Su İçmek Neye İyi Gelir? Merak Ettiğiniz Soruların Bilimsel Açıklamalı Yanıtları

Su İçmek Neye İyi Gelir? Merak Ettiğiniz Soruların Bilimsel Açıklamalı Yanıtları

Eminiz ki tüm canlıların yaşamak için suya ihtiyacı olduğunu biliyorsunuz, ama su içmenin tüm faydaları hakkında bilgi sahibi olmamanız da gayet normal. İşte, tam da bu nedenle yeterli miktarda su tüketmenin neye iyi gelip gelmediğini merak edebilirsiniz. İşte şimdi, su tüketimi hakkında merak ettiğiniz bazı soruları ve cevaplarını vereceğiz.

Haydi, başlayalım!

Su İçmek Baş Ağrısına İyi Gelir mi?

Su İçmek Baş Ağrısına İyi Gelir mi?

Günlük su ihtiyacı karşılanmadığında vücuttaki sıvı miktarı azalabilir ve bu da beyin dokusunda geçici bir küçülme oluşmasına neden olabilir. Bu küçülme ise baş ağrısına, migrenin tetiklenmesine, hatta migren ataklarının daha uzun sürmesine sebep olabilir1, 2. Yani dehidrasyon yaşıyorsanız su tüketimi baş ağrınıza iyi gelebilir.

 Su İçmek Tansiyona İyi Gelir mi?

Su İçmek Tansiyona İyi Gelir mi?

İçilen su vücudun ihtiyacını karşılayacak miktarda olmadığında, dehidrasyon sebebiyle kan hacminde azalma görülebilir3. Bu durum vücuttaki sistemlerde bazı sinyallere neden olabilir.

Postural hipotansiyon da bunlardan biridir. Yatar pozisyondan birden kalkmaya çalışıldığında sıvı azlığı nedeniyle denge kurulamadığı için düşük tansiyon görülebilir4. Dolayısıyla böyle bir sorun varsa su tüketimi tansiyona iyi gelebilir. Ayrıca su tüketiminin tansiyon dengesi için önemli olduğunu not düşelim5. Bu arada tansiyon sorununuz varsa hekim kontrolünü es geçmemelisiniz.

Su İçmek Böbreklere İyi Gelir mi?

Su İçmek Böbreklere İyi Gelir mi?

Böbrekler, işlevlerini zorlanmadan yerine getirebilmek için suya en çok ihtiyaç duyan organlardandır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarda su içmek ise yenilenen böbrek taşı oluşumunun ve idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde yardımcı olabilir6, 7, 8.

Su İçmek Mide Bulantısına İyi Gelir mi?

Mide bulantısının yediğiniz yemeklerden vücudunuzda bir enfeksiyon olmasına, hatta reflüye kadar pek çok nedeni olabilir9. Bunların yanı sıra vücudun susuz kalmasının yansımalarından biri de mide bulantısı olabilir10. Böyle bir durumda su içmek mide bulantısına iyi gelebilir, ama geçmeyen bir mide bulantısından şikâyetçiyseniz bir hekime danışmanızı öneririz.

Su İçmek Sinüzite İyi Gelir mi?

Hayat kalitesini düşüren rahatsızlıklardan biri olan sinüzitte solunum sistemi mukozasında kuruma meydana gelebilir. Mukus akışkanlığını sağlayıp sinüslerin boşaltılması için ise su içmek önerilebilir11.

Su İçmek Gribe İyi Gelir mi?

Ateş, yoğun mukus üretimi gibi durumlar vücuttan sıvı çıkışı olmasına sebep olur. Vücudun susuz kalmaması için grip, nezle gibi durumlarda su içmek önemlidir12. Buna artı olarak yeterli miktarda su tüketimi bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve toksinlerin hızlı bir şekilde vücuttan atılmasına da katkı sağlayabilir. “Hastalıklardan Korunun: Su İçmek Bağışıklık Sistemini Nasıl Etkiliyor?” yazımız bu konuda daha detaylı bilgi almanıza yardımcı olabilir.

Su İçmek Ödeme İyi Gelir mi?

Ödemin, çok tuz tüketiminden aynı pozisyonda uzun süre oturmaya kadar farklı pek çok nedeni olabilir13, 14. Basit sebeplerin yanı sıra devamlı görülen ödem; karaciğer, böbrek, kalp rahatsızlıklarının da habercisi olabilir15. Eğer az su içiyorsanız vücudunuzun suyu korumak için idrar çıkışını azaltması ödeme sebep olabilir16, 17. Yani ödem az su içtiğiniz için oluşuyorsa su tüketimi ödeme iyi gelebilir.

Su İçmek Cilde İyi Gelir mi?

Eğer kuru, elastikliğini kaybetmiş bir cilde sahipseniz, evet; su içmek cilde iyi gelebilir18, 19. Ayrıca her gün vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarda su tüketmek sivilce probleminin görülme oranını da azaltabilir20, 21. Dilerseniz bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için “Değişime Hazır mısınız?: Su İçmenin Cilde Faydaları” yazımızı okuyabilirsiniz.

