Kalp Sağlığı İçin Su İçmek Gerek: Su İçmenin Kalbe Faydaları

Kalp Sağlığı İçin Su İçmek Gerek: Su İçmenin Kalbe Faydaları

Kan, vücudumuz için hayati öneme sahiptir. Vücut hücrelerine oksijen, besin, hormon taşınmasında ve böbrek, bağırsak, karaciğer gibi organların ayrıştırdıkları atıkların vücuttan atılmasında kan önemli bir görev üstlenir1. Vücudumuzun bu hayati sıvısının büyük bölümü ise sudan meydana gelir. Kanın yaklaşık %55’i kan plazmasından oluşurken kan plazmasının yaklaşık %90’ı sudan oluşur2. Yani kan ne kadar önemliyse su da o kadar önemlidir! Peki, su vücudumuz için bu kadar önemliyken yeterli miktarda su tüketildiğinde ve tüketilmediğinde kalp sağlığı nasıl etkilenir?

Kalp Sağlığı İçin Su İçmek Gerek: Su İçmenin Kalbe Faydaları

Yeterli Miktarda Su Tüketmek Kalbin Zorlanmadan Çalışmasını Sağlayabilir

İdrar, soluma, ter, hatta kan bağışı gibi durumlar vücuttan sıvı çıkışına neden olabileceği için kan hacminde de azalmaya sebebiyet verebilir3. Kan hacmi azaldığında ise vücutta kanın olması gerektiği şekilde dolaşmasını sağlayabilmek için kalp daha hızlı atabilir, zorlanabilir ve bu da çarpıntıya neden olabilir4.

Ayrıca vücudun susuz kalması, kanınızın daha fazla sodyum tutmasına ve bu sebeple kanınızın kalınlaşmasına sebep olabilir. Kanın formundaki bu değişim, kanın vücutta dolaşımını zorlaştırabilir5. Her gün yeterli miktarda su tüketmek ise kalbin zorlanmadan kanı vücutta pompalayabilmesine ve vücudunuzun ihtiyacı olan oksijene ulaşmasına yardımcı olabilir.

 İdeal Miktarda Su Tüketimi Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

İdeal Miktarda Su Tüketimi Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

Su tüketim miktarı ile koroner kalp hastalığı riski arasında önemli bir bağlantı vardır. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, günde 2 bardak su içenlerin koroner kalp hastalığı riskinin, 4 bardak su içenlere kıyasla daha fazla olduğu bulunmuştur6. Yani bu araştırma doğrultusunda -bunu etkileyecek herhangi bir sağlık sorunu söz konusu değilse- “Su içmek kalbe iyi gelir mi?” sorusunun yanıtına olumlu cevap vermenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Kusma ve İshal

İhtiyacınızdan Fazla Su İçmediğinize Emin Olun

“Uyandıktan Sonra ve Uyumadan Önce Su İçmenin Faydaları” yazımızda da bahsettiğimiz gibi, gece uyumadan önce yarım ya da bir su bardağı su içmek uyku sırasında solunumla vücudunuzdan çıkacak olan sıvı açığını kapamanızı sağlayabilir. Fakat uyku öncesinde fazla miktarda su içmek, idrar ihtiyacı sebebiyle uykunuzun bölünmesine sebep olabilir ve bu da uyku kalitenizi düşürebilir7, 8.

Kaliteli gece uykusu kan basıncının %10-%20 düşmesini sağlayabilir ve bunun da kardiyovasküler sağlık için önemli olduğu bilinmektedir9. Fakat idrar gibi nedenlerle uykunun bölünmesi ya da uyku sorunları kan basıncının düşmesinin önüne geçerek yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi sağlık sorunlarına neden olabilir10. Yani suyun sağlığınız için faydalarından yararlanabilmeniz için ne az ne fazla su içmeli; ideal miktarda su tüketmelisiniz. Bu arada “Akıllardaki Önemli Soru: Günde Ne Kadar Su İçmeliyim?” yazımızı okuyarak ideal su tüketim miktarı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Yeterli Miktarda Su İçmek Kadar İçtiğiniz Suyun Kalitesi de Önemli

Az su içmenin kalbe zararlarından bahsettik. Peki, her gün ideal miktarda su tüketmeye özen gösterirken içtiğiniz suyun kalitesine de aynı özeni gösterecek misiniz? Kesinlikle göstermelisiniz, çünkü bu sağlığınız için önemli olabilir. Arçelik su arıtma cihazları ile taze ve temiz içme suyuna ulaşmak sandığınızdan daha kolay! Eğer siz de dört aşamalı arıtma sistemine ve ters ozmoz teknolojisine sahip olan, pratikliği ile dikkat çeken Arçelik su arıtma cihazına sahip olmak istiyorsanız öncelikle modele karar verebilirsiniz. “İhtiyacınıza Yönelik Seçim Yapmak İçin Önemli: Su Arıtma Cihazı Çeşitleri” yazımız bu konuda size yardımcı olmaya hazır! Şimdiden afiyet olsun.

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

 1. What Does Blood Do?
 2. Institute for Quality and Efficiency in Health Care

 3. What Does Blood Do?
 4. Institute for Quality and Efficiency in Health Care

 5. Water, Hydration and Health
 6. Barry M. Popkin, Kristen E. D’Anci, and Irwin H. Rosenberg

 7. Water, Hydration and Health
 8. Barry M. Popkin, Kristen E. D’Anci, and Irwin H. Rosenberg

 9. The Importance of Water
 10. The Heart Foundation

 11. Water, Other Fluids, and Fatal Coronary Heart Disease: The Adventist Health Study
 12. Jacqueline Chan, Synnove F. Knutsen, Glen G. Blix, Jerry W. Lee, Gary E. Fraser

 13. How to Stop a Full Bladder from Killing Your Sleep
 14. Cleveland Clinic

 15. Say Yes to Warm for Remove Harm: Amazing Wonders of Two Stages of Water
 16. European Journal of Pharmaceutical and Medical Research

 17. Sleep and Hypertension
 18. David A Calhoun, Susan M Harding

 19. Sleep: Important Considerations for the Prevention of Cardiovascular Disease
 20. Michael A Grandner, Pamela Alfonso-Miller, Julio Fernandez-Mendoza, Safal Shetty, Sundeep Shenoy, Daniel Combs

İLETİŞİM FORMU
x
Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
Lütfen telefon numaranızı giriniz.
Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.