Bilişsel Performans İçin Önemli: Su İçmenin Beyne Faydaları

Bilişsel Performans İçin Önemli: Su İçmenin Beyne Faydaları

Canlıların ana yaşam kaynağı olan suyun vücudumuzdaki organların ve sistemlerin görevlerini zorlanmadan yerine getirebilmeleri için çok önemli olduğunu biliyoruz. Peki, beynin vücuda gereken su miktarı alındığında ya da alınmadığında nasıl etkilendiğini düşündünüz mü? Haydi o zaman, su ve beyin ilişkisi hakkındaki önemli noktalara değinip yeterli miktarda su içmenin beyne ve bilişsel performansa ne gibi yararları olduğuna göz atalım.

Bilişsel Performans İçin Önemli: Su İçmenin Beyne Faydaları

Bilişsel Performansı Artırmak Yeterli Miktarda Su İçmekle Mümkün Olabilir

Bazen dikkat dağınıklığı yaşadığınız, algılamakta güçlük çektiğiniz, reflekslerinizin yavaşladığı, hatta unutkanlıktan şikâyetçi olduğunuz zamanlar yaşıyor musunuz? İşte, bunların nedeni yeterince su içmemeniz olabilir1.Yaş, cinsiyet gibi kriterlere göre değişse de insan beyninin yaklaşık %75’i sudan oluşur2. Vücuttaki susuzluk seviyesi %1-%2 aralığında olduğunda beyindeki su miktarı da etkilenebilir ve bilişsel performansta da olumsuz değişiklikler görülmeye başlayabilir3.Dehidrasyon yaşayan kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda; konsantrasyonda düşüş, dikkat dağınıklığı, kafa karışıklığı, kısa süreli bellek sorunları, aritmetik verimlilikte azalma, görsel motor izlemede düşüş, tepki süresinde azalma, yorgunluk, uyku hali gibi sorunlarla karşılaşılmıştır.4, 5, 6.

İdeal Miktarda Su Tüketerek Daha Dengeli Bir Duygudurumuna Sahip Olunabilir

İdeal Miktarda Su Tüketerek Daha Dengeli Bir Duygudurumuna Sahip Olunabilir

Evet, dehidrasyon bilişsel performansı olumsuz etkiliyor; fakat yapılan araştırmalar sayesinde fark edilen başka bir şey daha var: Dehidrasyon beyin fonksiyonlarını çok yönlü bozabileceği için anksiyete, sinirlilik, mutsuzluk gibi etkilere de neden olabilir7, 8. Dolayısıyla daha mutlu, daha az stresli hissetmek için su tüketiminin öneminin büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Su İçerek Dehidrasyon Nedeniyle Oluşan Baş Ağrıları Engellenebilir

Su İçerek Dehidrasyon Nedeniyle Oluşan Baş Ağrıları Engellenebilir

Günlük olarak içilmesi gereken su miktarı tüketilmediğinde vücuttaki sıvı eksikliği nedeniyle beyin dokusunda geçici olarak küçülme görülebilir. Bu durum baş ağrılarına, migrenin tetiklenmesine ya da migren ataklarının daha uzun sürmesine sebep olabilir 9, 10.

Susuzluk Nedeniyle Oluşabilecek Hipovolemik Şokun Önüne Geçilebilir

Dehidrasyon, kan hacminde azalmaya ve bundan kaynaklı olarak kan basıncının düşmesine neden olabilir11. Bu durum ise kandaki oksijen miktarının düşmesine sebep olarak hipovolemik şok yaşanmasına yol açabilir 12, 13. Hipovolemik şok bilinç bulanıklığı, yorgunluk gibi durumlara neden olabilir. Çok uzun süre susuzluk yaşandığı ya da aşırı terleme, ishal, kusma, kan kaybı gibi vücuttaki suyun hızla atıldığı durumlarda ise hipovolemik şok beyin hasarı dâhil olmak üzere, pek çok organın zarar görmesine sebebiyet verebilir 14, 15.

