Vücut Neden Su Tutar, Ödem Nasıl Atılır?

Vücut Neden Su Tutar, Ödem Nasıl Atılır?

“Vücudun fazla su tutması” anlamına gelen ödem, pek çoğumuzun farklı kaynaklarda duyduğu bir kavram haline geldi1. Peki; hem ödeme hem de ödem ve su tüketimi arasındaki ilişkiye daha yakından bakmaya ne dersiniz? İşte; ödem oluşumu, ödem belirtileri ve ödemden kurtulmanın yolları başta olmak üzere merak ettikleriniz:

Ödem Neden Olur?

Ödem Neden Olur?

Ödemin, yani vücuttaki sıvı tutunmasının farklı nedenleri olabilir.

 • Uzun süre aynı pozisyonda oturmak,
 • Çok tuzlu yemek yemek,
 • Hamilelik, regl dönemindeki hormon düzeyi değişiklikleri,
 • Kabin basıncı,
 • Kullanılan bazı ilaçlar ödeme neden olabilir 2, 3.

Fakat bu gibi basit nedenlerin yanı sıra kronik bir hale gelmiş ödem, karaciğer, böbrek ya da kalpte var olan sağlık sorunu belirtisi de olabilir 4, 5. Bu nedenle ödem belirtilerinin sürekli hale gelmesi ve iyileşmemesi durumunda kesinlikle bir hekime danışmanızı öneririz.

 Ödemin Belirtileri Nelerdir?

Ödemin Belirtileri Nelerdir?

En sık karşılaşılan ödem belirtileri; şişmiş ve gergin cilttir. Özellikle ayaklarda, yüzde ve gözlerde şişlik meydana gelebilir. Şişlik oluşan bölgeye parmağınızla birkaç saniye basıp çektikten sonra cildinizde oluşabilecek çukur da vücuttaki ödemin belirtilerinden biri olabilir. Bunların yanı sıra hızlı kilo alımı, baş ya da karın ağrısı, bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler, karın bölgesindeki şişlik de ödemin en sık görülen belirtileri arasında yer alabilir6, 7.

Ödem Vücuttan Nasıl Atılır?

Ödem Vücuttan Nasıl Atılır?

Vücudunuzda sürekli ödem oluşumu gibi bir sorun varsa tabii ki öncelikle bir hekime danışmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa, bazı basit önerileri uygulayarak vücuttaki ödemin atılmasını sağlayabilirsiniz. Peki, vücuttaki ödemden kurtulmanın yolları nelerdir? İşte, “Ödem nasıl geçer?” sorusunun cevapları:

Düzenli Egzersiz Yapabilirsiniz

Vücudumuzdaki sıvı çıkışı, idrar ve solunumun yanı sıra terleme yoluyla da gerçekleşir. Yapılan egzersizler sayesinde terleme yoluyla vücuttaki fazla sıvı atılabilir8. Ayrıca hareket halinde olmak, özellikle bacaklardaki ödem oluşumunu önleyebilir. Bu noktada doktor ve spor eğitmeni önerisi olmadan ağır sporlar yapmaktan kaçınmanızı hatırlatmak isteriz.

Tuz Alımına Dikkat Edebilirsiniz

Tuz, sodyum ve klorürden oluşur ve sodyumun vücutta su tutulmasını artırabileceği araştırmalarda belirtilmiştir9, 10. Dolayısıyla daha az tuz tüketebilirsiniz. Fakat tuzun vücutta su tutma etkisinin kişiden kişiye değişebileceğini ve egzersiz, su tüketim miktarı gibi durumlardan da etkilenebileceğini belirtmeden geçmeyelim11.

Uyku Düzeninize Önem Verebilirsiniz

Yapılan araştırmaya göre, kaliteli uyku vücuttaki sıvı ve sodyum dengesinin yönetilmesine katkı sağlayabilmektedir12. Dolayısıyla aslında, tükettiğiniz tuz miktarı kadar, uykunuzun ne kadar kaliteli olduğu da önemli!

Diyetisyen Yardımıyla Yeni Bir Beslenme Düzeni Oluşturabilirsiniz

Karbonhidratlar insülin hormonunda artışa neden olabilir ve bu durum da vücutta sodyumun daha fazla tutulmasına sebebiyet verebilir13. Ayrıca sodyum seviyelerini dengeleme konusunda yardımcı olan potasyum ve vücuttaki ödem oluşumunu azaltabilen magnezyum bakımından zengin bir şekilde beslenmenin -özellikle PMS döneminde- önemli ölçüde ödem sorununun önüne geçebileceği belirtilmektedir14, 15. Fakat bu beslenme ile ilgili bir durum olduğundan dengeli beslenmek ve sağlığınızı korumak adına bir diyetisyenden yardım almalısınız.

