Hem Sizin Hem Bebeğiniz İçin: Hamilelik ve Emzirme Döneminde Bol Su İçmenin Faydaları

Hem Sizin Hem Bebeğiniz İçin: Hamilelik ve Emzirme Döneminde Bol Su İçmenin Faydaları

Hamile olduğunuz andan itibaren bebeğiniz için her şeyin en iyisini yapmak istiyorsunuz, onun sağlığı için en iyi şekilde besleniyorsunuz, yediklerinize içtiklerinize dikkat ediyorsunuz… Peki, vücudunuz için yaşam kaynağı olan suyun bu dönemde çok daha önemli olduğunun farkında mısınız? Dilerseniz gelin, hamilelikte su içmenin önemi ve emzirirken yeterli miktarda su içmenin faydaları nelerdir bakalım.

uzun_03

Hamilelikte Su İçmek Neden Önemli?

Hamilelik döneminde tükettiğiniz besinler, bebeğinizin gelişimi için oldukça önemli. Fakat içtiğiniz su miktarı da bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması için önem teşkil etmekte. Gebelik döneminde yeterli miktarda su tüketmediğiniz takdirde ne yazık ki hem bebeğiniz hem de sizin için tehdit oluşturabilecek durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz1.

Hamilelikte su tüketiminin yeterli olmadığı yani anne adayının vücudunun susuz kaldığı durumlarda; bebeğin beyin ve omurilik gelişiminde bozukluk, düşük amniyotik sıvısı nedeniyle erken doğum, annenin yetersiz süt üretimi gibi sorunlar görülebilir2.

Hamilelikte Su Tüketmenin Faydaları

“Vücudunuzun Suya İhtiyacı Var! Yeterli Miktarda Su İçmemenin Zararları” yazımızda da bahsettiğimiz gibi tüketilen su miktarının az olması; kalbinizin daha fazla çalışması, konsantrasyon eksikliği, kısa süreli hafıza problemleri, baş ağrısı ve migren atakları, hatta ruh hali değişiklikleri gibi pek çok soruna neden olabilir3, 4, 5, 6.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde yeterli miktarda su içmek ise anne ve bebeğin sağlığı için ekstra dikkat edilmesi gereken, gebelikte görülebilecek pek çok sorunu engelleyebilecek bir konudur. Örneğin gebelikte yeterli miktarda su tüketimi, hamile kadınlarda sıkça görülen bir sorun olan kabızlığın önlenmesinde yardımcı olur7. Bunun yanı sıra vücudun fetal dönüşümü, amniyotik sıvıyı (bebeklerin anne karnında içerisinde büyüdüğü sıvı) ve daha yüksek bir kan hacmini destekleme gereksinimi nedeniyle hamilelikte, daha çok su içmek gerekir8. Araştırmalar, annenin daha fazla su içmesinin amniyotik sıvı indeksini yaklaşık %16 artırdığını ortaya koymaktadır9. Hamilelikte ne kadar su içilmeli konusunda da uzmanlar genellikle hamilelik boyunca günde 8-10 veya 10-12 bardak su içmeyi önermektedirler10. Fakat en doğru yönlendirmeyi doktorunuzun verebileceğini hatırlatmakta fayda var.

Tüm bunlara artı olarak, hamilelikte sıkça yaşanan mide bulantısı ve kusmalar, vücudun su kaybetmesine, elektrolit dengesizliğine ve idrarda azalmaya neden olur. Hamilelikte bol su içmek vücudun sıvı dengesini korur11.

03_a

Su Tüketim Miktarına Dikkat Etmek Önemli

Tam da bu noktada aklınızda “Gebelikte çok su içmek zararlı mı?” sorusu oluşabilir. Evet, hamilelikte az su tüketmek kadar fazla su içmek de zararlı olabilir. Kısa sürede çok miktarda su içmek, su zehirlenmesine neden olabilir12. Ayrıca aklınızda “Hamilelikte gece su içmek zararlı mıdır?” düşüncesi varsa hemen bu konuya da açıklık getirelim: Hamilelikte yatmadan önce su içmek, noktüri denilen gece sık idrara çıkma sorununa yol açabilir. Bu sorunda gece uykusu sık sık idrar yapma ihtiyacı ile bölünebilir. Bu da kalitesiz ve daha az uykuya sebep olabilir13.

Eğer hamileyken spor yapıyorsanız yeterli miktarda su içtiğinize emin olmalısınız. Spor yapmak terlemeye, terlemek de su kaybına neden olur. Oluşan bu su kaybını önlemek ve vücuda kaybettiği suyu kazandırmak için su içmek oldukça önemlidir. Egzersizden önce, egzersiz sırasında ve sonrasında bolca su içip kaybettiğiniz suyu vücudunuza geri kazandırmanız gerekir. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında vücudun fazla ısınmasından kaçınmak gerektiği için egzersiz yaparken su içmeye dikkat etmelisiniz14.

03_b

Emzirme Döneminde de Su Tüketimine Dikkat Edin

Emziren bir kadın günde yaklaşık 750-850 ml süt üretir. Bu sütün %88’ini su oluşturur. Emzirmeyle kaybedilen suyun yerine konması için de günde 600-700 ml fazladan su içilmesi gerekir15.

