Buzdolabı koku yapıyor

Buzdolabınızda iç aksam veya çalışma kaynaklı bir takım sorunlar oluşabilir ve bu sorunlar nedeniyle gürültü veya koku gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu durumun üstesinden gelmek için bazı adımları takip etmeniz gerekir.

Uzun süreli elektrik kesintileri yaşanması durumunda buzdolabınızın içindeki gıdaların çözülmesi ve bozulması sonucu koku sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için aşağıda size önerebileceğimiz adımları izleyebilirsiniz.

Kokuyu gidermek için

Buzdolabınızda oluşan kokuyu giderebilmek için çay posası kullanabilirsiniz. Demlenmiş ve soğumuş çay yapraklarını ağzı geniş bir kaseye koyarak buzdolabınızın orta rafına yerleştirin ve 12 saat beklettikten sonra çıkarın. Bu işlemi pişirilmemiş ve toz halindeki Türk kahvesiyle de deneyebilirsiniz.

Ufak bir temizlik

Eğer uzun süreden beri mevcut olan bir koku varsa buzdolabınızın içini temizlemeniz gerekir. Silme işlemini yapmadan önce buzdolabınızı boşaltın. Buzdolabınızın içini 1 litre su ve 1 çay kaşığı karbonatı karıştırarak temiz bir bez yardımıyla silin. Sildiğiniz bölmeler tamamen kuruyana kadar buzdolabınızı fişten çekerek kapaklarını açık bırakın.

Muhtemel koku kaynakları

Buzdolabınızın raflarına örtü sermek, yiyeceklerin kapaklarını kapatmadan buzdolabına yerleştirmek, buzdolabı poşeti dışında koruyucu olmayan farklı saklama poşetleri kullanmak da koku oluşumuna sebep olur.
Koku oluşumunu önlemek için yapmanız gerekenlerden biri de buzdolabınızda günlük yiyeceklerin saklandığı bölme olan soğutucu bölmesinin tavanında yer alan koku filtresini temizlemektir. Filtrenin yer aldığı ızgara şeklindeki kutuyu açtığınızda karşınıza kömür benzeri bir malzeme çıkar. Bu malzemeyi güneş ışığında bir veya iki gün bırakıp kendini yenilemesini sağlayarak koku oluşumunu önleyebilirsiniz.
 
Daha Fazla Arayın