Sirkeli Su İçmek Ne İşe Yarar? Sirkeli Su İçmek Faydalı mı?

Sirkeli Su İçmek Ne İşe Yarar? Sirkeli Su İçmek Faydalı mı?

Sirkenin ve sirkeli suyun kilo vermeye yardımcı olduğu, açlık hissini azalttığı gibi faydaları olduğu pek çok kişi gibi sizin de kulağınıza çalınmış olabilir. Peki, bu bilgiler gerçeği yansıtıyor mu? Sirkeli su içmek gerçekten yararlı mı, yoksa sirkeli su içmenin zararları var mı? Gelin şimdi, yapılan araştırmalar doğrultusunda sirkeli su içmenin faydaları ve zararlarını inceleyelim.

 Küçük Dostunuz Su İçmiyorsa Bunları Deneyin: Kedi ve Köpeklere Su İçirme Yolları

Kan Şekeri Seviyesini Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Tip 2 diyabet; insülin direnci ya da vücudun insülin üretememesi nedeniyle kan şekeri seviyesinin yükselmesi durumudur. Diyabeti olan kişi kan şekeri seviyesini ideal seviyede tutabilmek için doktor kontrolünde beslenme düzenine dikkat etmeli, karbonhidrat içeren besinlerden çok tüketmemeli, fiziksel aktivite yapmalıdır1, 2.

Yapılan araştırmalar ise sirkenin kan şekeri seviyesini düşürücü etkilere sahip olduğunu belirtir niteliktedir. Yemeklerden sonra içilen sirkenin, glikoz ve insülin seviyelerini düşürmede etkili olduğu araştırmalar sonrasında elde edilen bulgular arasındadır3, 4. Ayrıca gerçekleştirilen küçük bir deney de 50 gr beyaz ekmek tükettikten sonra içilen sirkenin kan şekerini %31,4 oranında düşürdüğünü göstermiştir5. Yapılan başka bir çalışma ise uyumadan önce içilen iki kaşık elma sirkesinin ertesi sabah ölçülen açlık şekerini %4 azalttığını belirtmektedir. Dolayısıyla gece yatarken sirkeli su içmek açlık şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir6.

Her ne kadar yapılan araştırmalar, sirkenin kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabileceğini gösterse de doktorunuzun önerisi olmadan böyle bir uygulamayı kesinlikle yapmamalı ya da ilaçlarınızın yerine sirkeli suyu koymamalısınız.

Kilo Kontrolü Sağlayabilir

Kilo Kontrolü Sağlayabilir

“Sirkeli su içerek kilo verebilirsiniz.” savı bir mit mi yoksa gerçeği yansıtıyor mu? Sizin de “Sirkeli su içmek zayıflatır mı?” sorusunun yanıtını merak ettiğinizi biliyoruz. Evet; yapılan çalışmalar, sirkenin faydaları arasında kilo kaybına yardımcı olmasının da yer alabileceğini göstermektedir. Örneğin yapılan bir araştırma, yüksek karbonhidrat içeren bir öğünle birlikte sirke tüketildiğinde deneye katılanların, günün geri kalanında, 200-275 kalori daha az aldıklarını belirtmektedir7. Bunun nedeni ise oluşan tokluk hissi olabilir8.

Açlık hissi oluşmasını geciktirmesi ve daha az kalori alımına yardımcı olmasının yanı sıra sirkenin kilo kaybına ve göbek yağının azalmasına da katkı sağlaması yapılan bir araştırma yardımıyla belirtilmiştir. 12 hafta süren bu deneye göre; günde 15 ml elma sirkesi verilen grup deney sonunda 1,2 kg, günde 30 ml elma sirkesi verilen grup ise deney sonunda 1.7 kg vermiştir9.

Araştırmalardan yola çıkarak düzenli olarak sirkeli su tüketerek kilo kontrolü sağlayabileceğinizi, hatta kilo verebileceğinizi bile söylemek mümkün olabilir. Fakat bu noktada da diyetisyeninize ya da başka bir hastalığınız varsa hekiminize danışmayı unutmamalısınız.

Peki ya, Sirkeli Suyun Olası Zararları Nelerdir?

Peki ya, Sirkeli Suyun Olası Zararları Nelerdir?

