Bulaşık makinesinin tuz uyarı lambası yanıyor

Bulaşık makinenizin tuz uyarı lambası yanıyorsa; aşağıda size önereceğimiz adımları izleyerek bu konuya çözüm bulabilirsiniz.

Makinenizdeki tuz uyarı lambası bazı durumlarda yanabilir. Haznede tuz bitmiş ya da miktarı azalmış ise ekleme yapın. Işık yanmaya devam ediyorsa tahta bir kaşığın sapı yardımıyla bölmedeki tuzu karıştırın, birkaç yıkama sonrasında ışık sönecektir. Sorun devam ederse 0850 210 0 888 numaralı telefon ile Arçelik çağrı merkezimizden veya +90 544 444 08 88 numaralı telefon ile Arçelik Destek WhatsApp hesabımızdan destek alabilirsiniz.


Tuz kullanımı gerekliliği

Tuz haznesi boş olduğunda ışık yanabilir. Üçü bir arada deterjan kullanıyorsanız tuz eklemenize gerek yoktur.

Servis, ürün kurulumu için geldiğinde tuz kullanmanızı önermediyse, hazneye tuz eklemesi yapmanıza gerek yoktur. Tuz ışığının yanması da sorun olmayacaktır. Servis tuz kullanımını önerdiyse ve normal deterjan kullanıyorsanız tuz eklemesi yapmalısınız.


Bulaşık makinesine tuz ekleme

Bulaşık makinesini düğmesinden kapatın. Kapağını açın. Alt sepeti çektiğinizde sol tarafta, bidon kapağına benzeyen tuz bölmesini sola doğru çevirerek açın.

Bölmeye tuzu ekledikten sonra eğer haznede su yoksa üzerine 1 litre su ekleyin.

Kapağı sağa doğru çevirerek sıkıca kapatın. Bölme dışına taşan tuzlar varsa bez yardımıyla temizleyin. Eğer tuz fazla taştıysa ve temizlenemiyorsa içine bulaşık koymadan boş çalıştırın.

Tuz ışığı 1-2 yıkama sonra sönecektir.

Tuz ekleme

User-added image

User-added image


Haznede tuz olmasına rağmen tuz uyarı lambası yanıyorsa

Hazne dolu olduğu halde ışık yanıyorsa makine tuzu algılamamış olabilir.

Bulaşık makinesini açma kapama düğmesinden kapatın. Kapağı açın.

Alt sepeti çektiğinizde sol tarafta, bidon kapağına benzeyen tuz bölmesini sola doğru çevirerek açın. Tahta bir kaşığın sapı yardımıyla bölmedeki tuzu karıştırın ve kapağı sağa doğru çevirerek sıkıca kapatın. Böylelikle koymuş olduğunuz tuz, suyun ağırlığı ile yukarı çıkacak ve makinenin haznede tuz olduğunu anlamasını sağlayacaktır.

Son olarak ışığın sönmesi için içine bir şey koymadan boş yıkama yapın.


Tuz haznesinin kapağını kapama

Kapak tam kapanmadığında yıkama esnasında tuz dışarıya çıkacağından bölme boşalacaktır ve uyarı ışığı yanacaktır.

Bulaşık makinesini düğmesinden kapatın. Kapağı açın.

Alt sepeti çektiğinizde sol tarafta, bidon kapağına benzeyen tuz bölmesini göreceksiniz. Tuz eklemesi yapın ve kapağı sağa doğru çevirerek sıkıca kapatın.

Son olarak ışığın sönmesi için boş yıkama yapın.

 
Daha Fazla Arayın