Su Arıtma | Su ve Sağlık
anasayfa_02
Kategori : Su ve Sağlık

En Çok Merak Edilen Konu: Su İçmek Zayıflatır mı?

Vücut sistemlerinizin düzgün bir biçimde çalışması için beslenmenize dikkat etmenizin yanında yeterli miktarda su tüketmeniz de çok önemli. Fakat su içmek sadece organlarınızın işlevlerini yerine getirmesi konusunda yardımcı olmuyor, daha fazlası var! Farklı alanlarda yapılan araştırmalar, suyun aynı zamanda zayıflattığını da ortaya koyuyor. Şimdi, "Su içmek zayıflamaya yardımcı olur mu?" sorusunun cevabını, yapılan araştırmaları paylaşarak ayrıntılı bir şekilde verelim.

anasayfa_17
Kategori : Su ve Teknoloji

İhtiyacınıza Yönelik Seçim Yapmak İçin Önemli: Su Arıtma Cihazı Çeşitleri

Suyun vücudunuz için önemini biliyorsunuz. Bunun yanı sıra, arıtılmış suyun sağlığınız ve bütçeniz açısından daha avantajlı olduğunun da farkındasınız. Eğer size daha temiz su sağlayacak olan su arıtma cihazı almak istiyor ama hangi tipin ihtiyacınıza yönelik olduğuna karar veremiyorsanız tam yerindesiniz; bu yazımız sizin için rehber niteliğinde. Her cihaz modelinin kendine göre özellikleri var, dilerseniz bu özellikler neler, bir bakalım.

anasayfa_03
Kategori : Su ve Sağlık

Hem Sizin Hem Bebeğiniz İçin: Hamilelik ve Emzirme Döneminde Bol Su İçmenin Faydaları

Su, yaşam kaynağımız. "Vücudunuza İyi Bakın: Su İçmenin Faydaları" yazımızda da bahsettiğimiz gibi pek çok organın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi, cildinizin elastikliğini koruyabilmesi ve hatta daha dinç hissetmeniz bile su tüketimiyle ilgili olabilir. Peki, günde ne kadar su içmeli? Aslında bu sorunun net bir cevabı yok. Çünkü günlük su tüketimi miktarı; yaş, kilo, sağlık durumu, egzersiz gibi etmenlere göre değişiklik gösterebilir. Fakat uzmanlar, yetişkin bir kadının günde 2.7 litre, erkeğin ise 3.7 litre sıvı almasını önermektedirler.

anasayfa_04
Kategori : Su ve Sağlık

Sağlıklı Kalın: Spor Yaparken Su İçmek Neden Önemli?

Vücudunuz en çok idrar ve terleme yoluyla su kaybeder. Spor sırasında kaybettiğiniz suyu yerine koymamanız ise vücudunuzun susuz kalmasına yol açar. Vücudun susuz kalması ise kalbinizi, böbreklerinizi, idrak yeteneğinizi, cildinizi, spor performansınızı etkiler ve baş ağrılarına sebep olabilir.

anasayfa_05
Kategori : Su ve Sağlık

Sağlığı İçin Bilmeniz Şart: Köpeklerde ve Kedilerde Su Tüketimi

Su, insanlar için olduğu kadar küçük dostlarımız için de hayati önem taşır. Kedi ve köpeklerin yeterli su içmeleri, sağlıklarını korumaları için şarttır. Gelin şimdi, kedi ve köpeklerin su tüketimi hakkındaki önemli detayları paylaşalım.

anasayfa_06
Kategori : Su ve Sağlık

Unutuyorum ya da Canım İstemiyor Diyenlere: Su İçme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Suyun vücudumuz için önemli olduğunun hepimiz farkındayız. Fakat buna rağmen günlük su tüketimine dikkat etmeyenlerin sayısı hiç de az değil. Su içme alışkanlığını edinememek nedeniyle su içmeyi unutmayı ve su içmeyi sevmemeyi su tüketiminin az olmasının başlıca nedenlerinden sayabiliriz. Fakat sağlığınız için yeterli miktarda su tüketmek sandığınızdan çok daha önemli. Dilerseniz "Vücudunuz Suya İhtiyacı Var: Yeterli Miktarda Su İçmemenin Zararları" yazımızı okuyarak su tüketiminize dikkat etmeyip az su içtiğinizde vücudunuzda ne gibi değişimler olabileceğini okuyabilirsiniz

anasayfa_07
Kategori : Su ve Sağlık

Vücudunuza İyi Bakın: Su İçmenin Faydaları

İnsan vücudunun %55 ila %75’i sudan oluşur. Bebeklikte %75 olan su oranı, yaşlılarda %55’e kadar düşer1. Su, vücudumuzdaki besin maddelerini hücrelere taşır ve hücrelerdeki atıkları alır, vücut ısısını dengeler, eklemleri ve iç organları kayganlaştırır, kan dolaşımını sağlar, kalp damar fonksiyonlarını korur2. Yapılan araştırmalar da kilo vermekten baş ağrısına, böbrek taşından ruh haline kadar pek çok önemli konuda su içmenin faydalarını ortaya koymaktadır. Gelin, su içmenin sağlığımız için ne kadar önemli olduğuna detaylı bir şekilde bakalım.

