Uyku Kalitesi ve Dehidrasyon Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

Uyku Kalitesi ve Dehidrasyon Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

Odanın sıcaklık ve ışık seviyesi, tükettiğiniz yiyecek ve içecekler, belki de yatağınızın yumuşaklığı… Uyku kalitenizi etkileyen pek çok kriter var. Peki, su tüketim miktarının da onlardan biri olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Haydi, gelin şimdi; su tüketimi, susuzluk ve uyku kalitesi arasındaki o ilişkiye daha yakından bakalım.

Uykudan Önce Fazla Su Tüketmek Uykunuzu Bölebilir

Uykudan Önce Fazla Su Tüketmek Uykunuzu Bölebilir

Sadece idrar ve terleme yoluyla değil, solunum sırasında da vücuttan su çıkışı olur. Diğer bir deyişle, uyku sırasında bile vücudun su seviyesi düşebilir. Vücudu susuz bırakmamak, solunum sırasında vücuttan çıkacak sıvıyı vücuda sağlayabilmek için ise uyumadan önce su içilebilir. Fakat “Uyandıktan Sonra ve Uyumadan Önce Su İçmenin Faydaları” yazımızda da bahsettiğimiz gibi, burada önemli olan tükettiğiniz su miktarıdır.

Gece uyumadan hemen önce bir su bardağından fazla su içmek, uyku sırasında idrar ihtiyacınızın oluşmasına ve bu sebeple uykunuzun bölünmesine sebep olabilir1. Uykunun bölünmesi ise kalp ile ilgili sağlık sorunlarının görülmesi anlamına gelebilir. Çünkü uyku sırasında kan basıncı düşer, kalbin atış hızı yavaşlar; bu da aslında kalbin dinlenmesi için önemlidir2. Fakat uyku bölünmesi ya da uyku yoksunluğu vücudun bu süreçten alacağı verimin düşmesine neden olabilir ve bu da kalbin sağlığını etkileyebilir3, 4. Ayrıca gün içerisinde yeterli miktarda su içmediyseniz vücudunuzun suya ihtiyacı arttığı için uykudan uyanıp su içme isteği duyabileceğinizi de hatırlatalım.

 Uyku Süresi Vücuttan Daha Fazla Sıvı Atılmasının Sebeplerinden Olabilir

Uyku Süresi Vücuttan Daha Fazla Sıvı Atılmasının Sebeplerinden Olabilir

Şimdiye kadar verdiğimiz bilgileri, uyku ve susuzluk ilişkisini aktarabilmek için bir nevi temel oluşturmak amacıyla verdiğimizi not düşmek isteriz. Çünkü aslında uyku kalitesi ve süresi vücudun susuz kalmasına bambaşka bir şekilde neden oluyor. Nasıl mı? Anlatalım.

Yetişkin bireylerde yapılan bir araştırmaya göre; günde 6 saat ve az uyuyanların, günde 8 saat uyuyanlara göre vücutlarının susuz kalma oranı daha yüksektir5. Bunun nedeni ise başlıca görevi böbreklerdeki suyun geri emilimini ve vücuttaki su dengesini sağlamak olan vazopressin hormonudur6.

Vücudun susuz kalmasını önleyebilmek, su dengesini koruyabilmek için vazopressin salınımı geç uyku döneminde artmaktadır. Bu sebeple uyku süresinin kısalması ya da bölünmesi vazopressin hormonunun salınma miktarını etkileyerek vücuttan daha fazla idrar çıkışı olmasına sebebiyet verebilmektedir 7, 8. Bu arada yapılan araştırmada 9 saat üzeri uykunun dehidrasyonu nasıl etkilediği incelenmemiştir.

Sağlığınız İçin İdeal Miktarda, İyi Su Tükettiğinize Emin Olun

Sağlığınız İçin İdeal Miktarda, İyi Su Tükettiğinize Emin Olun

Her gün yeterli miktarda su tüketimi önemli, ama aynı zamanda tükettiğiniz suyun tazeliği ve temizliği de sağlığınız açısından bir o kadar mühim! Dört aşamalı filtreleme sistemi ve ters ozmoz teknolojisi ile iyi ve taze su sağlayan Arçelik su arıtma cihazları günün her saati yanınızda! Yapmanız gereken ise sadece ihtiyacınıza ve zevkinize uygun su arıtma cihazı modelini seçmek, ardından Arçelik ile iletişime geçmek! Montajdan filtre değişim zamanı takibi ve hatta ücretsiz filtre değişimine kadar tüm aşamalarda Arçelik sizin yanınızda olacak. Yani siz arıtılmış, iyi içme suyuna pratik bir şekilde ulaşmanın tadını çıkaracaksınız!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. Drinking Water Before Bed

Healthline.com, Kiara Anthony, Stacy Sampson D.O.

 • Sleep Disturbances as a Risk Factor for Stroke
 • Dae Lil Koo, Hyunwoo Nam, Robert J. Thomas, Chang-Ho Yun

 • Sleep: Important Considerations for the Prevention of Cardiovascular Disease
 • Michael A Grandner, Pamela Alfonso-Miller, Julio Fernandez-Mendoza, Safal Shetty, Sundeep Shenoy, Daniel

 • How Sleep Deprivation Affects Your Heart
 • sleepfoundation.org, Eric Suni, Dr. Ealena Callender

 • Short Sleep Duration is Associated with Inadequate Hydration: Cross-Cultural Evidence from US and Chinese Adults
 • Asher Y Rosinger, Anne-Marie Chang, Orfeu M Buxton, Junjuan Li, Shouling Wu, Xiang Gao

 • Short Sleep Duration is Associated with Inadequate Hydration: Cross-Cultural Evidence from US and Chinese Adults
 • Asher Y Rosinger, Anne-Marie Chang, Orfeu M Buxton, Junjuan Li, Shouling Wu, Xiang Gao

 • Central Clock Excites Vasopressin Neurons by Waking Osmosensory Afferents During Late Sleep
 • Eric Trudel, Charles W. Bourque

 • Preventing Dehydration During Sleep
 • Christopher S. Colwell

  İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.