Es Geçmemek Lazım: Su Arıtma Cihazı Filtresi Neden Değiştirilmeli?

Es Geçmemek Lazım: Su Arıtma Cihazı Filtresi Neden Değiştirilmeli?

İçme suyuna pratik bir şekilde ulaşmanızı sağlayan su arıtma cihazını kullanıyorsanız ya da su arıtma cihazı almayı planlıyorsanız filtre değişimi hakkında bir şeyler duymuş ya da okumuş olabilirsiniz. Peki; su arıtma filtresi değişmezse ne olur? İşte, su arıtma cihazı filtresi değişimi hakkında bilmeniz gerekenler:

Es Geçmemek Lazım: Su Arıtma Cihazı Filtresi Neden Değiştirilmeli?

Su Arıtma Cihazı Filtresi Ne İşe Yarar?

Filtrelerin amacı suyu, virüs, bakteri ve sağlığa zararlı diğer maddelerden arındırıp temiz su sunmaktır. Diğer bir deyişle filtreler, su arıtma cihazının görevini yerine getirmesini sağlayan parçalardır.

Su arıtma sistemlerinde farklı aşamalarda görev alan filtre çeşitleri bulunabilir. Bir cihazda tercih edilen filtre çeşitleri, cihazın verimliliğini doğrudan etkileyebilir. Dilerseniz bu konuda ayrıntılı bilgi almak için “Yakından Tanıyın: Su Arıtma Cihazı Filtreleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler” yazımızı okuyabilirsiniz.

Su Arıtma Filtresi Neden Değiştirilmeli?

Su Arıtma Filtresi Neden Değiştirilmeli?

Filtreler bir bariyer görevi görür, sudaki yabancı maddelere geçit vermez ve bu sayede içme suyuna pratik bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Fakat kullanılan filtrelerin kullanım ömürleri zamanla dolar. Tahmin edebileceğiniz gibi bunun nedeni arıtılmamış suyun içerisinde bulunan maddelerin bu filtreler tarafından tutulmasıdır.

Ne demek istediğimizi daha net bir şekilde açıklayalım: Sudaki klor gibi maddeleri filtreleyen ve suyun tadını, kokusunu değiştirebilen maddeleri sudan ayrıştıran aktif karbon filtre suyu arıtmada oldukça önemli bir görev üstlenir1. Fakat aktif karbon filtre değişimini yapmadığınız zaman, ayrıştırılan bu zararlı maddeler bakteri kolonileri oluşturabilir ve zamanla bu bakteriler sızma yaparak içme suyunuza karışabilir 2, 3. Kısacası cihazınızın verimli bir şekilde çalışması ve arıtılmış, temiz suya ulaşabilmeniz için filtre değişimini aksatmamanız gerekir.

Su Arıtma Cihazı Filtre Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Su Arıtma Cihazı Filtre Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Su arıtma filtre değişim süresi cihazda kullanılan filtrelere ve cihazın kullanıldığı bölgedeki suyun özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla bu konudaki en doğru bilgiyi su arıtma cihazı alacağınız firmadan edinebilirsiniz. Bu noktada, geniş hizmet ağı olan bir markadan su arıtma cihazı almanın ne kadar önemli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Dilerseniz su arıtma cihazı seçerken dikkat etmeniz gereken diğer noktaları “Rehber: Su Arıtma Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımıza göz atarak öğrenebilirsiniz.

Arçelik Su Arıtma Cihazları ile Filtre Değişimi Sorun Olmaktan Çıksın

Temiz suya ulaşmaya devam edebilmek için filtre değişiminin ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Sağlığınız için filtre değişim zamanlarını takip etmeniz gerekir. Bunun yanı sıra filtrelerin nasıl değiştirilmesi gerektiği hakkında da bilgi sahibi olmanız şart.

Fakat eğer bir Arçelik su arıtma cihazı sahibiyseniz bu iki konuda da endişe etmeniz gerekmez! Çünkü Arçelik sizin için filtre değişim zamanlarını takip eder ve zamanı geldiğinde cihazınızın filtrelerini ücretsiz olarak değiştirir! Size de dört aşamalı filtreleme sistemine sahip, ters ozmoz (reverse osmosis) teknolojisi sayesinde suyu milimetrenin on milyonda biri çapındaki gözeneklerden süzüp arıtan Arçelik su arıtma cihazlarının sunduğu temiz ve taze içme suyuna pratik bir şekilde ulaşmak kalır!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. The Ultimate Guide For Buying A New Water Purifier

 • Effects of Activated Carbon and Bacteriostatic Filters on Microbiological Quality of Drinking Water
 • R.S. Tobin, D.K. Smith, and J.A. Lindsay

 • Household Water Purification: Lost-Cost Intervention
 • VK Agrawal, and R. Bhalwar

  İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.