anasayfa_08
Kategori : Su ve Teknoloji

Yakından Tanıyın: Su Arıtma Cihazı Filtreleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Belki bir su arıtma cihazı alma aşamasındasınız belki de bir su arıtma cihazına sahipsiniz… Yani "Sağlığınıza Dikkat Edin: Musluk Suyunda Bulunan Zararlı Maddeler" yazımızda bahsetttiğimiz pek çok tehlikeye karşı bilinçlisiniz. Peki, siz de size arındırılmış ve daha sağlıklı suya ulaşmanızı sağlayacak su arıtma cihazlarının en önemli parçaları, filtreler hakkında aklında soru işaretleri olanlardan mısınız? Cevabınız evet ise doğru yere geldiniz; çünkü bu içeriğimizde su arıtma cihazları filtreleri hakkındaki bilmeniz gereken önemli noktaları paylaşacağız!

anasayfa_09
Kategori : Su ve Sağlık

Yazın Neden Daha Fazla Su İçilmeli? Yazın Kaç Litre Su İçilmeli?

Vücudumuz idrarın yanı sıra ter yoluyla da çokça su kaybeder. Ancak özellikle sıcak havalarda terleme miktarı saatte 3-4 litreye kadar varabilir1, yani yaz aylarında vücut daha hızla bir şekilde su kaybedebilir. Vücudun kaybettiği suyu yerine koymak için ise bol su içmek oldukça önemlidir..

anasayfa_10
Kategori : Su ve Sağlık

Vücudunuzun Suya İhtiyacı Var! Yeterli Miktarda Su İçmemenin Zararları

Susuz bir hayatı düşünmek imkânsız, farkındayız! Fakat suyun vücudunuz için olan faydalarından yararlanmak için sadece su içmek yeterli değil; günlük olarak yeterli miktarda su da tüketmelisiniz. Günde ne kadar su tüketmeniz gerektiği çeşitli etmenlere bağlı olarak değişse de genel görüş, yetişkin bir kadının günlük toplam 2.7 litre, erkeğin ise toplam 3.7 litre sıvı alması gerektiği yönündedir1. Vücudunuz sıvı ihtiyacını suyun kendisinden, diğer içeceklerden ve yediğiniz besinlerden elde eder. Belirtilen toplam sıvı ihtiyacının %70-80’ini içtiğiniz içecekler, kalanını da yiyecekler karşılar.

anasayfa_11
Kategori : Su ve Sağlık

Akıllardaki Önemli Soru: Günde Ne Kadar Su İçmeliyim?

Su içmenin sağlığınız için çok önemli olduğunun farkındaysanız elbette ki vücudunuzun ihtiyacı olan su miktarını tüketebilmek için “Günde kaç litre su içmeliyim?” sorusunun cevabını da merak ediyorsunuzdur. İşte, bu içeriğimizi aklınızdaki bu soruya cevap vermek için hazırladık. Gelin şimdi, içmeniz gereken günlük su miktarı hakkındaki detayları paylaşalım.

anasayfa_14
Kategori : Su ve Sağlık

Bu Uyarıları Dikkate Alın: Vücudun Susuz Kaldığı Nasıl Anlaşılır?

Tükettiğiniz besinlerden aldığınız vitamin ve minerallerin yanı sıra sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için tüketmeniz gereken bir şey daha var. Üstelik bahsettiğimiz şey tüm canlıların yaşam kaynağı! Evet, sudan bahsediyoruz! “Vücudunuzun Suya İhtiyacı Var! Yeterli Miktarda Su İçmemenin Zararları ” içeriğimizde de bahsettiğimiz gibi, içmeniz gerekenden az su tüketmek; böbrek gibi organlarınızın görevlerini yerine getirmekte zorlanması, halsizlik, baş ağrısı gibi pek çok soruna neden olabilir. Yeterli miktarda su içebilmek için günlük tüketmeniz gereken su miktarını bilmeniz gerekir. Fakat kişilerin yaşı, kilosu, sağlık durumu, ilaçları, egzersizleri, çevre şartları gibi etmenler günlük tüketilmesi gereken su miktarını doğrudan etkileyebilir. Dilerseniz “Akıllardaki Önemli Soru: Günde Ne Kadar Su İçmeliyim? ” içeriğimizi okuyarak vücudunuzun ihtiyacı olan su miktarı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Şimdi, vücudunuzun susuz kaldığını nasıl anlarsınız konusundan bahsedelim.