Çeşitli kaynaklardan duyduğunuz ya da okuduğunuz kısıtlı bilgilerle sirkeli su içmeye karar vermiş olabilirsiniz. Fakat bu noktada eğer bir ilaç kullanıyorsanız sirkenin ilacın içeriğindeki maddelerle etkileşime girme ve bunun sağlığınızı olumsuz etkileme ihtimali olduğunu unutmamalısınız. Ayrıca bir sağlık sorununuz varsa da sirke ya da sirkeli su tüketmek doğru olmayabilir. Dediğimiz gibi, bu konuda en doğru yönlendiriciniz hekiminiz olacaktır. Peki, sirkeli su içmek zararlı mı?

Sirkeye kokusunu ve tadını veren asetik asit nedeniyle pek çok insanın aklında “Sirkeli su içmek mideye zarar verir mi?” sorusu var. Evet, yapılan bir araştırma sirkenin mide için zararlı olabileceğini belirtmektedir. Bu araştırmada, kahvaltıdan önce 200 ml su ve kahvaltıdan önce 30 ml sirke tüketen iki grupta, tüketilen besinler aynı olsa bile, sirke içenlerin mide boşaltım hızının daha düşük olduğu bulunmuştur10. Diyabetik bireylerin katıldığı bu araştırmada geciken mide boşalmasının hipoglisemi (kan şekerinin 50 mg/dl altında olması), öğün sonrası bulantı, kusma, şişkinlik gibi sorunlara neden olabileceği belirtilmektedir11.

Sirke kandaki potasyum seviyesinin düşmesine de neden olabilir ve bu durum özellikle yüksek tansiyonu olanlar için oldukça tehlikeli olabilir12, 13. Bunun yanı sıra sirke tüketiminin diş erozyonuna da neden olabildiği araştırmalar sayesinde kanıtlanmış durumdadır14.

İçmeli mi, İçmemeli mi?

“Sabah uyanınca sirkeli su içmek kilo kaybına yardımcı olur mu?” ya da “Sirkeli su içmek zararlı mı?” gibi soruların cevaplarını verdik. Eğer sirkeli su tüketmek istiyorsanız herhangi bir ilaç kullanmamanız, sağlık sorununuzun olmaması oldukça önemlidir. Bu konuda doktorunuza danışmanız gerektiğini bir kez daha vurgulamak isteriz.

Sirkeli suyun faydalarından yararlanmak istiyorsanız içeceğiniz suyun kalitesinden de emin olmalısınız! Ne de olsa sağlığınız açısından faydalı olabilecek bir karışımda, içeriğinden emin olmadığınız bir su tüketmek istemezsiniz, değil mi? Musluk suyunun içeriğinden emin olamıyor, tercihinizi plastik şişeli sulardan yana kullanıyorsanız bir daha düşünmenizi öneririz. Çünkü “Bunların Farkında mısınız?: Pet Şişeden Su İçmenin Zararları” yazımızda da uzun uzun bahsettiğimiz gibi ambalajlı suyunuz açıldıktan sonra bakteri üretilebilir ya da suya BPA, BHPF gibi sağlığa zararlı maddeler suya karışmış olabilir15, 16, 17, 18 .

Arçelik’in ters ozmos teknolojisine sahip, dört aşamalı su arıtma cihazları ise zararlı maddeleri suyunuzdan ayrıştırarak temiz ve taze suya dilediğiniz her an ulaşmanızı sağlar. Size de temiz suyun tadını çıkarmak kalır!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. Tip 2 Diyabet

Türkiye Diyabet Vakfı

 • Effect of Diet on Type 2 Diabetes Mellitus: A Review
 • Waqas Sami, Tahir Ansari, Nadeem Shafique Butt, and Mohd Rashid Ab Hamid

 • Vinegar Consumption can Attenuate Postprandial Glucose and Insulin Responses; A Systematic Review and Meta-Analysis of Clinical Trial
 • Farideh Shishehbor, Anahita Mansoori, Fatemeh Shirani

 • Vinegar as a Functional Ingredient to Improve Postprandial Glycemic Control-Human Intervention Findings and Molecular Mechanism
 • Joseph Lim, Christiani Jeyakumar Henry, Sumanto Haldar

  İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.