Vücudunuza Destek Verin: 3 Metabolizma Hızlandırıcı İçecek Tarifi

Vücudunuza Destek Verin: 3 Metabolizma Hızlandırıcı İçecek Tarifi

Metabolizmanın yavaşlığı, dönem dönem pek çok insanın şikâyetlerinden biri olabiliyor. Tüketilen yiyeceklerin daha yavaş yakılması olarak açıklayabileceğimiz yavaş metabolizmanın belirtileri arasında ise kilo verme ya da kilo kontrolünde güçlük, nedensiz kilo almak, kabızlık, cilt kuruluğu, yorgunluk gibi belirtiler yer alıyor1, 2, 3, 4. Eğer siz de metabolizmanızın yavaş olmasından şikâyet ediyorsanız “Bedeninize Destek Verin: Metabolizmayı Hızlandırma Yolları” yazımızı kesinlikle okumanızı öneririz.

Evet, tükettiğiniz yiyecekler sayesinde metabolizmanın hızlanmasını sağlamak mümkün. Peki, lezzetli içeceklerle metabolizmanızın hızlanmasına katkı sağlamaya ne dersiniz? İşte, metabolizma hızlandıran içecek tarifleri:

1. Ananaslı Tarçınlı İçecek Tarifi

1. Ananaslı Tarçınlı İçecek Tarifi

İçerdiği yüksek lif sayesinde sindirim sistemine yardımcı olan ve yüksek C Vitamini sayesinde de bağışıklığa destek veren ananasla lezzetli bir içecek hazırlayabilirsiniz.

1,5 su bardağı dilimlenmiş ananası blender’dan iyice geçirip sıvı hale getirin. Ardından 2,5 yemek kaşığı limon suyu ekleyip blender’ı bir daha çalıştırın. Hazırladığınız karışımı bir bardağa alın. İçeceğin üzerine yarım çay kaşığı tarçın serpin.

Bu arada maksimum faydayı görebilmek için bu içeceği aç karnına tüketmenizi öneririz. Tabii sindirim sistemi ile ilgili ya da bu içeceği tüketmenize engel olabilecek bir sağlık sorununuz varsa bu durumda hekiminize danışmanız gerektiğini de not düşmek isteriz.

 2. Zencefilli Sirkeli İçecek Tarifi

2. Zencefilli Sirkeli İçecek Tarifi

“Sirkeli su içmek zayıflatır mı?” sorusunun bazı insanlar için cevabı merak edilen sorulardan biri olduğunu biliyoruz. “Sirkeli Su İçmek Ne İşe Yarar? Sirkeli Su İçmek Faydalı mı?” yazımızda da bahsettiğimiz gibi sirke, kilo verme konusunda size yardımcı olabilir. Ayrıca sirke, taze zencefil, çubuk tarçın gibi malzemeleri birleştiren bu içecek sayesinde metabolizma hızlandırıcı etkiden yararlanmak da mümkün olabilir.

4 su bardağı suyu bir sürahiye alın ve içine en az 3 dilim taze zencefil ve bir adet çubuk tarçın ekleyin. Bu suyu bir gece buzdolabında bırakın. Ertesi gün suyun içerisine yarım limon sıkın ve 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Dilerseniz bir tutam kırmızı biber de ekleyebilirsiniz.

3. Naneli Yeşil Çaylı İçecek Tarifi

3. Naneli Yeşil Çaylı İçecek Tarifi

Bildiğiniz gibi, yeşil çay metabolizmayı hızlandıran çaylardan biri. Yeşil çayı farklı malzemelerle bir araya getirip lezzetli bir içecek oluşturmaya ne dersiniz?

1 su bardağı suyu bir demliğin içerisine alın ve içerisine 6-7 adet nane yaprağı ekleyin. Su kaynayınca ocağı kapatın ve suyun içerisine yeşil çayı ekleyip yaklaşık beş dakika çayın demlenmesini bekleyin. Bunun için poşet yeşil çay kullanabileceğiniz gibi, 2 tatlı kaşığı yeşil çay yaprağı da tercih edebilirsiniz. Çay yapraklarını ya da poşet çayı çıkardıktan isterseniz limon ya da bir çay kaşığı bal ekleyerek tüketebilirsiniz. Bu arada bu içeceği sıcak tüketmenizin önerildiğini de belirtelim.

Tükettiğiniz Suyun Kalitesinden Emin Olun

Evet; bazı yiyecekler metabolizmayı olumlu anlamda etkileyebiliyor, ama bunun yanı sıra ideal miktarda su tüketiminin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğu da bilinen bir gerçek5, 6. Hem sade bir şekilde içtiğiniz suda hem de vücudunuzu toksinlerden arındırmaya yardımcı olacak içecekleri hazırlarken kullanacağınız suda kaliteye önem vermeniz şart! Merak etmeyin; musluktan akan suyunuzdaki yabancı maddeleri ayrıştırıp temiz suya her daim, pratik bir şekilde ulaşmanızı sağlayan Arçelik su arıtma cihazları yanınızda! Dilerseniz “İhtiyacınıza Yönelik Seçim Yapmak İçin Önemli: Su Arıtma Cihazı Çeşitleri” yazımızı okuyarak su arıtma cihazlarımız hakkında daha fazla detay alabilirsiniz.

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

 1. Does Metabolism Matter in Weight
 2. Harvard Medical School

 3. Chronic Constipation, A Review of Literature
 4. Mojgan Forootan, MD, Nazila Bagheri, MD, and Mohammed Darvishi, MD

 5. Dietary Water Affects Human Skin Hydration and Biomechanics
 6. Lidia Palma, Liliana Tavares Marques, Julia Bujan, and Luis Monteiro Rodrigues

 7. Does Metabolism Matter in Weight
 8. Harvard Medical School

 9. Water-Induced Thermogenesis
 10. Boschmann M, Steiniger J, Hille U, Tank J, Adams F, Sharma AM, Klaus S, Luft FC, Jordan J.

 11. Drinking Water is Associated With Weight Loss in Overweight Dieting Women Independent of Diet and Activity
 12. Stookey JD, Constant F, Popkin BM, Gardner CD.

 13. Morning Metabolism Boost Drink
 14. Two Spoons

 15. Weight Loss Drinks: Homemade Recipes for Weight Loss
 16. HealthifyMe, Dr. Priyanka Marakini

İLETİŞİM FORMU
x
Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
Lütfen telefon numaranızı giriniz.
Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.