anasayfa_15
Kategori : Su ve Sağlık

Fazla Su İçmek Zararlı mıdır? İhtiyacınızdan Fazla Su İçtiğinizin Belirtileri

Sağlıklı olmak ve sağlığınızı korumak istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gerekenlerden birinin de günlük su tüketiminize dikkat etmek olduğunun farkındasınız… Peki, farkında olmadan fazla su içiyor olabilir misiniz?Anne sütünü bıraktığınız andan itibaren vücudunuzun gereksinim duyduğu suyu, gün içerisinde yeterli miktarda tüketmeniz sağlığınız açısından oldukça önemli. Tam da bu noktada, günlük olarak içmeniz gereken su miktarının; yaş, kilo, sağlık durumu, kullanılan ilaçlar gibi birçok faktöre göre değiştiğini belirtmekte fayda var.

anasayfa_16
Kategori : Su ve Sağlık

Hem Lezzetli Hem Sağlıklı: Limonlu Suyun Faydaları

Su, yaşam kaynağımız. “Vücudunuza İyi Bakın: Su İçmenin Faydaları yazımızda da bahsettiğimiz gibi pek çok organın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi, cildinizin elastikiyetini koruyabilmesi ve hatta daha dinç hissetmeniz bile su tüketimiyle ilgili olabilir. Peki, günde ne kadar su içmeli? Aslında bu sorunun net bir cevabı yok. Çünkü günlük su tüketimi miktarı; yaş, kilo, sağlık durumu, egzersiz gibi etmenlere göre değişiklik gösterebilir. Fakat uzmanlar, yetişkin bir kadının günde 2.7 litre, erkeğin ise 3.7 litre sıvı almasını önermektedirler.

anasayfa_18
Kategori : Su ve Sağlık

Çay, Kahve, Meyve Suyu, Gazlı İçecekler… Diğer İçecekler Suyun Yerini Tutar mı?

Günlük su ihtiyacını karşılamak için diğer içecekler yerine su tüketilmesi, diğer içeceklerin su yerine geçmeyeceği pek çok kişi tarafından ifade edilmektedir. Peki, bu gerçekten doğru mu? Örneğin; çay vücudun su ihtiyacını karşılar mı, su yerine kahve içmek doğru mu ya da su yerine gazlı içecekler tüketilebilir mi?

anasayfa_19
Kategori : Su ve Yaşam

Akıllardaki Cevapsız Soru: Su Bayatlar mı?

“Bayat” genellikle besinler için kullandığımız bir sıfat olsa da son günlerde pek çok insan suyun da bayatlayabileceğini düşünüyor. Peki; su gerçekten bayatlar mı, eğer bayatlarsa bayat su içilir mi?

anasayfa_20
Kategori : Su ve Sağlık

Bebeklere Ne Zaman Su Verilmeye Başlanmalı? Bebekler Günde Ne Kadar Su İçmeli?

Bebeğinizin doğacağını öğrendiğiniz ilk günden beri onun için en iyisini istediniz; hamileyken beslenmenize dikkat ettiniz, onun gelişimine katkı sağlayacak besinleri tercih ettiniz. Şimdi bebeğiniz doğdu ve dolayısıyla onun bireysel beslenmesi de önemli hale geldi. İşte, bu dönemde “Bebekler ne zaman su içmeye başlar, bebeğe günde ne kadar su verilmeli?” gibi soruların aklınızda oluşması gayet normal. Hiç merak etmeyin; bebeklerde su tüketimi ile ilgili bu önemli soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

anasayfa_21
Kategori : Su ve Sağlık

Bedeninize Destek Verin: Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

“Metabolizma” artık çoğumuzun günlük hayatta duyduğu bir terim haline geldi. Özellikle metabolizmayı hızlandırmak için yapılan önerileri pek çok iletişim kanalında duyar, görür olduk. Gelin şimdi, metabolizma ile ilgili detaylara daha yakından bakalım ve doğru bilinen yanlışlar hakkında sizi bilgilendirelim. İşte; metabolizma ne demek, metabolizma hızlandırma yöntemleri nelerdir, metabolizmanın hızlı çalışmasının faydaları neler gibi merak ettiğiniz soruların cevapları:

anasayfa_22
Kategori : Su ve Yaşam

Bunların Farkında Mısınız?: Pet Şişeden Su İçmenin Zararları

Arıtılmamış suyun sağlığınız için zararlı olma ihtimalini göz önünde bulundurarak damacana su ya da pet şişe su tercih ediyor olabilirsiniz. Fakat ne yazık ki size kötü bir haber vermek zorundayız: Tercih ettiğiniz bu sular da ambalajları nedeniyle sağlığınız için zararlı olabilir. Şimdi, pet şişe suyun zararları nelerdir? Gelin, bu olası zararlara daha yakından bakalım.

