Hastalıklardan Korunun: Su İçmek Bağışıklık Sistemini Nasıl Etkiliyor?

Hastalıklardan Korunun: Su İçmek Bağışıklık Sistemini Nasıl Etkiliyor?

Her gün ideal miktarda su tüketiminin sağlık için oldukça önemli olduğunun hepimiz farkındayız. “Vücudunuza İyi Bakın: Su İçmenin Faydaları” yazımızda da bahsettiğimiz gibi, yeterli miktarda su içmek, organların işlevlerini zorlanmadan yerine getirebilmeleri, böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışabilmeleri, konsantrasyonun artması, hatta daha esnek bir cilt için gerekli. Peki, su tüketimi ve bağışıklık sistemi arasında da bir bağlantı olduğunu biliyor muydunuz? Gelin, şimdi, “Su içmek bağışıklık sistemini güçlendirir mi?” sorusunun yanıtını verelim.

 Hastalıklardan Korunun: Su İçmek Bağışıklık Sistemini Nasıl Etkiliyor?

Besinlerden Aldığınız Vitamin ve Minerallerin Hücrelere Ulaşmasını Su Sağlar

Vücut direncinizi artırmak için sebze-meyvelerle besleniyor ve buna ek olarak et gibi protein kaynaklarına da diyetinizde yer veriyor, ama yine de sıklıkla hasta olmaktan şikâyet ediyorsanız bu durumun nedenlerinden biri su tüketim miktarınız olabilir! Çünkü su, aldığınız bu içeriklerin hücrelere taşınması için adeta bir besin taşıyıcısı görevini üstlenir1, 2, 3. Vücut susuz kaldığında, yani yeterli miktarda su tüketilmediğinde ise vitaminler ve mineraller sağlıklı bir şekilde taşınamayabilir ve bu da vücudun ihtiyaç duyduğu içerikleri alamamasına neden olabilir4.

Susuzluk, Beyaz Kan Hücrelerini Olumsuz Etkileyebilir

Susuzluk, Beyaz Kan Hücrelerini Olumsuz Etkileyebilir

Lenf sistemi, bağışıklık sistemi ile doğrudan bağlantılı olan bir sistemdir. Doku ve hücrelerdeki yabancı maddeleri, zararlı bakteri ya da mikropları vücuttan uzaklaştırmak ise lenf sisteminin görevlerinden biridir5. Az su tüketildiğinde bu sistemin bir parçası olan lenflerin üretimi azalabilir; vücuttaki bakteri, virüs gibi yabancı maddelerle savaşan beyaz kan hücrelerinin yeterli şekilde taşınamaması söz konusu olabilir6.

2012 yılında sporcular üzerinde yapılan bir araştırma, vücudun susuz kalmasının bir beyaz kan hücresi türü olan ve enfeksiyonlarla savaşan nötrofilin işlevini azalttığını ortaya koymaktadır. Su ve bağışıklık sistemi arasındaki önemli ilişkinin altını çizen bu araştırma dehidrasyonunun ayrıca immünosupresyona, yani bağışıklık sisteminin vücuda giren yabancı maddelere karşı cevap vermesinin önlenmesine de neden olduğunu belirtmektedir7.

Susuzluk, Daha Yoğun Alerjik Reaksiyona Sebep Olabilir

Susuzluk, Daha Yoğun Alerjik Reaksiyona Sebep Olabilir

Alerji, vücuda giren yabancı bir maddenin bağışıklık sistemi tarafından zararlı olarak kabul edilmesi ve bu nedenle vücudun antikor üreterek aşırı tepki vermesine denir8. Yiyecek, polen, toz, hayvan tüyü gibi çeşitli alerjenler olabilir. Fakat bu gibi alerjenleri solumanın, onlarla temas etmenin veya tüketmenin yanı sıra; ilaç, fiziksel egzersiz, stres, alkol tüketimi ve vücudun susuz kalması da alerjiyi tetikleyebilir9.

Toksik Maddelerin Vücuttan Atılabilmesi İçin Su Gereklidir

Su, vücuttaki zararlı maddelerin idrar, dışkılama ve terleme sayesinde vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Yeterli miktarda su tüketilmemesi ise idrar çıkışının azalmasına, kabızlığa, az terlemeye neden olabilir. Diğer bir deyişle ihtiyaçtan az su tüketmek bu zararlı maddelerin vücutta daha uzun süre kalarak sağlığın olumsuz etkilenmesine sebep olabilir 10. 11, 12.

Su Tüketim Miktarı Kadar İçtiğiniz Suyun Kalitesine de Önem Verin

Artık “Bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebiliriz?” sorusunun yanıtlarından birinin yeterli miktarda su içmek olduğunu biliyorsunuz. Eğer ideal miktarda su tüketimi için günde kaç litre su içmeniz gerektiğini merak ediyorsanız “Akıllardaki Önemli Soru: Günde Ne Kadar Su İçmeliyim?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Yeterli miktarda su tüketimi elbette ki önemli, ama en az onun kadar önemli olan bir şey daha var: İçtiğiniz suyun kalitesi! Arçelik su arıtma cihazları, dört aşamalı arıtma sistemi ve ters ozmos teknolojisi sayesinde suyun içerisinde bulunan partikülleri %99,8 oranında ayrıştırıp size pratik bir şekilde temiz içme suyu sağlıyor. Size de içtiğiniz suyun kalitesinden şüphe duymadan su içmenin keyfini çıkarmak kalıyor!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. The Hydration Equation: Update on Water Balance and Cognitive Performance

Shaun K Riebl, MS, RD, PHD Student and Brenda M. Davy, PhD, RD, FACSM, Associate Professor

 • Prof. Ersoy: Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Bol Su ve Bol Meyve-Sebze Tüketin
 • medipol.edu.tr

 • How to Boost Your Immune System During COVID-19
 • Edward-Elmhurst Health, Karen Wick

 • How to Boost Your Immune System During COVID-19
 • Karen Wick, Edward-Elmhurst Health

 • Lenf Sistemi Nedir?
 • Ankara Üniversitesi, Açık Ders Malzemeleri

 • Why is Hydration Important for Your Immune System?
 • Nutri Advanced, Rachel Bartholomew BA (Hons)

 • Effects of Dehydration on Immune Functions After a Judo Practice Session
 • Takeharu Chishaki, Takashi Umeda, Ippei Takahashi, Masashi Matsuzaka, Kaori Iwane, Hidehiko Matsumoto, Goshi Ishibashi, Yuicho Ueno, Naohiro Kashiwa, Shigeyuki Nakaji

 • Alerji Nedir?
 • Acıbadem Sağlık Grubu

 • Dehydration Affects Exercise-Induced Asthma and Anaphylaxis
 • Kwi-Baek Kim and Yi-Sub Kwak

 • Water, Hydration and Health
 • Barry M. Popkin, Kristen E. D’Anci, and Irwin H. Rosenberg

 • Dietary Water Affects Human Skin Hydration and Biomechanics
 • Lidia Palma, Liliana Tavares Marques, Julia Bujan, and Luis Monteiro Rodrigues

 • Water as an Essential Nutrient: The Physiological Basis of Hydration
 • E Jéquier, F Constant

  İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.