“En Çok Merak Edilen Konu: Su İçmek Zayıflatır mı?” yazımızda da anlattığımız gibi su içmenin zayıflamaya yardımcı etkisi olduğu bir gerçek. Su içmek, metabolizmayı hızlandırıp daha fazla kalori yaktırması sebebiyle yemekten önce içildiğinde kilo verdirici etkiler sağlar. Bu da “Emzirirken su içmek zayıflatır mı?” sorusunun cevabı niteliğindedir16, 17, 18.

Sudaki Görünmeyen Tehlikelere Dikkat

Evet, su içmek önemli ama içilen suyun temiz olması da önemli! Suda bulunan virüsler, bakteriler ve kimyasal maddeler hem annenin hem bebeğin sağlığına zarar verebilir. Örneğin içme suyuna karışan kurşun, plasentadan geçebilir. Bu da düşük, anne karnında gelişen bebekte nöro-gelişim eksikliği, düşük doğum, erken doğum, yüksek tansiyon, çocukta gelişimsel engeller, uzun dönemde bilişsel yeteneklerde eksiklik gibi sonuçlara neden olabilir19. Klorlu su, kalp ve solunum sistemiyle idrar yolunda doğumsal bozukluklara; nitrat, arsenik ve atrazin maddeleri de yine doğumsal bozukluklara yol açabilir20. Ayrıca nitrat seviyesinin yüksek olmasından kaynaklı olabilen ve bebeklerde görünen mavi bebek sendromununun da arıtılmamış su nedeniyle sağlığı tehdit eden durumlardan biri olabilir21. Bütün bunların yanı sıra plastik pet şişe ve damacana sular güneşe maruz kaldıklarında hem bisphenol A, BHPF maddelerinin salınmasına hem de bakteri üremesine neden olarak suyun kirliliğini iyice artırabilir22, 23, 24.

Hamilelikte ve emzirme döneminde hem bol hem sağlıklı su içilmesi önem teşkil eder. Bebek ilk 6 ayda su ihtiyacını anne sütüyle karşılar, dolayısıyla emzirmek bebek için gerekli suyu sağlar. Annenin ve bebeğin sudan alabilecekleri maksimum faydayı sağlamak için tüketilen suyun temiz, arındırılmış, kaliteli olması gerekir. Bunun için güvenilir yöntem ise su arıtma cihazıdır! Bu cihazlar, içindeki zararlı maddeleri süzerek suyu bahsedilen maddelerden arındırır. Yani gebelikte arıtma su içmek de anne ve bebeği sudaki zararlı maddelerden koruyabilir.

Arçelik su arıtma cihazı, filtreleri sayesinde suyun içindeki zararlı maddeleri bertaraf ederek size gönül rahatlığıyla içebileceğiniz temiz bir su sunar.

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

 1. Can Dehydration Affect Pregnancy? Holly Ernst, PA-C
 2. Dehydration During Pregnancy American Pregnancy Association
 3. Do You Have Chronic Dehydration? Kate Brophy
 4. The Hydration Equation: Update on Water Balance and Cognitive Performance Shaun K Riebl, MS, RD, PhD Student and Brenda M. Davy, PhD, RD, FACSM, Associate Professor
 5. Dehydration Headache: Know the Causes, Signs, and Treatments Kate Brophy
 6. Effects of Changes in Water Intake on Mood of High and Low Drinkers Nathalie Pross, Agnès Demazières, Nicolas Girard, Romain Barnouin, Déborah Metzger, Alexis Klein, Erica Perrier, and Isabelle Guelinckx
 7. Nutrition Column An Update on Water Needs during Pregnancy and Beyond Kristen S. Montgomery, PhD, RN
 8. Nutrition Column An Update on Water Needs during Pregnancy and Beyond Kristen S. Montgomery, PhD, RN
 9. Maternal hydration increases amniotic fluid index in women with normal amniotic fluid. Kilpatrick SJ1, Safford KL.
 10. Dehydration During Pregnancy American Pregnancy Association
 11. When is the best time to drink water? Stephen Gill
 12. How Much Water Do We Really Need? J. Lunn, R. Foxen
 13. Exercise During Pregnancy The American College of Obstetricians and Gynecologists
 14. Morning Sickness Mayo Clinic
 15. Scientific Opinion on Dietary Reference Values for Water European Food Safety Authority (EFSA)
 16. Water-Induced Thermogenesis Michael Boschmann, Jochen Steiniger
 17. Cardiovascular and metabolic responses to tap water ingestion in young humans: does the water temperature matter? Girona M, Grasser EK, Dulloo AG, Montani JP
 18. Water consumption increases weight loss during a hypocaloric diet intervention in middle-aged and older adults. Dennis EA1, Dengo AL, Comber DL, Flack KD, Savla J, Davy KP, Davy BM.
 19. Sources of Potential Lead Exposure Among Pregnant Women in New Mexico Ludmila N. Bakhireva,corresponding author Andrew S. Rowland, Bonnie N. Young, Sandra Cano, Sharon T. Phelan, Kateryna Artyushkova, William F. Rayburn, and Johnnye Lewis
 20. Agricultural Compounds in Water and Birth Defects Jean D. Brender, Peter J. Weyer
 21. The Blue Baby Syndromes Roger P. Smith
 22. Bisphenol A: Food Exposure and Impact on Human Health Susana Almeida António Raposo Maira Almeida‐González Conrado Carrascosa
 23. Bottled Water. How Safe Is It? Sean D. Raj
 24. Fluorene-9-bisphenol is anti-oestrogenic and may cause adverse pregnancy outcomes in mice Jianying Hu
İLETİŞİM FORMU
x
Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
Lütfen telefon numaranızı giriniz.
Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.