Arıtılmış Suyunuzun Kalitesi Düşmesin: Su Arıtma Cihazı Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Arıtılmış Suyunuzun Kalitesi Düşmesin: Su Arıtma Cihazı Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Musluktan akan suyunuzu arıtıp temiz suya ulaşmanızı sağlayan su arıtma cihazları, bunu filtreler sayesinde gerçekleştirir. Suda bulunan zararlı maddeleri ayrıştırma ve hapsetme görevi üstlenen su arıtma filtrelerinin ise düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Peki, su arıtma cihazı filtre değişimi nasıl yapılır?

 Arıtılmış Suyunuzun Kalitesi Düşmesin: Su Arıtma Cihazı Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Adım Adım Su Arıtma Filtresi Değişimi

 • 1. Su arıtma cihazına su akışı sağlayan vanaları kapatın.
 • 2. Vanayı kapattıktan sonra su arıtma sisteminin musluğunu açın ve sistemdeki suyun boşaltılmasını sağlayın.
 • 3. Su arıtma cihazı değişim anahtarını filtre haznesine geçirin ve hazneyi sökün. Bazı cihazlarda filtrelerin bağlantı noktaları da olabilir. Eğer böyle bir cihaza sahipseniz bu bağlantı noktalarını da açtığınıza emin olun.
 • 4. Haznenin içerisindeki eski filtreyi çıkarın.
 • 5. Dilerseniz hazne boş bir durumdayken içerisini yıkayabilirsiniz.
 • 6. Ardından yeni filtreyi haznenin içerisine geçirin ve hazneyi yerine takın.
 • 7. Oluşabilecek su sızıntılarına karşı hazneyi, su arıtma cihazı değişim anahtarı ile iyice sıkın ve montajı sağlıklı bir şekilde gerçekleştirdiğinizden emin olun.
 • 8. Varsa bağlantı noktalarını yeniden takın.
 • 9. Su sızıntısı olup olmadığını kontrol etmek için cihaza su akışı sağlayan vanaları açın ve filtreleri gözlemleyin.
 • 10. Hiçbir sorun yoksa su arıtma cihazınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu arada minik bir uyarıda bulunmak isteriz: Kullandığınız su arıtma cihazının markasına uygun, orijinal bir filtre satın aldığınıza emin olmalısınız. Aksi takdirde su arıtma işlemi verimli bir şekilde gerçekleşmeyebilir ve bu da sağlığınıza zarar verebilir. İhtiyacınız olan filtrelere sahip olduktan sonra değişim için kollarınızı sıvayabilirsiniz.

 Su Arıtma Filtresi Değişmezse Ne Olur?

SSu Arıtma Filtresi Değişmezse Ne Olur?

Bahsettiğimiz gibi, su arıtma cihazı filtreleri suda bulunan partikülleri, zararlı maddeleri ayrıştırma görevi üstlenmektedir. Filtre değişim zamanları takip edilmediğinde ve ömrü dolan filtreler kullanılmaya devam edildiğinde ise filtrelerdeki bu zararlı maddeler, içme suyunuza karışarak sağlığınızı tehdit edebilir. Üstelik filtre değişiminin yapılmaması suyunuzda kötü bir koku oluşmasına da sebebiyet verebilir1, 2. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için “Es Geçmemek Lazım: Su Arıtma Cihazı Filtresi Neden Değiştirilmeli?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca su arıtma filtrelerini daha yakından tanıyabilmek için de “Su Arıtma Cihazı Hakkında Bilinmesi Gerekenler” yazımız size yardımcı olabilir.

Pratik bir çözüm olduğu için tercih ettiğiniz su arıtma cihazlarının filtre değişimini takip etmek size zahmetli gelebilir. Üstelik filtre değişim zamanlarını kaçırdığınız durumda sağlığınızın olumsuz etkilenme riskini de elbette göze alamazsınız. Peki, bunun bir çözümü yok mu? Eğer Arçelik su arıtma cihazlarından bahsediyorsak, var! Filtre değişim zamanlarını sizin için takip eden ve filtre değişiminin yapılması gereken zamanlarda ücretsiz olarak bunu gerçekleştiren Arçelik sayesinde kaliteli su içtiğinizden şüpheniz olmayacak! Zararlı maddelerden %99,8 oranında ayrıştırılmış temiz suyun tadını çıkarmak için hemen Arçelik su arıtma cihazları ile tanışın!

3. Geniş Yetkili Servis Ağı ile İhtiyacınız Olduğunda Arçelik Yanınızda

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. Effects of Activated Carbon and Bacteriostatic Filters on Microbiological Quality of Drinking Water
 2. R.S. Tobin, D.K. Smith, and J.A. Lindsay

 3. Household Water Purification: Lost-Cost Intervention
 4. VK Agrawal, and R. Bhalwar

İLETİŞİM FORMU
x
Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
Lütfen telefon numaranızı giriniz.
Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.