Bunlara Dikkat! Su Tüketim Miktarını Etkileyen Faktörler

Bunlara Dikkat! Su Tüketim Miktarını Etkileyen Faktörler

Vücudun su ihtiyacını karşılayabilmek sağlığınız için önemli. Tam da bu noktada “Günde kaç litre su içmeliyim?” sorusunun yanıtını aramanız gayet normal. Günlük su ihtiyacı; cinsiyet, kilo, boyun yanı sıra yaşanan iklim gibi pek çok kriter de göz önünde bulundurularak hesaplanıyor. Fakat bazı durumlarda normal şartlarda içtiğinizden daha çok su tüketmeniz gerekebilir. Haydi, gelin şimdi, su tüketim miktarını etkileyen o faktörlere göz atalım. Tabii bu noktada doktorunuzun önerisi ya da onayının da önemli olduğunu not düşmek isteriz.

Bunlara Dikkat! Su Tüketim Miktarını Etkileyen Faktörler

Ateş ve Yanık

Ateşlenme vücuda virüs, bakteri girdiğinde ya da sıcak çarpması gibi nedenlerle görülebilir1. Ateşlenme sırasında vücut, ideal ısısına kavuşmak için terler ve bu da vücutta sıvı kaybına neden olabilir. Ayrıca dehidrasyon yaşandığı durumlarda su ihtiyacı yeterli miktarda karşılanmazsa terleme duracağı için ateşin düşmesi de engellenebilir2. Buna ek olarak yanmalar da vücudun su miktarında azalmaya neden olabilir. Dolayısıyla vücutta yanma ya da vücut ısısında yükselme olduğunda su tüketim miktarında artış söz konusu olabilir.

 Fiziksel Aktiviteler ve Terleme

Fiziksel Aktiviteler ve Terleme

Hastalık nedeniyle terlediğinizde su tüketim miktarının fazlalaşabileceğini belirttik. Aslında aynı durum egzersiz ya da sıcak nedeniyle terlediğinizde de geçerli. Ter yoluyla vücuttan çıkan suyu yerine koymak için terleme oranı doğrultusunda su tüketmeniz gerekebilir. Bu durumlarda (özellikle spor yapıyorsanız) kesinlikle bir uzman görüşü almanızı öneririz. Ayrıca bu konuyla direkt ilişkili olan “Sağlıklı Kalın: Spor Yaparken Su İçmek Neden Önemli?” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Kusma ve İshal

Kusma ve İshal

Hangi nedenle olursa olsun, kusma ve ishal vücuttaki suyun hızlı bir şekilde çıkmasına neden olur. Vücuttan çıkan su yerine koyulmadığında ise “Vücudunuzun Suya İhtiyacı Var! Yeterli Miktarda Su İçmemenin Zararları” yazımızda da uzun uzun bahsettiğimiz gibi organların zorlanmasından baş ağrısına, halsizlikten anksiyeteye kadar pek çok olumsuz yansıma görülebilir. Ayrıca vücudun ihtiyacı doğrultusunda su tüketiminin, vücuttaki toksik maddelerin hızlı bir şekilde atılması konusunda da payı olduğunu not düşelim3, 4, 5. Yani bir enfeksiyon nedeniyle kusma, ishal sorunu yaşıyorsanız su içmek bunu hızla atlatmanıza yardımcı olabilir.

Emzirme

Anne sütünün yaklaşık %90’ı sudan oluşur 6. Dolayısıyla emzirme sürecinde annenin vücudundan su çıkışı gerçekleşir ve anne süt üretebilmek için suya ihtiyaç duyar. Bu sebeple emzirme döneminde içilmesi gereken su miktarında artış söz konusu olabilir7. Tabii bu konuda kesinlikle hekiminize danışmanız gerektiğinin altını önemle çizmek isteriz. Ayrıca hamilelik ve emzirme sürecinde yeterli miktarda su içmenin önemi hakkında bilgi almak için “Hem Sizin Hem Bebeğiniz İçin: Hamilelik Döneminde Bol Su İçmenin Faydaları” yazımızı okuyabilirsiniz.

Kan Kaybı

Kanın %55’ini oluşturan kan plazmasının yaklaşık %90’ı sudan oluşur. Diğer bir deyişle kan kaybı, vücuttan önemli miktarda su çıkışı olduğu durumlar arasında yer alır 8. İşte, tam da bu nedenle kan kaybı yaşandığında vücuda sıvı takviyesi yapılması gerekebilir. Bu sıvı takviyesi kaybedilen kan miktarı doğrultusunda medikal de olabilir. Bu konudaki en doğru yönlendirmeyi hekiminiz yapacaktır.

Alınan İlaçlar

Bazı ilaçlar idrar söktürücü etkiye sahip olabilir ya da susuzluk hissinin artmasına neden olabilir9. Böyle su tüketim miktarı etkilenebilir.

İyi Su Tükettiğinize Emin Olun

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu oranda su içmek sağlığınızı olumlu etkiler, fakat sağlığınızı korumak için dikkat etmeniz gereken bir şey daha var: Suyun kalitesi! Plastik ambalajlardaki sularda, açılıp tüketilmeyi bekledikleri sırada oluşan bakterilerden ya da ambalajdan suya salınım yapabilen BPA, BHPF gibi maddelerden korunmak için bir çözüm bulmanız şart10, 11, 12!

Ters ozmoz teknolojisine sahip Arçelik su arıtma cihazları ise taze, sağlığınızı olumsuz etkileme ihtimali olan zararlı maddelerden ayrıştırılmış temiz suya kolaylıkla ulaşmanız konusunda en büyük yardımcınızdır! Hemen Arçelik su arıtma sistemleri ile tanışın; iyi suyun tadını çıkarın!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

 1. Yüksek Ateş
 2. acibadem.com.tr

 3. Yetersiz Su İçmek Kilo Aldırır
 4. Acıbadem Hayat

 5. Water, Hydration and Health
 6. Barry M. Popkin, Kristen E. D’Anci, and Irwin H. Rosenberg

 7. Dietary Water Affects Human Skin Hydration and Biomechanics
 8. Lidia Palma, Liliana Tavares Marques, Julia Bujan, and Luis Monteiro Rodrigues

 9. Water as an Essential Nutrient: The Physiological Basis of Hydration
 10. E Jéquier, F Constant

 11. The Composition of Breast Milk
 12. verywellfamily.com, Donna Murray, RN, BSN, Willow Jarosh, MS, RD

 13. How to Calculate How Much Water You Should Drink
 14. University of Missouri System, Jennifer Stone, PT, DPT, OCS, Clinic Supervisor

 15. What Does Blood Do?
 16. Institute for Quality and Efficiency in Health Care

 17. Polydipsia
 18. The Global Diabetes Community, diabetes.co.uk

 19. Bottled Water. How Safe Is It?
 20. Sean D. Raj

 21. Bisphenol A: Food Exposure and Impact on Human Health
 22. Susana Almeida, Antonio Raposo, Maira Almeida-Gonzalez, Conrado Carrascosa

 23. Fluorene-9-bisphenol is anti-oestrogenic and may cause adverse pregnancy outcomes in mice
 24. Jianying Hu

İLETİŞİM FORMU
x
Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
Lütfen telefon numaranızı giriniz.
Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.