Hem Lezzetli Hem Sağlıklı: Limonlu Suyun Faydaları

Hem Lezzetli Hem Sağlıklı: Limonlu Suyun Faydaları

Su, yaşam kaynağımız. “Vücudunuza İyi Bakın: Su İçmenin Faydaları" yazımızda da bahsettiğimiz gibi pek çok organın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi, cildinizin elastikiyetini koruyabilmesi ve hatta daha dinç hissetmeniz bile su tüketimiyle ilgili olabilir. Peki, günde ne kadar su içmeli? Aslında bu sorunun net bir cevabı yok. Çünkü günlük su tüketimi miktarı; yaş, kilo, sağlık durumu, egzersiz gibi etmenlere göre değişiklik gösterebilir. Fakat uzmanlar, yetişkin bir kadının günde 2.7 litre, erkeğin ise 3.7 litre sıvı almasını önermektedirler1.

Su içmenin önemi hakkında fikir sahibi olmanıza rağmen çeşitli sebeplerle yeterince su içmiyor olabilirsiniz. Bu sebepler arasında suyun tadını sevmemeniz veya tatlandırıcılı, şekerli içecekleri, meyve sularını tercih etmeniz yer alıyorsa su tüketimini artırmanız için aslında çok güzel bir alternatifiniz var: Limonlu su!

limonlu suyun faydaları

Su İçmeyi Kolaylaştırmanın Yolu: Limonlu Su

Limonlu su, suyunuzun içine koyacağınız birkaç dilim limon ile son derece kolay bir şekilde hazırlanabilir. Bu sayede hem içtiğiniz sudan farklı bir tat aldığınız için günlük su tüketiminizi artırabilir hem de limonun vücudunuza olan faydalarından yararlanabilirsiniz. Peki, limonlu suyun vücudunuza faydaları nelerdir? Şimdi, limonlu suyun faydalarını sıralamaya başlayalım.

Birlikten Doğan Kuvvet: Hem Su Hem Limon

Limon, vücudunuz için bir C Vitamini kaynağı. Damarlar, kıkırdak, kas ve kemiklerdeki kolajen ve vücudun iyileşme süreci için gerekli bir vitamin olan C Vitamini’ni vücudunuz kendisi üretemez. Bu vitamini ancak beslenmeyle temin edebilirsiniz. Yetişkin kadınlar günde 75 mg, yetişkin erkekler ise 90 mg C Vitamini almalıdır2. Bir limon ise ortalama 30 ila 45 mg C Vitamini içerir3. Yani limonlu su, C Vitamini alımınıza katkıda bulunur.

limonlu suyun faydaları

Limon, Kalp ve Tansiyonun Dostu

Limon kalbiniz için de yararlı çünkü içerdiği C Vitamini nedeniyle koroner kalp hastalığına karşı koruyucu etkiye sahiptir4.

Böbrek Taşı Oluşumu Riskini Azaltır

Hâlâ “Limonlu su ne işe yarar?” sorusunun cevaplarını arıyorsanız bir faydadan daha bahsedelim: Limon; idrardaki sitrat seviyesini yükseltir ve böbrek taşı oluşumu riskini azaltır5. Araştırmalar; içilen su miktarını artırmanın böbrek taşı riskini azaltmasının yanı sıra tekrar oluşma riskini de düşürdüğünü göstermektedir6.

limonlu suyun faydaları

Yiyeceklerin Verimini Artırır

Limonda bulunan sitrik asit, yiyeceklerdeki kalsiyum ve magnezyumun emilimini artırır7. Ayrıca demir emilimi de yine limon sayesinde artabilir8. Kısacası limonlu su, yiyeceklerden daha fazla verim almanızı sağlar. Yemekte ya da yemekten sonra bir bardak limonlu su içmeye ne dersiniz?

Duyduklarınız Doğru: Limonlu Su Zayıflamaya Yardımcı

Eğer “Limonlu su zayıflamaya yardımcı olur mu?” diyorsanız bunun yanıtı evet! Limonda bulunan sitrik asit, yağ yakıcı özelliğe sahiptir9. Üstelik limonlu su, günlük su tüketiminizi artıracağı için suyun zayıflatıcı etkisinden yararlanmanızı da sağlar.

