Fazla Su İçmek Zararlı mıdır? İhtiyacınızdan Fazla Su İçtiğinizin Belirtileri

Fazla Su İçmek Zararlı mıdır? İhtiyacınızdan Fazla Su İçtiğinizin Belirtileri

Sağlıklı olmak ve sağlığınızı korumak istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gerekenlerden birinin de günlük su tüketiminize dikkat etmek olduğunun farkındasınız… Peki, farkında olmadan fazla su içiyor olabilir misiniz?

limonlu suyun faydaları

Günde Kaç Litre Su İçmelisiniz?

Anne sütünü bıraktığınız andan itibaren vücudunuzun gereksinim duyduğu suyu, gün içerisinde yeterli miktarda tüketmeniz sağlığınız açısından oldukça önemli. Tam da bu noktada, günlük olarak içmeniz gereken su miktarının; yaş, kilo, sağlık durumu, kullanılan ilaçlar gibi birçok faktöre göre değiştiğini belirtmekte fayda var. Zaten uzmanlar da “En fazla ne kadar su içilmeli?” sorusuna net bir yanıt vermeyi tercih etmiyorlar. Çünkü tüketilmesi gereken su miktarını belirlerken rol oynayan etmenler ayrı ayrı düşünülmeli; çocuklar, yetişkinler ve yaşlıların değişen ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalı. Günlük su ihtiyacı başlı başına incelenmesi gereken önemli bir konu olduğu için, bu konuyu detaylıca ele aldığımız “Akıllardaki Önemli Soru: Günde Ne Kadar Su İçmeliyim?” yazımız size yol göstermeye hazır.

Şimdi, fazla su içmenin vücudunuza ne gibi etkileri olabilir, sıralayalım.

Su: Azı da Fazlası da Zarar

Vücudu sağlıklı tutmak için su dengesini korumanız, terleme ya da idrar yoluyla vücudunuzun kaybettiği suyu yerine koymanız gerekir. Ancak fazla su içmek zararlı mı diyorsanız evet, az su içmek kadar çok su içmek de zararlı olabilir.

Çok su içmenin zararları arasında su zehirlenmesi ve hiponatremi rahatsızlığı yer alır,1. Bunların ikisi de çok su içmenin yan etkileri olarak gelişir ve sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir.

Su Zehirlenmesi Nedir?

Su zehirlenmesi, çok miktarda suyun kısa sürede tüketilmesi nedeniyle meydana gelir2. Normal şartlarda böbrekler fazla suyu boşaltır fakat tükettiğiniz aşırı miktarda sıvı bu sisteme fazla gelebilir3.

Su zehirlenmesinin belirtileri fark edilmeyebilir. Kafa karışıklığı, yer-zaman karışıklığı, mide bulantısı, kusma, zihin durumunda değişiklikler ve psikotik belirtilerin olduğu erken dönemde bu durum fark edilmeden devam edebilir. Su zehirlenmesi, en sık psikojenik polidipsi denilen takıntılı su içme davranışının sonucu olarak yaşanabilir. Erken teşhis, su zehirlenmesinin ölüme kadar gidebilen hiponatremiye dönüşmemesi için oldukça önemlidir4.

limonlu suyun faydaları

Hiponatremi Nasıl Gelişiyor?

Su zehirlenmesi devam ederse hiponatremi meydana gelebilir. Hiponatremi, kanınızdaki sodyumun anormal derecede düşük olması durumudur. Sodyum, hücrelerdeki suyun dolaşımına yardımcı olur. Hiponatremi, vücudunuzdaki sodyumun seyrelmesine neden olur. Böylece vücudun su seviyesi yükselir, hücreler şişmeye başlar. Bu şişme sonuçları hafiften hayati tehlikeye kadar değişen sorunlar yaratabilir5.

Kronik hiponatremide sodyum 48 saat veya daha uzun sürede kademeli olarak düşer, belirtileri ve sonuçları daha hafif olabilir. Akut hiponatremideyse sodyum hızla düşer. Bu da koma ve ölümle sonuçlanabilen hızlı beyin şişmesi gibi tehlikeli durumlara yol açabilir6.