anasayfa_23
Kategori : Su ve Yaşam

Lezzetten Ödün Vermeyin: Çayı ve Kahveyi Daha Lezzetli Kılacak İpuçları

Sabah kahvaltıda, akşam yemeklerden sonra… Çay, kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası. Bunun yanı sıra kahve de çoğumuz için olmazsa olmaz bir alışkanlık. Peki, bu iki içeceği de daha lezzetli hale getirip çay ve kahve saatlerini daha keyifli hale getirmeye ne dersiniz? Şimdi; çay ve kahvenin daha lezzetli olmasını sağlayacak ipuçlarını sıralayacağız.

anasayfa_24
Kategori : Su ve Sağlık

Oda Sıcaklığındaki Su mu, Soğuk Su mu? İçilen Suyun Sıcaklığı Ne Olmalı?

Yeterli miktarda su içmenin vücudumuz için onlarca faydası var. Fakat miktarın yanı sıra, içilen suyun ısısının da vücudunuzda farklı etkiler yaratabileceğini biliyor muydunuz? Eğer sizin de aklınızda içtiğiniz suyun sıcaklığı konusunda soru işaretleri varsa ve “Soğuk su mu, ılık su mu faydalı?” diye soruyorsanız, merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz!

anasayfa_25
Kategori : Su ve Sağlık

İleri Yaşlarda Su Tüketimi Neden Önemli?

Fizyolojik ve bilişsel değişiklikler, yaşlılarda susuzluk riskini artırma olasılığı yüksek unsurlar arasındadır. Yaş ilerledikçe, su ve tuz metabolizmasının hormonal modülatörlerinde meydana gelen bozulmalar, böbrek fonksiyonlarındaki azalmalar, zihinsel faaliyetlerdeki değişiklikler, enfeksiyonlar ya da yutkunmada güçlük çekme gibi etmenler su tüketimini olumsuz bir şekilde etkileyebilir; susama hissi azalabilir.

anasayfa_26
Kategori : Su ve Yaşam

İş Yerinde Doğayı Korumak İçin Yapabileceğiniz 4 Şey

Gezegenimizin ne kadar büyülü bir yer olduğunun; gördüğümüz fotoğraflar, gezdiğimiz yerler ve doğanın kendini iyileştirmesine şahit olmamız sayesinde farkına varıyoruz. Fakat bize tüm bu güzellikleri sunan dünyamız, her geçen gün daha fazla zarar görüyor. Peki, doğayı korumak için ne yapmalıyız? Haydi gelin, zamanımızın büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz iş yerlerinde, doğayı korumak için yapılması gerekenleri inceleyelim.

anasayfa_27
Kategori : Su ve Yaşam

Sağlıklı Beslenmenin İlk Adımı: Sebze ve Meyveler Nasıl Yıkanmalı?

Sebze ve meyveler beslenme programlarının vazgeçilmezleri arasındadır. Sebze ve meyveleri, böcek ve diğer zararlı olabilecek organizmalardan uzak tutmak için kullanılan tarım ilaçları ise sağlığı tehdit edebilir. Yapılan bir araştırmaya göre, annenin vücudundaki böcek öldürücü ilaç miktarı ile otizm arasında bağlantı vardır1. Bu ilaçları ve diğer bakterileri, tüketilen sebze ve meyvelerden arındırmak için ise “Sebze ve meyve nasıl yıkanır?” sorusunun cevabı oldukça önemlidir.

anasayfa_28
Kategori : Su ve Sağlık

Sağlığı Her Şeyden Önemli: Bebeklerde Su Tüketimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dünyaya gözlerini yeni açmış bebeğinizin beslenmesi hakkında kafanızda pek çok soru işareti olması gayet olağan. Sadece anne sütü ile beslenme, ek gıdaya geçiş dönemlerinin yanı sıra su tüketimi de bebek beslenmesinde önemli bir konu. O halde aklınızdaki soru işaretlerinin giderilmesinde yardımcı olalım ve bebeklerde su tüketimi ile ilgili bilmeniz gereken önemli noktaları sizinle paylaşmaya başlayalım.

anasayfa_29
Kategori : Su ve Sağlık

Sağlığınıza Dikkat Edin: Kış Aylarında Su Tüketimi Neden Önemli?

