Su Arıtma Cihazı ile İlgili Merak Edilen Sorular ve Yanıtları

Su Arıtma Cihazı ile İlgili Merak Edilen Sorular ve Yanıtları

Bir su arıtma cihazı kullanıcıysanız, bu cihazların temiz suya ulaşma konusunda oldukça pratik bir çözüm sunduğu konusunda bizimle hemfikir olduğunuzu tahmin ediyoruz. Fakat yine de bazı dönemlerde cihazınızla ilgili sorunlarla karşılaşabileceğiniz ya da aklınızda soru işaretleri oluşabileceği bir gerçek. İşte şimdi, su arıtma cihazları ile ilgili en merak edilen o soruların cevaplarını vereceğiz.

 Su Arıtma Cihazı Neden Ses Yapar?

Su Arıtma Cihazı Neden Ses Yapar?

Su arıtma cihazlarının ses çıkarmasının birden fazla nedeni olabilir. Bunun ilk sebebi, cihazın içindeki havanın dışarı çıkmasıdır. Özellikle cihaz ilk monte edildiği dönemde ya da cihazın filtreleri değiştirildiğinde bu sorun görülebilir. Ayrıca basınç değişiklikleri, suyun sistem içerisindeki hareketleri de su arıtma cihazlarının ses çıkarmasına neden olabilir1, 2.

Su arıtma cihazının montajının sağlıklı bir şekilde yapılmaması da sesin kaynağı olabilir. Sistemin duvara monte edilmesini sağlayan vidaları sıktığınızda bu sorun çözülebilir. Fakat eğer Arçelik su arıtma sistemi aboneliğiniz varsa montaj konusunda bir sorun yaşama ihtimaliniz oldukça düşecektir. Çünkü su arıtma sisteminizin montajı Arçelik tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilir.

 Su Arıtma Cihazı Neden Az Su Verir?

Su Arıtma Cihazı Neden Az Su Verir?

Suda bulunan ve filtreler sayesinde ayrıştırılan yabancı maddeler zamanla filtrelerde birikir. Filtre değişimi gerçekleştirilmediğinde ise tıkalı olan filtreler, sistemdeki su akışının yavaşlamasına sebep olabilir. Buna artı olarak tank basıncının düşük olması da nedenlerden biri olarak gösterilebilir.

Su arıtma cihazını besleyen vananın tamamen açık olmaması, musluğun bozuk olması ya da bölgenizde yaşanan su kesintileri de “Su arıtma cihazı neden su vermez?” sorusunun yanıtı olabilir3.

Su Arıtma Cihazı Neden Koku Yapar?

Su Arıtma Cihazı Neden Koku Yapar?

Su arıtma sisteminden elde ettiğiniz suyun kötü kokmasının en büyük nedenlerinden biri, ömrünü doldurmuş filtrelerdir. Su arıtma aşamalarında yakalanan ve hapsedilen zararlı maddeler filtrelerde hapsedilir ve filtreler zamanında değiştirilmediğinde bakteriler suyunuza karışabilir4, 5. Bu durum hem suyunuzun kötü kokmasına hem de sağlığınızın olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Bir kez daha hatırlatmak isteriz: “Es Geçmemek Lazım: Su Arıtma Cihazı Filtresi Neden Değiştirilmeli?” yazımızda da uzun uzun bahsettiğimiz gibi, doğru zamanda filtre değişimini gerçekleştirmek oldukça hassas bir konudur!

Su Arıtma Cihazı Neden Kireç Yapar?

Musluğunuzdan akan suyun sertlik seviyesi yüksek olabilir. Su arıtma cihazları ise filtreleme sayesinde sudaki kireci de ayrıştırarak sertlik seviyesinin düşmesini sağlar. Yani aslında kireç yapan su arıtma cihazınız değil, arıtılmamış suyun kendisidir. Cihazda görülen ise sudan ayrıştırılan kireçtir. Dilerseniz “Suyun Kireçli Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır? Kireçli Suyun Zararları Nelerdir?” yazımızı okuyarak sert su hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Su Arıtma Cihazı Neden Su Almaz?

Su arıtma sistemine su akışı sağlayan vananın kapalı olması, bölgenizde su kesintisi olması ya da su tesisatındaki bir sorun su arıtma cihazının su almamasına neden olabilir.

Arçelik Su Arıtma Cihazları Kullanıcılarının İhtiyaç Olduğu Anda Yanındayız

Eminiz ki bu ve benzeri sorunları yaşamaktan çok, soruna çözüm önerisi sunabilecek bir yetkiliye ulaşamamaktan çekiniyorsunuz. Eğer Arçelik su arıtma sistemi kullanıyorsanız bu konuda içiniz rahat olabilir. Çünkü Arçelik su arıtma sistemine abone olduğunuzda biz sizin yerinize filtre değişim tarihlerini takip ediyor, filtre değişim zamanı geldiğinde ücretsiz olarak filtrenizi değiştiriyoruz. Üstelik aklınızdaki her soruyu, karşılaştığınız her sorunu bizimle paylaşmak için 0850 210 0 888 numaralı çağrı merkezimizden ya da 0544 444 0 888 numaralı Whatsapp hattından 7/24 bize ulaşabilirsiniz.

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

  1. 5 Most Common Problems with an RO System and Their Solutions
  2. The Urban Guide

  3. What to Do if Your Water Purifier is Making a Funny Noise
  4. Popular Mechanics, Roy Berendsohn

  5. 5 Most Common Problems with an RO System and Their Solutions
  6. The Urban Guide

  7. Effects of Activated Carbon and Bacteriostatic Filters on Microbiological Quality of Drinking Water
  8. R.S. Tobin, D.K. Smith, and J.A. Lindsay

  9. Household Water Purification: Lost-Cost Intervention
  10. VK Agrawal, and R. Bhalwar

İLETİŞİM FORMU
x
Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
Lütfen telefon numaranızı giriniz.
Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.