Su İçmek Depresyona İyi Gelir mi?

Genetik yatkınlık, beyin yapısı, travmalar, kullanılan ilaçlar depresyonun nedenlerinden olabilir; hatta D ve B Vitamini eksiklikleri de depresyonun daha şiddetli yaşanmasına sebebiyet verebilir22. Depresyonun insanda farklı yansımalara, düşüncelere neden olabilecek türleri vardır. Depresyon çok ciddi bir duygudurum bozukluğu olabilir.

Su içmek depresyonu elbette tamamen iyileştiremez; bunun için uzmanlardan yardım almak gerekir. Fakat dehidrasyonun beyin fonksiyonlarını bozabilir ve bu da mutsuzluk, anksiyete gibi durumlara sebep olabilir23, 24. Yani daha mutlu ve daha az stresli hissetmek için her gün yeterli miktarda su içmeye özen göstermelisiniz.

İyi Suya Ulaşmanın Pratik Yolu: Arçelik Su Arıtma Cihazı

Su şifa, ama yine de içtiğimiz sudan da emin olmak şart! Sudaki zararlı maddeleri %99,8 oranında ayrıştırıp temiz ve taze suya ulaşmanızı sağlayan Arçelik su arıtma cihazları ile bardaklarınız pratik şekilde dolacak, yemekleriniz temiz su ile yapılacak! Arçelik su arıtma sistemleri, iyi suyun güvencesi!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

 1. How to Recognize a Dehydration Headache
 2. Medical News Today, Jenna Fletcher and Deborah Weatherspoon, PhD, R.N., CRNA

 3. Dehydration Affects Brain Structure and Function in Healthy Adolescents
 4. Matthew J. Kempton, Ulrich Ettinger, Russell Foster, Steven C.R. Williams, Gemma A. Calvert, Adam Hampshire,Fernando O. Zelaya, Ruth L. O'Gorman, Terry McMorris, Adrian M. Owen, and Marcus S. Smith

 5. Water, Hydration and Health
 6. Barry M. Popkin, Kristen E. D’Anci, and Irwin H. Rosenberg

 7. Susuzluk Yaşlılarda Unutkanlığa Yol Açabiliyor
 8. Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri

 9. Tansiyonu Ne Yükseltir?
 10. NPİstanbul Beyin Hastanesi

 11. Water for Preventing Urinary Stones
 12. Yige Bao, Xiang Tu, Qiang Wei

 13. Urinary Infection (Adult)
 14. The British Association of Urological Surgeon

 15. Urinary Tract Infections (UTIs)
 16. NHS, United Kingdom National Health Service

 17. Everything You Should Know About Nausea
 18. healthline.com, Rachel Nall, CRNA, Saurabh Sethi, M.D. MHP

 19. Top 16 Ways to Get Rid of Nausea
 20. healthline.com, Annette McDermott, Debra Rose Wilson Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT

 21. Sinüzit Nedir?
 22. Grup Florence Nightingale Hastaneleri, Prof. Dr. Mehmet Tınaz

 23. Why is It Important to Drink Liquids When You’re Sick?
 24. WebMD

 25. Just Add Water
 26. Dan Negoianu, Stanley Goldfarb

 27. Edema
 28. Mayo Clinic

 29. Causes and Signs of Edema
 30. Institute for Quality and Efficiency in Health Care

 31. Everything You Need to Know About Water Retention
 32. Healthline.com, Jennifer Purdie and University of Illinois

 33. Edema
 34. Mayo Clinic

 35. Relationship Between Water Consumption and Overall Skin Health in Individuals Ages 18-24
 36. Vivian Castillo

 37. Water, Hydration and Health
 38. Barry M. Popkin, Kristen E. D’Anci and Irwin H. Rosenberg

 39. Effects of Dehydration on Immune Functions After a Judo Practice Session
 40. Takeharu Chishaki, Takashi Umeda, Ippei Takahashi, Masashi Matsuzaka, Kaori Iwane, Hidehiko Matsumoto, Goshi Ishibashi, Yuicho Ueno, Naohiro Kashiwa, Shigeyuki Nakaji

 41. Effect of Oral Hydration on Skin Microcirculation in Healthy Young and Midlife and Older Adults
 42. Deidre D Wipke-Tevis, Donna A Williams

 43. Everything You Want to Know About Depression
 44. healthline.com, Valencia Higuera, Timothy J. Legg PhD., CRNP

 45. Mild Dehydration Impairs Cognitive Performance and Mood of Men
 46. Matthew S. Ganio, Lawrence E. Armstrong, Douglas J. Casa, Brendon P. McDermott, Elaine C. Lee, Linda M. Yamamoto, Stefania Marzano, Rebecca M. Lopez, Liliana Jimenez, Laurent Le Bellego, Emmanuel Chevillotte and Harris R. Lieberman

 47. Hydration Status for Optimal Cognitive Performance
 48. Taylor HA, D’Anci KE, Vibhakar A, Kanter J, Mahoney CR.

İLETİŞİM FORMU
x
Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
Lütfen telefon numaranızı giriniz.
Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.