Sıcak yaz günlerinde yaşanan susuzluk hissi, vücudumuzun suya ihtiyacı olduğunu gösteren bir uyarıdır. İdrarın yanı sıra terleme ve soluma yolu ile de su kaybeden vücudun kaybettiği suyu yerine koymak ise oldukça önemlidir. Fakat soğuk kış günlerinde, terleme oranının az olması ve suya ihtiyacımız olsa bile vücudumuzun yaz aylarında olduğu gibi sıklıkla uyarı vermemesi, yeterli miktarda su tüketmemeye neden olabilir. Oysaki vücudunuzun ihtiyacı olan miktarda su içmek, sadece yaz mevsiminde değil, kış mevsiminde de çok önemli! Peki; kış aylarında ne kadar su içmeli, kışın su içmenin faydaları nelerdir?

anasayfa_30
Kategori : Su ve Teknoloji

Ters Ozmos Nedir? Ters Ozmos Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Temiz suya ulaşmanın en pratik yolu olan su arıtma cihazı satın almayı planlıyorsanız karşınıza kesinlikle ters ozmos teknolojisinin çıktığına eminiz. O halde bu teknoloji hakkında önemli detayları sizinle paylaşalım. İşte, ters ozmos (reverse osmosis) ile su arıtma hakkında bilmeniz gerekenler

anasayfa_31
Kategori : Su ve Sağlık

Uyandıktan Sonra ve Uyumadan Önce Su İçmenin Faydaları

Su, tüm canlıların yaşam kaynağıdır. Günlük tüketilmesi gereken miktardan daha az su içtiğiniz takdirde vücudunuz susuz kalabilir ve “Vücudunuzun Suya İhtiyacı Var! Yeterli Miktarda Su İçmemenin Zararları” yazımızda da belirttiğimiz üzere; kas kasılması, bilinç kaybı, böbrek taşı oluşumunun tekrarlanması, yorgunluk, baş ağrısı gibi büyük-küçük pek çok sağlık sorunu yaşayabilirsiniz. Yeterli su tüketiminin yanı sıra, özellikle belirli zamanlarda su içmeye dikkat etmek de sağlığınız açısından olumlu sonuçlar doğurabilir. Şimdi, son zamanlarda pek çok uzman tarafından önerilen uyandıktan sonra su içmek ve yatmadan önce su içmek gerçekten yararlı mı, birlikte inceleyelim.

anasayfa_32
Kategori : Su ve Sağlık

Yüksek Su Tüketimi Uyarı Niteliğinde: Çok Su İçmenin Nedenleri

Yeterli miktarda su tüketimi, organlarınızın işlevlerini zorlanmadan yerine getirmelerini sağlar ve size zindelik kazandırır. Fakat yetersiz miktarda su tüketimi gibi, fazla su içmek de sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Fazla Su İçmek Zararlı mıdır? İhtiyacınızdan Fazla Su İçtiğinizin Belirtileri” yazımızda da bahsettiğimiz gibi vücudun ihtiyacından daha fazla miktarda su tüketmek, su zehirlenmesine neden olabilir1. Peki; fazla su içme isteği neden oluşur, çok su içmek neyin habercisi olabilir?

anasayfa_33
Kategori : Su ve Yaşam

Yüksek Verimin Su Tüketimi ile İlgisi Var: İş Yerinde Su İçmek Neden Önemli?

Bazı günlerde motivasyonunuz yerinde olsa da uykunuzu en iyi şekilde alsanız da iş yerindeki veriminiz düşük olabilir. Peki, iş yerinde daha verimli bir şekilde çalışmanın ve kendinizi daha iyi hissetmenin sırlarından birinin yeterli miktarda su içmek olduğunu biliyor musunuz? Haydi, gelin şimdi, yeterli miktarda su tüketiminin iş yerindeki veriminizi nasıl etkilediğine göz atalım.

anasayfa_34
Kategori : Su ve Sağlık

Çocuklara Su İçme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Yeterli miktarda su içmenin önemli ve gerekli olduğunu bildiğimiz halde su içme alışkanlığı kazanmadığımız için, tüketmemiz gerekenden daha az su içebiliyoruz. Çocuklarda da durum farklı değil. Hatta çocuklar, tatlarından dolayı, gazlı içecekleri, meyve sularını tercih edebiliyor ve içmeleri gerekenden daha az su tüketebiliyorlar. Oysaki yeterli miktarda su tüketmek çocuklarda; organların sağlıklı bir şekilde çalışmasından diş sağlığına kadar pek çok konuda önemli rol üstlenmektedir. Dilerseniz “Vücudunuza İyi Bakın: Su İçmenin Faydaları” yazımız sayesinde, ideal miktarda su tüketmenin önemli yararlarını inceleyebilirsiniz.

anasayfa_35
Kategori : Su ve Sağlık

Bilmek Şart: Akvaryum Suyu Nasıl Olmalı?