Ayrıca maraton gibi aktiviteler esnasında fazla su içmek de kandaki sodyumu seyreltebilir. Bu gibi sporlarda terlemeyle birlikte sodyum kaybedilmesi, vücuttan sıvı eksilmesine de neden olur7, 8.

Hiponatremi belirtilerini ise mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, kafa karışıklığı, enerji kaybı, sersemlik ve yorgunluk, huzursuzluk ve sinirlilik, kas zayıflığı, spazm veya kramp, nöbetler ile koma olarak sıralayabiliriz9.

limonlu suyun faydaları

Risk Altında mısınız?

Yaşa bağlı değişiklikler, ilaçlar, sodyum dengesini değiştirebilen hastalıklar nedeniyle ileri yaştaki insanlar ve maraton gibi uzun, yoğun aktivitelerde çok su içen kişiler hiponatremi açısından risk grubundadır. Ayrıca bazı ilaçlar ve böbrek hastalıkları, kalp yetmezliği gibi vücut suyunu azaltan hastalıklar da riski artırır10.

Kararında Bırakmak Önemli: Aşırı Su Tüketmekten Kaçının

Sağlığınız için, vücudunuzun gün içinde kaybettiği suyu yerine koymanız gerekir. Ancak bunu yaparken vücudun iç dengesine dikkat etmelisiniz. İhtiyacınızdan az su içmek önemli sorunlara neden olurken, aşırı su içmek de sorun yaratabilir.

Günlük içmeniz gereken su miktarını öğrenmek için doktorunuzdan ya da kilonuz, yaşınız, cinsiyetiniz doğrultusunda hesaplama yapan mobil uygulamalardan yardım alabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer içmeniz gerekenden fazla su tüketiyorsanız ya da spor yapıyorsanız; susamadıysanız veya susuzluk hissiniz geçtiyse gereksiz su içmemelisiniz11. Ayrıca idrarınızın rengi de bir göstergedir. Açık sarı bir idrar, vücudunuza gerekli su miktarını aldığınızı gösterir.

Vücudunuz ve sağlığınız için bu kadar önemli olan suyu içerken içtiğiniz suyun temizliğinden de emin olmanız gerekir. İçindeki zararlı madde ve bakterilerden arındırılmamış sular sağlığınız için tehlike oluşturabilir. Ayrıca dışarıda satılan hazır suların çoğunda içinde durdukları plastik pet şişelerin suya yaptığı salınım nedeniyle gözle görülmeyen tehlikeler barınabileceğini unutmamalısınız12. Bu nedenle temiz suya ulaşmak için güvenilir yöntem, su arıtma cihazı kullanmaktır.

Arçelik’in ters ozmos teknolojisi ile üretilen su arıtma cihazları sayesinde temiz suya ulaşmanız çok kolay!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

 1. A Case of Water Intoxication with Prolonged Hyponatremia Cause bby Excessive Water Drinking and Secondary SIADH Yamashiro M, Hasegawa H, Matsuda A, Kinoshita M, Matsumura O, Isoda K, Mitarai T
 2. Hyponatremia Mayo Clinic
 3. A Case of Water Intoxication with Prolonged Hyponatremia Cause bby Excessive Water Drinking and Secondary SIADH Yamashiro M, Hasegawa H, Matsuda A, Kinoshita M, Matsumura O, Isoda K, Mitarai T
 4. How Much Water Do We Really Need? J. Lunn, R. Foxen
 5. Hydration and Health: A Review B.Benelam, L. Wyness
 6. Hyponatremia Mayo Clinic
 7. Hyponatremia Mayo Clinic
 8. Too Much Of A Good Thing? Angus H N Whitfield
 9. Hyponatremia Mayo Clinic
 10. Hyponatremia Mayo Clinic
 11. Fatal Water Intoxication D J Farrell, L Bower
 12. Effects of Water Bottle Materials and Filtration on Bisphenol A Content in Laboratory Animal Drinking Water Jennifer A Honeycutt, Jenny Q Nguyen, Amanda C Kentner and Heather C Brenhouse
İLETİŞİM FORMU
x
Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
Lütfen telefon numaranızı giriniz.
Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.