Ne Az Ne Çok: Yeterli Miktarda Su İçtiğinize Emin Olun

Artık yapılan araştırmalar sonucunda “Su içmek beyni çalıştırır mı?” sorusuna olumlu cevap verilebileceğini biliyorsunuz. Evet, “Vücudunuzun Suya İhtiyacı Var! Yeterli Miktarda Su İçmemenin Zararları” yazımızda da uzun uzun anlattığımız gibi az su tüketimi vücuda zarar verebilir. Fakat vücudun ihtiyacı olandan fazla su tüketimi de su zehirlenmesi gibi durumlara neden olabilir. Su zehirlenmesi teşhis edilmediğinde ise hiponatremi görülebilir16, 17. Bu durum, fazla su içmenin beyne zararlarından biri olarak görülebilir. Hiponatremi, kandaki sodyum oranının çok düşük olması durumudur ve akut hiponatremi koma, hatta ölümle sonuçlanabilen hızlı beyin şişmesi gibi durumlara neden olabilir 18.

Sağlığınız için her gün ideal miktarda su içmeniz oldukça önemlidir. Yaş, cinsiyet, boy, kilo, aktivite programı ve kullanılan ilaçlara göre değişebilen ideal su tüketim miktarı hakkında bilgi sahibi olmak için “Akıllardaki Önemli Soru: Günde Ne Kadar Su İçmeliyim?” yazımızı okuyabilir ve hekiminize danışabilirsiniz.

Kaliteli Su İçmeye Özen Gösterin

Bu noktada unutulmaması gereken bir şey daha var: İçtiğiniz su miktarı kadar suyun kalitesi de önemli! Örneğin daha güvenli olduğunu düşündüğünüz için tercih ettiğiniz plastik ambalajlı sularda, açılıp tüketilmeyi bekledikleri sırada, bakteri oluşabilir19, 20. Peki, bu noktada en pratik çözüm ne? Çözüm, Arçelik su arıtma cihazları! Musluğunuzdan akan suyu ters ozmoz teknolojisi ve dört aşamalı arıtma sistemiyle zararlı maddelerden arındıran Arçelik su arıtma cihazları ile tanışmak için daha fazla beklemeyin; temiz suya pratik bir şekilde ulaşın!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. Hydration and Cognitive Function in Children

Hydration and Cognitive Function in Children

 • The Effects of Hydration Status on Cognitive Performances Among Young Adults in Hebei, China: A Randomized Controlled Trial (RCT)
 • Jianfen Zhang, Na Zhang, Songming Du, Hairong He, Yifan Xu, Hao Cai, Xiaohui Guo, and Guansheng Ma

 • The Effects of Hydration Status on Cognitive Performances Among Young Adults in Hebei, China: A Randomized Controlled Trial (RCT)
 • Jianfen Zhang, Na Zhang, Songming Du, Hairong He, Yifan Xu, Hao Cai, Xiaohui Guo, and Guansheng Ma

 • Influence of Variations of Body Hydration on Cognitive Performance
 • Cian C, Koulmann PA, Barraud, PA

 • Effects of Fluid Ingestion on Cognitive Function After Heat Stress or Exercise-Induced Dehydration
 • Cian C, Barraud PA, Melin B, Raphel C

 • Role of Dehydration in Heat Stress-Induced Variations in Mental Performance
 • Gopinathan PM, Pichan G, Sharma VM.

 • Mild Dehydration Impairs Cognitive Performance and Mood of Men
 • Matthew S. Ganio, Lawrence E. Armstrong, Douglas J. Casa, Brendon P. McDermott, Elaine C. Lee, Linda M. Yamamoto, Stefania Marzano, Rebecca M. Lopez, Liliana Jimenez, Laurent Le Bellego, Emmanuel Chevillotte and Harris R. Lieberman

 • Hydration Status for Optimal Cognitive Performance
 • Taylor HA, D’Anci KE, Vibhakar A, Kanter J, Mahoney CR.

 • How to Recognize a Dehydration Headache
 • Medical News Today, Jenna Fletcher and Deborah Weatherspoon, PhD, R.N., CRNA

 • Dehydration Affects Brain Structure and Function in Healthy Adolescents
 • Matthew J. Kempton, Ulrich Ettinger, Russell Foster, Steven C.R. Williams, Gemma A. Calvert, Adam Hampshire,Fernando O. Zelaya, Ruth L. O'Gorman, Terry McMorris, Adrian M. Owen, and Marcus S. Smith

 • Dehydration
 • Mayo Clinic

 • Dehydration
 • Mayo Clinic

  İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.