Buzdolabı yüksek sıcaklık uyarı sinyali veriyor

Buzdolabınızın sıcaklığı arttığında, uzun süre elektrik kesildiğinde ya da kapak açık kalmışsa ekranda ünlem (yüksek sıcaklık uyarısı) yanar.

Öncelikle yiyeceklerin bu sebepten bozulmaması için farklı bir yerde muhafaza etmeniz gerekir.


Uyarıyı ekrandan kaldırma

Ekranın yanında ya da altında tuşlar varsa ünlem işaretini kaldırmak için ilgili tuşa basmanız gerekir. 

Bu tuş modelden modele göre değişiklik gösterir. Ürününüzde "Zil veya Çan", "Alarm Off", "Çizgi tuşları" varsa bu tuşa bir saniye süreyle basıp elinizi çekmelisiniz.

Ekranınız dokunmatikse, "Alarm Off" simgesi veya uyarı gelen ünlem işaretine bir saniye süreyle basarak uyarıyı kaldırabilirsiniz.

Ekranda bahsettiğimiz gibi bir tuş yoksa, dokunmatik değilse veya ürünün ekranı iç bölmedeyse uyarıyı kaldırmak için herhangi bir tuşa basmanız gerekmiyor. Yeterli soğukluğa ulaştığında sönecektir.

3 saat arayla yiyeceklerin soğumasını kontrol etmelisiniz. Ünlem işareti tekrar çıkarsa tuşa basarak kaldırın. Eğer tuş yok ise, yine 3 saat arayla yiyeceklerin soğumasını kontrol etmeye devam edin. Bu kontrolü 12 saat boyunca yapmalısınız.


Soğutma ayarını yüksek seviyeye getirme

Ekrandaki "Kar" simgelerine birer saniye basın. Ürününüzün modeline göre soğutucu kısmı +2 veya +1, dondurucu kısmı -24 veya -27 olduğunu göreceksiniz.

Sonrasında 2 saat kapıları açmadan bekleyin.

Soğutma başladıktan sonra normal dereceleri olan dondurucu -18, soğutucu bölme için +4 dereceye ayarlayabilirsiniz.


Lastiklerdeki yapışmama sorununu düzeltme

Kapı uzun zamandır açık kaldıysa ve lastikler birbirine yapışmıyorsa sıcak hava içeri girer ve soğutma azalır. 

Bir bezi sıcak su ile ıslatıp, lastikleri sildikten sonra kapağı iki saat boyunca açmayın. Lastikler yumuşayarak birbirine yapışacaktır.

Bununla birlikte, soğuk havanın dağılabilmesi için buzdolabının iç duvarıyla yiyecekler arasında dört parmak boşluk bırakılmalı.

Ayrıca buzdolabının içine sıcak yiyecek koymamalısınız. Buzdolabının bulunduğu ortamın çok soğuk veya sıcak olmaması gerekir. 

Daha Fazla Arayın