Su Tüketimi ve Anksiyete Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

Su Tüketimi ve Anksiyete Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

Yeterli miktarda su tüketiminin sağlığımız için çok önemli olduğu hepimizin bildiği bir gerçek. Su ve sağlık denildiğinde aklımıza ilk gelen organ böbreklerimiz olsa da kalpten bağırsaklara pek çok organın görevlerini zorlanmadan yerine getirebilmeleri için her gün ideal miktarda su içmek şart. Bunun yanı sıra su tüketimi ruh halimizle de doğrudan ilişkili. Gelin, şimdi, çağımızın en çok rastlanan psikolojik rahatsızlıklarından biri olan anksiyete ile yeterli miktarda su tüketimi arasında nasıl bir ilişki olduğunu inceleyelim.

 Anksiyete Nedir?

Anksiyete Nedir?

Su tüketimi ve anksiyete bağlantısına değinmeden önce anksiyetenin ne olduğu hakkında bilgi vermek doğru olacaktır.

Önemli bir sunum, hayatınızı etkileyeceğini düşündüğünüz bir görüşme ya da geleceği konusunda kafanızda soru işaretleri olan bir ilişki… Günlük hayatta pek çok nedenden dolayı strese giriyoruz. İşte, bu stresin yoğun bir şekilde yaşanması da kaygıya neden olabiliyor. Hissedilen bu yoğun kaygı ise zamanla anksiyeteye neden olup günlük pek çok aktivite ve duruma karşı endişe ve korkuyla yaklaşmanıza sebep olabiliyor. Bu durum anksiyete olarak adlandırılıyor1, 2.

Bu arada stresli ve kaygılı hissetmenin normal olduğunu ama söz konusu anksiyete kaynaklı panikatak gibi psikolojik rahatsızlıklar olduğunda görülen belirtilerin ciddi ve uzun süreli olduğunu da belirtmekte fayda var.

Az Su İçmenin Anksiyeteye Etkisi

Az Su İçmenin Anksiyeteye Etkisi

Yeterli miktarda su tüketmemek beyin fonksiyonlarını çok yönlü bir şekilde etkileyerek daha az mutsuz, daha çok sinirli hissedilmesine neden olabilir. Ayrıca araştırmalar, az su içmenin stres seviyesini artırıp anksiyetenin tetiklenmesinin sebeplerinden biri olabileceğini de göstermektedir 3, 4.

İnsan vücudunun dehidrasyona verdiği bu tepkinin sebebi ise böbrek üstü bezlerinde üretilen ve “stres hormonu” olarak da bilinen kortizoldur5, 6. Kortizolün görevlerinden biri fiziksel ve psikolojik stresi kontrol etmektir7.

Stres durumunda vücuttaki kortizol seviyesi artar. Ayrıca uzmanlar dehidrasyonun da vücuttaki kortizol seviyesini artırıp daha stresli hissedilmesine neden olabileceğini belirtmektedirler8. Diğer bir deyişle, vücudunuzun ihtiyacı olan miktarda su tüketerek stres seviyenizi dengede tutmak mümkün olabilir. Fakat eğer uzun süredir yaşadığınız bir kaygı bozukluğunuz varsa bu durumda bir uzmandan yardım almanız gerektiğinin de altını çizmek isteriz.

Tam da bu noktada vücudunuzun ihtiyacı olan su miktarının yaş, cinsiyet, kilo, kullanılan ilaçlar, mevsim gibi pek çok etkene göre değişebileceğini de belirtelim. Dilerseniz “Bunlara Dikkat! Su Tüketim Miktarını Etkileyen Faktörler” yazımızı okuyarak bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Her Gün Yeterli Miktarda Su İçtiğinize Emin Olun

Her Gün Yeterli Miktarda Su İçtiğinize Emin Olun

Dehidrasyon sadece anksiyete değil, depresyonla da ilişkili olabilir. Yetişkinlerle yapılan bir araştırma, su tüketim miktarı ideal seviyede olan insanların az su içenlere oranla depresyona girme riskinin çok daha düşük olduğunu ortaya koymaktadır9. Ayrıca “Bilişsel Performans İçin Önemli: Su İçmenin Beyne Faydaları” yazımızda da bahsettiğimiz gibi dehidrasyondan kaçınmak bilişsel performansınızı olumlu etkileyebilir.

Evet, vücudun su ihtiyacını karşılamak mühim, ama buna ek olarak içtiğiniz suyun kalitesinden de emin olmalısınız. Dört aşamalı filtreleme sistemi ve ters ozmoz teknolojisi ile kaliteli suyu en pratik şekilde size sunan Arçelik su arıtma cihazları, iyi suyun güvencesi! Hemen Arçelik su arıtma cihazları ile tanışın sağlığınız için ihtiyacınız olan miktarda arıtılmış suya dilediğinizde ulaşın.

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

 1. Anxiety Disorders
 2. Mayo Clinic

 3. Anxiety Disorders
 4. National Institute of Mental Health

 5. Hydration Status for Optimal Cognitive Performance
 6. Taylor HA, D’Anci KE, Vibhakar A, Kanter J, Mahoney CR.

 7. How to Recognize a Dehydration Headache
 8. Medical News Today, Jenna Fletcher and Deborah Weatherspoon, PhD, R.N., CRNA

 9. Kortizon Nedir? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?
 10. Memorial

 11. Water and Stress Reduction: Sipping Stress Away / What’s the link between water and stress reduction?
 12. Nourish by WebMD, Gina Shaw

 13. Kortizon Nedir? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?
 14. Memorial

 15. Water and Stress Reduction: Sipping Stress Away / What’s the link between water and stress reduction?
 16. Nourish by WebMD, Gina Shaw

 17. Drinking Plain Water is Associated with Decreased Risk of Depression and Anxiety in Adults: Result from a Large Cross-Sectional Study
 18. Fahimeh Haghighatdoost, Awat Feizi, Ahmad Esmaillzadeh, Nafiseh Rashidi-Pourfard, Ammar Hassanzadeh Keshteli, Hamid Roohafza, and Payman Adibi

İLETİŞİM FORMU
x
Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
Lütfen telefon numaranızı giriniz.
Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.