Her Gün Yeterli Miktarda Su Tükettiğinize Emin OlmalısınızPortakal ve Greyfurt

Ödem atmanın en kolay yollarından birini söylüyoruz: Su tüketimini aksatmamak! Yaş, cinsiyet, boy, kilo, yapılan egzersizler gibi kriterlere göre farklılık gösterebilen günlük ideal su tüketim miktarı ödem oluşmaması için oldukça önemli. İhtiyacınızdan az su tükettiğinizde vücudunuz var olan suyu korumak için idrar çıkışını azaltabilir ve bu da ödem oluşmasına neden olabilir16.

Bu noktada “Su içmek ödem yapar mı?” sorusunun yanıtını da merak ettiğinizi biliyoruz. Hayır; ideal miktarda su tüketiyorsanız ve ödem oluşumuna neden olabilecek herhangi bir sağlık sorununuz yoksa ideal miktarda su içmek ödem yapmaz. Fakat vücudunuzun ihtiyacından fazla su tüketmek ödeme neden olabilir. Üstelik ideal miktardan fazla su içmek “Fazla Su İçmek Zararlı mıdır? İhtiyacınızdan Fazla Su İçtiğinizin Belirtileri” yazımızda da belirttiğimiz gibi ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Kaliteli ve İyi Suya Ulaşmak Arçelik Su Arıtma Cihazları ile Çok Kolay

Su tüketim miktarı kadar içtiğiniz suyun kalitesi de sağlığınız için önemli! Bu noktada plastik ambalajlı sularda, açılıp tüketilmeyi bekledikleri sırada, bakteri oluşumu meydana gelebileceğinin araştırmalarda yer alan bir bilgi olduğuna değinmek isteriz17. Yani aslında güvenilen içme suyu zamanla sağlığınız için zararlı bir hale gelebilir.

Peki, çözüm ne? Açıklayalım: Zararlı maddeleri %99,8 oranında ayrıştırıp size her daim temiz ve taze su sunan Arçelik su arıtma cihazı! Siz de Arçelik su arıtma cihazını tercih edin; evlerinizde iyi ve taze suya her daim, pratik bir şekilde ulaşın!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

 1. Ödem Nasıl Atılır? Hızlı Ödem Atmanın 4 Yolu
 2. NPİstanbul Beyin Hastanesi

 3. Edema
 4. Mayo Clinic

 5. Everything You Need to Know About Water Retention
 6. Healthline.com, Jennifer Purdie and University of Illinois

 7. Edema
 8. Mayo Clinic

 9. Causes and Signs of Edema
 10. Institute for Quality and Efficiency in Health Care

 11. Everything You Need to Know About Edema
 12. Medical News Today, Yvette Brazier, Graham Rogers M.D.

 13. Causes and Signs of Edema
 14. Institute for Quality and Efficiency in Health Care

 15. Changes in Cross-Sectional Area in Human Exercising Skeletal Muscles
 16. A. T. Nygren, D. Greitz, L. Kaijser

 17. The Effects of Rapid Saline Infusion on Sodium Excretion, Renal Function, and Blood Pressure at Different Sodium Intakes in Man
 18. F. C. Luft, L. I. Rankin, R. Bloch, L. R. Willis, N. S. Fineberg, M. H. Weinberger

 19. Hormonal Responses to Gradual Changes in Dietary Sodium Intake in Humans
 20. G. A. Sagnella, N. D. Markandu, M. G. Buckley, M. A. Miller, D. R. Singer, G. A. MacGregor

 21. Hormonal Responses to Gradual Changes in Dietary Sodium Intake in Humans
 22. G. A. Sagnella, N. D. Markandu, M. G. Buckley, M. A. Miller, D. R. Singer, G. A. MacGregor

 23. Translational Medicine: The Antihypertensive Effect of Renal Denervation
 24. Gerald F. DiBona, Murray Esler

 25. Insulin Resistance, Obesity, Hypertension, and Renal Sodium Transport
 26. Shoko Horita, George Seki, Hideomi Yamada, Masashi Suzuki, Kazuhiko Koike, Toshiro Fujita

 27. On the Mechanism of the Effects of Potassium Restriction on Blood Pressure and Renal Sodium Retention
 28. I. W. Gallen, R. M. Rosa, D.Y. Esparaz, J. B. Young, G. L. Robertson, D. Batlle, F. H. Epstein, L. Landsberg

 29. Magnesium Supplementation Alleviates Premenstrual Symptoms of Fluid Retention
 30. A. F. Walker, M. C. De Souza, M. F. Vickers, S. Abeyasekera, M. L. Collins, L. A. Trinca

 31. Just Add Water
 32. Dan Negoianu, Stanley Goldfarb

 33. Bottled Water. How Safe Is It?
 34. Sean D. Raj

İLETİŞİM FORMU
x
Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
Lütfen telefon numaranızı giriniz.
Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.