Bulaşık makinesi kurutma yapmıyor

Bulaşık makineniz kurutma işlemi yapmıyorsa aşağıda size önereceğimiz adımları izleyerek bu konuya çözüm bulabilirsiniz.

Bulaşık makineniz, parlatıcısının bitmiş olması ya da parlatıcı ayarının düşük olması gibi nedenlerle kurutma işlemi yapmıyor olabilir. Ayrıca yıkama işlemi tamamlandıktan hemen sonra kapağın açılması ya da yanlış program seçimi de makinenizin kurutma yapmamasına neden olabilir. Bu adımları kontrol edin. Sorun devam ederse 0850 210 0 888 numaralı telefon ile Arçelik çağrı merkezimizden veya +90 544 444 08 88 numaralı telefon ile Arçelik Destek WhatsApp hesabımızdan destek alabilirsiniz.


Bulaşık makinesine parlatıcı ekleme

Makinenizin kapağını açın. Kapağın iç kısmında, deterjan koyduğunuz haznenin yanında yer alan parlatıcı haznesini önündeki tuşa basarak açın. "Max" yazan seviyeye kadar parlatıcı ilave edin ve kapağı sıkıca kapayın.

Parlatıcı ekleme

User-added image

User-added image

User-added image


Parlatıcı ayarı

Deterjanınızın içinde parlatıcı katkısı yoksa, parlatıcı ayarını 4 veya 5'e getirin.

Deterjanınızda parlatıcı katkısı varsa, 3 konumuna alabilirsiniz. Parlatıcı bölmesinin kapağını açtığınızda göreceğiniz ayar düğmesinden değişiklik yapabilirsiniz.

Hazne üzerinde düğme yoksa, bulaşık makinenizin üzerinde üç çizgi olan bir tuş göreceksiniz, bu tuşu kullanarak ayarlara ulaşabilirsiniz. Üç çizgi olan düğmeye parmağınızı basılı tuttuğunuzda ekranda 3, 2, 1 şeklinde geri sayım olacak ve ayarlar kısmına ulaşacaksınız.

Üzerinde aşağı ve yukarı ok işaretleri olan program düğmesine ekranda "P" harfi belirene kadar basın. Ayarlar düğmesinin sağ ve sol tarafındaki tuşlara basarak parlatıcı konumunu değiştirebilirsiniz. (En yüksek konum P4'tür)


Yıkama sonrasında kapağı açma süresi

Makinenizdeki yıkama işlemi bittikten sonra kapağı açıp 10-15 dakika kadar buhar çıkışı için havalandırın. Sonrasında kapağı kapatın ve 30 dakika bekledikten sonra tekrar açıp bulaşıklarınızı makineden çıkarın.


Makinede yıkanan gereçlerin uygunluğu

Bulaşık makinenizde yıkadığınız mutfak gereçlerinin yüzeyleri bozulduğunda bozulmadan dolayı üzerlerinden su akışı olmayacağı için yeterli kurutma sağlanamayacaktır. Ayrıca makinenizin sepetlerine yerleştireceğiniz teflon malzemeli gereçlerin üzerinde kalan ve akmayan boncuk şeklinde su kalıntıları da makinenizin kurutma işlemi yapmasını zorlaştıracaktır.


Doğru program seçimi

30 Santigrat derecelik kısa bir program seçimi yaptığınızda makineniz yeterli kurutma yapmayacaktır. Uzun ve yüksek dereceli programlarda tekrar yıkama yapmayı deneyin.


Sepetlerdeki bulaşık yerleşimi

Plastik mutfak gereçleri, kavanoz ve bardak gibi eşyaların arka kısımlarının şeklinin içe doğru olması, üzerlerinde su kalmasına neden olur. Kase, bardak, tencere gibi derin kapların ağızlarının aşağı gelecek şekilde yerleştirilmesi gerekir.

Makinenizdeki yıkama işlemi bittiğinde, öncelikle üst sepeti çekerseniz kalan su damlaları alt kısma akabilir. Bunun için bulaşıklarınızı toplamaya alt sepetten başlamaya dikkat edin.

Bulaşık yerleşim düzeni (alt kat)

User-added image

Bulaşık yerleşim düzeni (üst kat)

User-added image


Otomatik deterjan algılama (Auto-tablet) özelliği

Makinenizde; tablet deterjanın içerisindeki parlatıcı özelliğinin daha verimli kullanılması için geliştirilen bir "otomatik deterjan algılama (Auto-tablet)" özelliği bulunur. Bu özelliği ifade eden düğmeye bastığınızda sıcaklık ve program süresi artacaktır.
Daha Fazla Arayın