İçerisinde rengârenk balıklarınızın bulunduğu akvaryumunuza bakıp huzur bulduğunuzu biliyoruz. Fakat ne yazık ki pek çok kişi, balıkların hayatlarına uzun süre devam edemediklerinden şikâyet ediyor. Hatta bu şikâyetler evindeki akvaryumda balık beslemek isteyenleri korkutuyor. Peki, aslında balık bakımının, balıklara yem vermek ve belirli aralıklarda akvaryum su değişimi yapmaktan daha fazlası olduğunu biliyor musunuz? Mesela akvaryuma koyduğunuz suyun kalitesi en önemli hususlardan biri! Gelin şimdi, akvaryumda kullanılabilecek su hakkındaki önemli detayları paylaşalım.

anasayfa_36
Kategori : Su ve Teknoloji

Pratik ve Doğa Dostu: Su Arıtma Cihazının Faydaları

Su arıtma cihazları artık pek çok hane için temiz suya pratik bir şekilde ulaşmak adına değerlendirilen popüler alternatiflerden. Eğer siz de evinizde su arıtma cihazı olsun istiyor ama bu konuda sağlıklı bir karar vermek için bilgi toplamak istiyorsanız size yardımcı olalım! Haydi, gelin şimdi su arıtma cihazlarının faydalarına daha yakından bakalım!

anasayfa_37
Kategori : Su ve Teknoloji

Rehber: Su Arıtma Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bildiğiniz gibi canlılar için susuz bir yaşam imkânsız. “Vücudunuza İyi Bakın: Su İçmenin Faydaları” yazımızda da detaylı olarak anlattığımız gibi su, vücut sistemlerinin ve organlarının sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmeleri için oldukça önemli. Peki, tükettiğiniz suyun temizliğinden ne kadar eminsiniz? İçeriğinden emin olmadığınız suların içerisinde virüs, bakteri ya da çeşitli kimyasallar bulunabilir. Suyu, içerdiği zararlı maddelerden arındırmanın pratik yolu ise su arıtma cihazlarıdır! Bu cihazlar, suyu farklı yöntemler ve filtrelerle zararlı maddelerden arındırarak temizler. Dilerseniz “Yakından Tanıyın: Su Arıtma Cihazı Filtreleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler” yazımızı okuyup suyu zararlı maddelerden arındırma konusunda önemli görev üstlenen filtreleri daha yakından tanıyabilirsiniz.

anasayfa_38
Kategori : Su ve Yaşam

Suyun Kireçli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? Kireçli Suyun Zararları Nelerdir?

Suya karışan yabancı ve zararlı maddeler suyun renginde, kokusunda ya da tadında değişiklikler meydana getirebilir. Fakat suyun berrak olması ya da kokusunda, tadında bir değişikliğin olmaması da suyun temiz olduğu anlamına gelmeyebilir. Kireç suda en çok karşılaşılan sorunlardan biridir ve kirecin sudaki varlığını görmek bazı zamanlarda mümkün olmayabilir. Şimdi hem sizin sağlığınızı tehdit edebilecek olan hem de ev aletlerinizin ömrünü kısaltabilecek sert suyu yakından tanıyalım.

anasayfa_39
Kategori : Su ve Sağlık

Aç Karnına Su İçmenin Faydaları

Sağlığınız için su tüketimine dikkat ediyor ve her gün yeterli miktarda su tüketmeye özen gösteriyorsunuz. Peki, gün içerisinde aç karnına su tüketerek su içmenin farklı faydalarından yararlanmaya ne dersiniz? İşte, pek çok insanın merak ettiği bir konu olan aç karnına su içmek ile ilgili bilmek isteyecekleriniz:

anasayfa_40
Kategori : Su ve Sağlık

Bağışıklık Sistemini Destekleyici Bitki Çayları

Organlarımızın zorlanmadan çalışabilmeleri, tükettiğimiz besinlerdeki mineral ve vitaminlerin hücrelere taşınabilmesi, zinde bir ruh hali… Yeterli miktarda su içmenin faydaları saymakla bitmiyor. Aynı zamanda “Hastalıklardan Korunun: Su İçmek Bağışıklık Sistemini Nasıl Etkiliyor?” yazımızda da bahsettiğimiz gibi yaş, cinsiyet, kilo, boy, sağlık durumu gibi kriterler doğrultusunda belirlenen ideal su miktarını her gün tüketmek bağışıklık sisteminizi de güçlendirebilir.

anasayfa_41
Kategori : Su ve Yaşam

Bitkileri Sularken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bitkilerinizin boyutuna uygun saksı seçimi, sağlıklı bir şekilde büyüyebilmeleri için ihtiyaçları olan değerlere sahip toprak seçimi, güneş ışığını yeterli miktarda almalarını sağlayacak doğru bir konum, elbette ki düzenli bakım… Bitkilerinizin sağlıkla yetişebilmeleri için tüm bunlar olmazsa olmaz.

anasayfa_42
Kategori : Su ve Sağlık

Değişime Hazır mısınız?: Su İçmenin Cilde Faydaları

Su içmenin sağlık açısından pek çok faydası olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Peki, cilt sağlığının olumlu etkilenmesi için de ideal miktarda su tüketilmesi gerektiğini biliyor muydunuz? Haydi gelin, şimdi, “Su içmek cilde iyi gelir mi?” sorusunun cevabını size kanıtlarıyla sunalım ve su tüketiminin cilt üzerindeki olumlu etkilerine göz atalım.

anasayfa_43
Kategori : Su ve Yaşam

Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır? 3 Detoks Suyu Tarifi

Pek çok insan su içme alışkanlığı kazanmakta zorlanabiliyor ve bu durum da günlük tüketilmesi gereken su miktarından daha az su içilmesine neden olabiliyor.

anasayfa_44
Kategori : Su ve Sağlık

Hastalıklardan Korunun: Su İçmek Bağışıklık Sistemini Nasıl Etkiliyor?

