Değişime Hazır mısınız?: Su İçmenin Cilde Faydaları

Değişime Hazır mısınız?: Su İçmenin Cilde Faydaları

Su içmenin sağlık açısından pek çok faydası olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Peki, cilt sağlığının olumlu etkilenmesi için de ideal miktarda su tüketilmesi gerektiğini biliyor muydunuz? Haydi gelin, şimdi, “Su içmek cilde iyi gelir mi?” sorusunun cevabını size kanıtlarıyla sunalım ve su tüketiminin cilt üzerindeki olumlu etkilerine göz atalım.

 Değişime Hazır mısınız?: Su İçmenin Cilde Faydaları

Daha Elastik ve Nemli Bir Cilde Sahip Olabilirsiniz

Cildiniz kuru mu? Belki de nedeni yeterli miktarda su içmemenizdir. Cildin yaklaşık %30’u sudan oluşur ve yeterli miktarda su tüketimi cildin esnekliğine, daha sağlıklı görünmesine katkı sağlayabilir1. Yeterince su tüketilmediğinde ise ciltte kuru, gergin, pul pul bir görünüm ve daha az esnek bir yapı oluşabilir2, 3. Yapılan araştırmalar su tüketim miktarı artırılıp ideal düzeye taşındığında cilt görünümünde olumlu sonuçlar elde edildiğini göstermiştir. Araştırmalara göre, yeterli miktarda su içmenin daha elastik, daha az pürüzlü ve nem miktarı daha yüksek bir cilde sahip olmaya katkı sağladığı belirtilmiştir4, 5, 6.

Her ne kadar “Su içmek cildi nemlendirir mi?” sorusunun yanıtı olumlu olsa da, cildin kuru olup olmaması sadece yeterli miktarda su içmeniz ile ilgili olmayabilir. Soğuk hava, sıcak su ile temas, sabun ve kullanılan ilaçlar da cildin nem seviyesini etkileyebilir7. Bu nedenle günlük olarak ideal miktarda su içen biri olduğunuzu düşünüyorsanız, ama cilt kuruluğundan şikâyet ediyorsanız bir dermatoloğa danışmanızı öneririz.

Yeterli Miktarda Su İçmek Sivilce Oluşumunu Azaltabilir

Yeterli Miktarda Su İçmek Sivilce Oluşumunu Azaltabilir

Vücudun ihtiyaç duyduğu suyu tüketmemenin kuru bir cilde neden olabileceğini belirttik. Peki, kuru cildin sivilce oluşumuna neden olabileceğini biliyor muydunuz? Bunun nedeni ise kuru cildin yağ üretimini artırması ve artan yağ üretiminin de sivilce oluşumuna neden olabilmesidir8.

Diğer yandan “Hastalıklardan Korunun: Su İçmek Bağışıklık Sistemini Nasıl Etkiliyor?” yazımızda da uzun uzun bahsettiğimiz gibi, günlük su ihtiyacı karşılandığında bağışıklık sistemi olumlu olarak etkilenebilir. Vücuttaki zararlı bakteri ve virüslere karşı savaşan bağışıklık sistemi güçlü olduğunda, akne gelişiminde rol oynadığı bilinen “cutibacterium acnes” (c.acnes) ile de savaşabilir ve bu da sivilce oluşumunu azaltabilir9, 10.

Daha Canlı Bir Cilde Sahip Olmak Su İçerek Mümkün Olabilir

Daha Canlı Bir Cilde Sahip Olmak Su İçerek Mümkün Olabilir

Yapılan bir araştırmaya göre, su içmek kan akışını hızlandırdığı için cilde daha canlı bir görünüm kazandırma konusunda da etkili olabilir11. Dolayısıyla çok merak edilen “Su içmek cildi güzelleştirir mi?” sorusuna olumlu yanıt vermek mümkün olabilir.

Suyunuzu İçin, Cildinizi Besleyin

Artık yeterli miktarda tüketilen suyun cilt üzerindeki faydalarını biliyorsunuz. Peki, içtiğiniz suyun kalitesinden ne kadar eminsiniz? Pek çok insan gibi siz de musluk suyu değil, ambalajlı su tüketiyor olabilirsiniz. Fakat “Akıllardaki Cevapsız Soru: Su Bayatlar mı?” yazımızda da bahsettiğimiz gibi açılan ve tüketilmeyi bekleyen sular bayatlayabilir ve bu süreçte suda sağlığınıza zararlı bakteriler oluşabilir12. Peki, çözüm ne? Hemen söyleyelim: Çözüm, musluk suyunu arıtıp taze içme suyuna pratik bir şekilde ulaşmanızı sağlayan Arçelik su arıtma cihazları! Siz de ters ozmos teknolojili, dört aşamalı arıtma sistemine sahip Arçelik su arıtma cihazları sayesinde taze ve arıtılmış suya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Üstelik tezgah altı ve sebil tipi modelleri sayesinde ihtiyacınıza ve isteklerinize cevap verebilecek ürünü de seçebilirsiniz!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. Water, Hydration and Health

Barry M. Popkin, Kristen E. D’Anci and Irwin H. Rosenberg

 • Water, Hydration and Health
 • Barry M. Popkin, Kristen E. D’Anci and Irwin H. Rosenberg

 • Relationship Between Water Consumption and Overall Skin Health in Individuals Ages 18-24
 • Vivian Castillo

 • Water, Hydration and Health
 • Barry M. Popkin, Kristen E. D’Anci and Irwin H. Rosenberg

 • Assessment of Effects of an Additional Dietary Natural Mineral Water Uptake on Skin Hydration in Healthy Subjects by Dynamic Barrier Function Measurements and Clinic Scoring
 • S Mac-Mary, P Creidi, D Marsaut, C Courderot-Masuyer, V Cochet, T Gharbi, D Guidicelli-Arranz, F Tondu, P Humbert

 • Dietary Water Affects Human Skin Hydration and Biomechanics
 • Lidia Palma, Liliana Tavares Marques, Julia Bujan, and Luis Monteiro Rodrigues

 • Water, Hydration and Health
 • Barry M. Popkin, Kristen E. D’Anci and Irwin H. Rosenberg

 • An Update on the Role of the Sebaceous Gland in the Pathogenesis of Acne
 • Evgenia Makrantonaki, Ruta Ganceviciene, and Christos Zouboulis

 • Propionibacterium Acnes
 • A L Perry, P A Lambert

 • Effects of Dehydration on Immune Functions After a Judo Practice Session
 • Takeharu Chishaki, Takashi Umeda, Ippei Takahashi, Masashi Matsuzaka, Kaori Iwane, Hidehiko Matsumoto, Goshi Ishibashi, Yuicho Ueno, Naohiro Kashiwa, Shigeyuki Nakaji

 • Effect of Oral Hydration on Skin Microcirculation in Healthy Young and Midlife and Older Adults
 • Deidre D Wipke-Tevis, Donna A Williams

 • Bottled Water. How Safe Is It?
 • Sean D. Raj

  İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.