Uyandıktan Sonra ve Uyumadan Önce Su İçmenin Faydaları

Uyandıktan Sonra ve Uyumadan Önce Su İçmenin Faydaları

Su, tüm canlıların yaşam kaynağıdır. Günlük tüketilmesi gereken miktardan daha az su içtiğiniz takdirde vücudunuz susuz kalabilir ve “Vücudunuzun Suya İhtiyacı Var! Yeterli Miktarda Su İçmemenin Zararları” yazımızda da belirttiğimiz üzere; kas kasılması, bilinç kaybı, böbrek taşı oluşumunun tekrarlanması, yorgunluk, baş ağrısı gibi büyük-küçük pek çok sağlık sorunu yaşayabilirsiniz. Yeterli su tüketiminin yanı sıra, özellikle belirli zamanlarda su içmeye dikkat etmek de sağlığınız açısından olumlu sonuçlar doğurabilir. Şimdi, son zamanlarda pek çok uzman tarafından önerilen uyandıktan sonra su içmek ve yatmadan önce su içmek gerçekten yararlı mı, birlikte inceleyelim.

limonlu suyun faydaları

Sabahları Uyandığınızda Aç Karnına Su İçmek Neden Önemli?

Vücudumuz, idrar ve terlemenin yanı sıra nefes alıp verirken de su kaybeder1. Dolayısıyla yatak odanızın ısısı ideal bir derecede olsa ve terlemeseniz bile solunum sebebiyle uyku sırasında da vücuttan su çıkışı olur. Geceleri solunum nedeniyle kaybettiğiniz bu suyu yerine koymak için ise sabah uyanıp bir bardak su içmek ideal bir davranış olacaktır.

limonlu suyun faydaları

Vücudun suya olan ihtiyacının yanı sıra, sabah aç karnına su içmenin zayıflamaya da etkisi olabilir. Kahvaltıdan önce içeceğiniz su, midenizi bir miktar dolu hissetmenize yardımcı olacağı için aldığınız kalori miktarını yaklaşık %13 azaltabilir ve böylece kilonuzu kontrol altında tutabilir ya da kilo verme konusunda daha hızlı adım atabilirsiniz2, 3. Hatta dilerseniz suyunuzun içerisine bir dilim limon atarak, limonun içerisinde bulunan ve yağ yakıcı özelliği olan sitrik asitten de faydalanabilirsiniz4. Sabah aç karnına limonlu su içmeye ek olarak, limonlu suyun diğer yararlarını incelemek için ise “Hem Lezzetli Hem Sağlıklı: Limonlu Suyun Faydaları” yazımızı kesinlikle incelemenizi öneririz.

Susuzluk; halsizlik, yorgunluk, uyanmakta zorluk çekme gibi durumlara neden olabildiğinden, sabah aç karnına içilen su daha zinde hissetmenize yardımcı olabilir5.

limonlu suyun faydaları

Uyumadan Önce Su İçmek Neden Önemli?

Son zamanlarda uyumadan önce içtiğiniz suyun da sağlığa yararlı olduğuna dair bazı bilgiler okumuş ya da duymuş olabilirsiniz. Peki, uyumadan önce içtiğiniz su gerçekten faydalı mı?

Bu sorunun cevabı aslında ne kadar su içtiğinize göre değişiklik gösterebilir. Uyumadan önce fazla su içerseniz bu durum, uyku sırasında azalan idrar çıkışının artmasına neden olabilir. Yani idrar ihtiyacı nedeniyle uykunuz bölünebilir, uyku kaliteniz düşebilir6, 7. Bu nedenle gece uyumadan önce fazla su içmemeye dikkat etmelisiniz. Yarım ya da bir bardak su, gece uyumadan önce yeterli olabilir.

Gece uyumadan önce sıcak su içerseniz, vücudunuzun solunum nedeniyle ihtiyaç duyacağı suyu alabilirsiniz. Ayrıca vücudunuzun susuz olmaması, terlemeye de imkân verir ve bu sayede vücudunuz toksik maddelerden terleme yoluyla kurtulabilir.8.

Peki, gece uyanıp su içmek zararlı mıdır? Gece susamanız, vücudunuzun su ihtiyacı olduğunun göstergesidir. Gece su içmek zararlı olmasa da fazla miktarda su içmek, idrar ihtiyacı nedeniyle uykunuzun bölünmesine neden olabilir.

İçtiğiniz Suyun Kalitesine de Önem Verin

Sağlığınız önemli, sağlığınız için ise yeterli miktarda su tüketimi olmazsa olmaz! Fakat evde suyun bitmesi ve sipariş vermeyi unutmanız nedeniyle sabah uyandığınızda ya da gece yatmadan önce su içemeyebilirsiniz. Bunun yanı sıra tükettiğiniz su miktarı kadar suyun kalitesi de önemli! İçeriğinde bulunabilecek zararlı maddelerden arınmış, temiz suya her daim pratik bir şekilde ulaşmak için ters ozmos teknolojili Arçelik su arıtma cihazları tezgah altı ve sebil tipi seçenekleri ile yanınızda! Bu arada sebil tipi Arçelik su arıtma cihazının soğuk, sıcak ve oda sıcaklığında su sunabildiğini de not düşelim.

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. Knowledge Encyclopedia Human Body

DK, Penguin Random House

 • Water Consumption Increases Weight Loss During A Hypocaloric Diet Intervention in Middle-Aged And Older Adults.
 • Dennis EA1, Dengo AL, Comber DL, Flack KD, Savla J, Davy KP, Davy BM.

 • Water Consumption Reduces Energy Intake at a Breakfast Meal in Obese Older Adults
 • Davy BM, Dennis EA, Dengo AL, Wilson KL, Davy KP

 • Health and Medical Properties of Lemon (Citrus Limonum)
 • M. Mohanapriya, Dr. Lalitha Ramaswamy and Dr. R. Rajendran

 • Water, Hydration and Health
 • Barry M. Popkin, Kristen E. D’Anci and Irwin H. Rosenberg

 • Overactive Bladder
 • Maya Clinic

 • How to Stop a Full Bladder From Killing Your Sleep
 • Cleveland Clinic

 • Say Yes to Warm for Remove Harm: Amazing Wonders of Two Stages of Water
 • European Journal of Pharmaceutical and Medical Research

  İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.