilir. Bu filtreyi düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Makinenin çamaşır yükleme kapağını açtığınızda, yükleme eşiğinde delikli bir parça görürsünüz. Bu parçayı, iki parmağınızla tutabileceğiniz tutma yerinden yukarı çekerek çıkarın. Elle veya elektrik süpürgesiyle temizliğini yaparak tekrar yerine takın.

Lif filtresini çıkarma

User-added image

Filtre çekmecesinin yeri ve temizliği

Kurutma makinenizdeki lif filtresi tarafından yakalanamayan tüy ve lif gibi maddeler, tekmelik bölümünün arkasındaki filtre çekmecesinde yakalanır. Filtre çekmecesinin üzerinde gözle görülür bir tüy ve toz yumağı birikimi (hav) olduğunda veya filtre çekmecesi ekranında uyarı ışığı yandığında düzenli olarak filtre temizliği yapılmalıdır. Filtre çekmecesinde 1 kademeli sünger filtre vardır.

Filtre çekmecesi

User-added image

Filtre çekmecesini temizlemek için

Tekmelik düğmesine basarak tekmeliği açın. Filtre çekmecesi kapağını üzerindeki ok yönünde çevirin. Filtre çekmecesini kırmızı düğmeye basarak açın. Filtre çekmecesi süngerini elde yıkayarak üzerindeki tüy ve lifleri temizleyin. Süngeri yıkadıktan sonra elinizle sıkarak ıslaklığını giderin. Filtre çekmecesini kırmızı düğme kilitlenecek şekilde kapatın. Filtre çekmecesini yerine yerleştirin ve filtre çekmecesi kapağını ok yönünde çevirerek kapağını sıkıca kapatın.

Su tankının boşaltılması

Kurutma makinenizin kurutma işlemi sırasında çamaşırlardan aldığı nem yoğuşturulur ve ortaya çıkan su, su tankında birikir. Her kurutmadan sonra su tankının boşaltılması gerekir. Su tankını boşaltmak için öncelikle makinenizi fişten çekin ve elektrik bağlantısını kesin. Makinenizin ön yüzünde en alt sağ köşede yer alan kapağı tırnaklarından tutarak yukarıdan aşağıya doğru açın. Açtığınız kısmın en altında yer alan su tankının çekmecesini kendinize doğru tamamen çıkana kadar çekip çıkarın. İçindeki suyu boşalttıktan sonra dikkatlice yerine yerleştirin.

Su tankını boşaltma

User-added image

Yoğuşturucu temizliği

Kurutma makinenizdeki sıcak ve nemli hava yoğuşturucu adı verilen bölmenin içinde odanın soğuk havası ile soğutulur. Bu sayede makinenizin içinde dolaşan nemli hava yoğuşur ve su haline gelerek makinenizdeki su tankının içine pompalanır. Makinenin ön yüzünde en altta yer alan ve tekmelik adı verilen bir kapak bulunur. Kurutma işlemi yeni bittiyse tekmelik bölmesinin kapağını bir süre açın ve soğumasını bekleyin. Tekmeliği açtıktan sonra 2 adet kırmızı renkli yoğuşturucu kapak kilitlerini açın. Metal yoğuşturucuyu basınçlı su uygulayarak temizleyin ve sularının süzülmesini bekleyin. Yoğuşturucuyu yerine yerleştirin. Kırmızı renkli kapak kilitlerini kapatın ve tam oturduklarına emin olun. Tekmelik bölmesinin kapağını kapatın.

Yoğuşturucu temizliği

User-added image
Daha Fazla Arayın