Eğer su içmenin zayıflamaya etkisi konusu hakkında aklınızda soru işaretleri varsa “En Çok Merak Edilen Konu: Su İçmek Zayıflatır mı?” içeriğimizi de okumanızı öneririz.

Suyla Limonu Birleştirin, Keyifle İçin

Vücudunuzun ihtiyacı olan miktarda su içebilmek yani günlük su tüketiminizi artırmak aslında bir sürahi su ve birkaç dilim limonu bir araya getirmek kadar basit! Fakat unutmamanız gereken bir şey var: İçtiğiniz su miktarı kadar tükettiğiniz suyun kalitesi de önemli. Ne yazık ki temiz olarak algılanan damacana veya pet şişe sular sandığınız kadar kaliteli ve temiz olmayabilir. Çünkü bu suların pek çoğunun içinde durduğu plastik pet şişeler, suya sağlığa zararlı bisphenol A (BPA) maddesinin salınmasına neden olabilir. Özellikle güneş altında beklemek, suya daha fazla kimyasal karışmasına sebebiyet verebilir10. Ayrıca bu sular bekledikçe içinde bakteri de üreyebilir11.

İçindeki bakteri, virüs ve zararlı maddelerden arınmış temiz su içmek için su arıtma cihazı kullanmanız, limonlu suyun faydasını daha da artırır.

Suyunuzu gönül rahatlığıyla içebilmeniz ve pratik bir şekilde içme suyuna ulaşabilmeniz için çözüm, su arıtma cihazları! Suyun içerisindeki partikülleri, tortuları, zararlı molekülleri, mikropartikülleri ve ağır metalleri farklı aşamalarda süzen Arçelik su arıtma cihazları sayesinde taze suya dilediğinizde ulaşabilirsiniz12.

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

 1. Water: How much should you drink every day? Mayo Clinic
 2. Vitamin C Mayo Clinic
 3. National Nutrient Database for Standard Reference Legacy Release United States Department of Agriculture – Agricultural Research Service
 4. The Effect of Fruit and Vegetable Intake on Risk for Coronary Heart Disease Joshipura KJ1, Hu FB, Manson JE, Stampfer MJ, Rimm EB, Speizer FE, Colditz G, Ascherio A, Rosner B, Spiegelman D, Willett WC.
 5. Dieatary Treatment of Urinary Risk Factors For Renal Stone Formation. A Review of CLU Working Group Prezioso D1, Strazzullo P, Lotti T, Bianchi G, Borghi L, Caione P, Carini M, Caudarella R, Ferraro M, Gambaro G, Gelosa M, Guttilla A, Illiano E, Martino M, Meschi T, Messa P, Miano R, Napodano G, Nouvenne A, Rendina D, Rocco F, Rosa M, Sanseverino R, Salerno A, Spatafora S, Tasca A, Ticinesi A, Travaglini F, Trinchieri A, Vespasiani G, Zattoni F; CLU Working Group.
 6. Water For Preventing Urinary Stones Yige Bao
 7. Effect on Blood Pressure of Daily Lemon Ingestion and Walking Yoji Kato, 1 ,* Tokio Domoto, 1 Masanori Hiramitsu, 2 Takao Katagiri, 2 Kimiko Sato, 1 Yukiko Miyake, 1 Satomi Aoi, 1 Katsuhide Ishihara, 1 Hiromi Ikeda, 1 Namiko Umei, 1 Atsusi Takigawa, 1 and Toshihide Harada
 8. The effects of fruit juices and fruits on the absorption of iron from a rice meal. Ballot D, Baynes RD, Bothwell TH, Gillooly M, MacFarlane BJ, MacPhail AP, Lyons G, Derman DP, Bezwoda WR, Torrance JD, et al.
 9. Health and Medical Properties of Lemon (Citrus Limonum) M. Mohanapriya, Dr. Lalitha Ramaswamy and Dr. R. Rajendran
 10. Bottled Water Poisons Your Body One Swallow at a Time Dr. Mercola
 11. Bottled Water. How Safe Is It? Sean D. Raj
 12. Teknolojiler: Ters Ozmoz Arçelik
İLETİŞİM FORMU
x
Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
Lütfen telefon numaranızı giriniz.
Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.