Buzdolabı iç bölümden su akıtıyor

Buzdolabınız birkaç farklı sebepten dolayı alt kısmından su akıtabilir. Buzdolabınız su akıtıyorsa bu sorunu çözmek için aşağıda size önereceğimiz adımları izleyebilirsiniz.

Buzdolabının içine sıcak yiyecek koymamalısınız. Ürünün bulunduğu ortamın çok soğuk veya çok sıcak olmaması gerekir. Aksi durumda buzdolabınızın içinde terleme ve su akıtma sorunu yaşanır. Arka duvarda karlanma ve buzlanma görünüyorsa, kar-buz eritme işlemini mutlaka yapmanız gerekir.

No-Frost buzdolabı için

Karlanma ve buzlanmayı eritmek

Bu işleme başlarken, bozulmaması için yiyeceklerinizi mutlaka farklı bir buzdolabında saklamanız gerekiyor.

Ürünün fişini çekin ve içini boşaltın. Kapakları açık bırakıp kar-buz eriyene kadar bekleyin ve tamamen eridikten sonra kuru bir bez ile silin.

Bekleme süresini kısaltmak için kesici ya da delici aletle karı-buzu temizlemeye çalışmayın.

Eritme ve kurulama işlemi bittikten sonra, ürünü tekrar fişe takın ve dereceleri en soğuk ayara getirin.

Yiyecekleri buzdolabının içine koymadan, kapakları kapatıp 12 saat bu şekilde çalıştırın. 12 saat sonrasında normal derecelere alarak yiyecekleri yerleştirebilirsiniz.

Soğutma derecesi ayarı

Buzdolabının ön kısmında veya içinde dijital ekran varsa soğutucu bölmesi +4, dondurucu bölmesi -18 dereceye ayarlanmalıdır.

Dereceleri buzdolabının içindeki düğmeden ayarlıyorsanız düğme ibresini ortaya, 1’den 4 ve Max’a kadarsa 2 veya 3 konumuna, 2’den 8’e kadarsa 4 konumuna alabilirsiniz.

Ayrıca soğuk havanın dağılabilmesi için duvarla yiyecekler arasında dört parmak boşluk bırakılmalıdır.


Statik buzdolabı için

Buzdolabı içine sıcak yiyecek koymamalısınız.

Ürünün bulunduğu ortamın çok soğuk veya sıcak olmaması gerekir. Aksi durumda buzdolabınızın içinde terleme ve su akıtma sorunu yaşanır. Arka duvarda karlanma ve buzlanma görünüyorsa kar-buz eritme işlemini mutlaka yapmanız gerekir.

Sebzeliğe yerleştirdiğiniz besinler, sebzelik arkasında bulunan su tahliye giderini tıkamış olabilir. Temizliğini yaparak sorunu giderebilirsiniz.

Soğutma derecesi ayarı

Düğme üzerinde Min ve Max yazıyorsa düğme ibresini ortaya, 1’den 4 ve Max’a kadarsa 2 veya 3 konumuna, 2’den 8’e kadarsa 4 konumuna alabilirsiniz.

Ayrıca soğuk havanın dağılabilmesi için buzdolabının iç duvarlarıyla yiyecekler arasında dört parmak boşluk bırakılmalıdır.
 
Daha Fazla Arayın