Her gün ideal miktarda su tüketiminin sağlık için oldukça önemli olduğunun hepimiz farkındayız.

anasayfa_45
Kategori : Su ve Sağlık

Küçük Dostunuz Su İçmiyorsa Bunları Deneyin: Kedi ve Köpeklere Su İçirme Yolları

Yeterli miktarda su tüketimi insanlar için olduğu kadar, hayvanlar için de mühim. Su, organların görevlerini zorlanmadan yerine getirebilmelerini sağlayan en önemli etmenlerden biri.

anasayfa_46
Kategori : Su ve Sağlık

Sirkeli Su İçmek Ne İşe Yarar? Sirkeli Su İçmek Faydalı mı?

Sirkenin ve sirkeli suyun kilo vermeye yardımcı olduğu, açlık hissini azalttığı gibi faydaları olduğu pek çok kişi gibi sizin de kulağınıza çalınmış olabilir.

anasayfa_47
Kategori : Su ve Yaşam

Soluduğunuz Hava Önemli: Hava Nemlendirme Cihazlarında Neden Arıtma Su Kullanmalısınız?

Havadaki su buharı miktarının sağlığınızı etkileyebileceğini biliyor muydunuz?

anasayfa_48
Kategori : Su ve Sağlık

Su İçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sizce su tüketimi hakkında en önemli şey nedir? Su içme alışkanlığı kazanıp vücudun günlük su ihtiyacını karşılayacak miktarda su tüketmek mi?

anasayfa_49
Kategori : Su ve Yaşam

Su Matarası Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Birleşmiş Milletlerin raporuna göre her dakika 1 milyon plastik şişe satın alınmakta ve her yıl 300 milyon ton plastik atık oluşturulmaktadır.

anasayfa_50
Kategori : Su ve Sağlık

Yeterince Su İçtiğine Emin misiniz?: Evcil Hayvanların Susuz Kaldığı Nasıl Anlaşılır?

Evcil hayvanınızın sağlığına belki de en az kendi sağlığınız kadar dikkat ediyorsunuz. Küçük dostunuzun sağlığı için veteriner hekim kontrolleri ve veteriner hekimin önerilerini uygulamak oldukça önemli olsa da mutlaka dikkat etmeniz gereken bir şey daha var

anasayfa_51
Kategori : Su ve Sağlık

Bilişsel Performans İçin Önemli: Su İçmenin Beyne Faydaları

Canlıların ana yaşam kaynağı olan suyun vücudumuzdaki organların ve sistemlerin görevlerini zorlanmadan yerine getirebilmeleri için çok önemli olduğunu biliyoruz. Peki, beynin vücuda gereken su miktarı alındığında ya da alınmadığında nasıl etkilendiğini düşündünüz mü? Haydi o zaman, su ve beyin ilişkisi hakkındaki önemli noktalara değinip yeterli miktarda su içmenin beyne ve bilişsel performansa ne gibi yararları olduğuna göz atalım.

anasayfa_52
Kategori : Su ve Teknoloji

Es Geçmemek Lazım: Su Arıtma Cihazı Filtresi Neden Değiştirilmeli?

İçme suyuna pratik bir şekilde ulaşmanızı sağlayan su arıtma cihazını kullanıyorsanız ya da su arıtma cihazı almayı planlıyorsanız filtre değişimi hakkında bir şeyler duymuş ya da okumuş olabilirsiniz. Peki; su arıtma filtresi değişmezse ne olur? İşte, su arıtma cihazı filtresi değişimi hakkında bilmeniz gerekenler:

anasayfa_53
Kategori : Su ve Sağlık

Böbreklerinizin Yeterli Miktarda Suya İhtiyacı Var: Su İçmenin Böbreklere Faydaları

Böbreklerimizin görevlerini zorlanmadan yerine getirebilmeleri için yeterli miktarda su tüketiminin ne kadar önemli olduğunu pek çok kaynakta görmüş, duymuş ve okumuş olabilirsiniz. Peki, her gün ideal miktarda su tüketiminin böbrek fonksiyonları üzerinde tam olarak nasıl bir etkisi var? Haydi, gelin şimdi, “Su içmek böbrekler için neden faydalıdır?” sorusunun yanıtlarını sıralayalım.

anasayfa_54
Kategori : Su ve Sağlık

Bunlara Dikkat! Su Tüketim Miktarını Etkileyen Faktörler

Vücudun su ihtiyacını karşılayabilmek sağlığınız için önemli. Tam da bu noktada “Günde kaç litre su içmeliyim?” sorusunun yanıtını aramanız gayet normal. Günlük su ihtiyacı; cinsiyet, kilo, boyun yanı sıra yaşanan iklim gibi pek çok kriter de göz önünde bulundurularak hesaplanıyor. Fakat bazı durumlarda normal şartlarda içtiğinizden daha çok su tüketmeniz gerekebilir. Haydi, gelin şimdi, su tüketim miktarını etkileyen o faktörlere göz atalım. Tabii bu noktada doktorunuzun önerisi ya da onayının da önemli olduğunu not düşmek isteriz.

anasayfa_55
Kategori : Su ve Sağlık

Kalp Sağlığı İçin Su İçmek Gerek: Su İçmenin Kalbe Faydaları

Kan, vücudumuz için hayati öneme sahiptir. Vücut hücrelerine oksijen, besin, hormon taşınmasında ve böbrek, bağırsak, karaciğer gibi organların ayrıştırdıkları atıkların vücuttan atılmasında kan önemli bir görev üstlenir1. Vücudumuzun bu hayati sıvısının büyük bölümü ise sudan meydana gelir. Kanın yaklaşık %55’i kan plazmasından oluşurken kan plazmasının yaklaşık %90’ı sudan oluşur2. Yani kan ne kadar önemliyse su da o kadar önemlidir! Peki, su vücudumuz için bu kadar önemliyken yeterli miktarda su tüketildiğinde ve tüketilmediğinde kalp sağlığı nasıl etkilenir?

anasayfa_56
Kategori : Su ve Sağlık

Nedenleri, Belirtileri, Zararları, Daha Fazlası: Gebelikte Dehidrasyon

Bir bebeğiniz olacağını öğrendiniz ve onu kucağınıza alacağınız günü sabırsızlıkla bekliyorsunuz... Tabii gebelik dönemi, bebeğinizin sağlığını da doğrudan etkilediği için beslenmenize, yaptığınız egzersizlere de dikkat ediyorsunuz. İşte, yaşam kaynağı olan suyun vücudunuz için önemi bu dönemde de çok büyük! Gelin, şimdi, hamilelikte vücudun susuz kalması ile ilgili bilmeniz gerekenleri sıralayalım.

anasayfa_57
Kategori : Su ve Sağlık

Su İçmek Neye İyi Gelir? Merak Ettiğiniz Soruların Bilimsel Açıklamalı Yanıtları

Eminiz ki tüm canlıların yaşamak için suya ihtiyacı olduğunu biliyorsunuz, ama su içmenin tüm faydaları hakkında bilgi sahibi olmamanız da gayet normal. İşte, tam da bu nedenle yeterli miktarda su tüketmenin neye iyi gelip gelmediğini merak edebilirsiniz. İşte şimdi, su tüketimi hakkında merak ettiğiniz bazı soruları ve cevaplarını vereceğiz.

anasayfa_58
Kategori : Su ve Sağlık

Uyku Kalitesi ve Dehidrasyon Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

Odanın sıcaklık ve ışık seviyesi, tükettiğiniz yiyecek ve içecekler, belki de yatağınızın yumuşaklığı… Uyku kalitenizi etkileyen pek çok kriter var. Peki, su tüketim miktarının da onlardan biri olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Haydi, gelin şimdi; su tüketimi, susuzluk ve uyku kalitesi arasındaki o ilişkiye daha yakından bakalım.

anasayfa_59
Kategori : Su ve Yaşam

Vücudun İhtiyacı Olan Suyu Bu Besinlerden de Alıyoruz: Su Oranı Yüksek Besinler

Günde ne kadar su içmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Bu soruya “8 bardak” ya da “2 litre” gibi farklı cevaplarınız olabilir. Evet, bu sorunun net bir cevabı yok, çünkü tüketilmesi gereken ideal su miktarı cinsiyet, yaş, boy, kilo, yaşanan coğrafya, yapılan egzersizler gibi pek çok kritere göre değişiklik göstermektedir.

anasayfa_60
Kategori : Su ve Sağlık

Vücut Neden Su Tutar, Ödem Nasıl Atılır?

“Vücudun fazla su tutması” anlamına gelen ödem, pek çoğumuzun farklı kaynaklarda duyduğu bir kavram haline geldi1. Peki; hem ödeme hem de ödem ve su tüketimi arasındaki ilişkiye daha yakından bakmaya ne dersiniz? İşte; ödem oluşumu, ödem belirtileri ve ödemden kurtulmanın yolları başta olmak üzere merak ettikleriniz:

İLETİŞİM FORMU
×
Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
Lütfen telefon numaranızı giriniz.
Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz

Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz

Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.​ ​ ​