Ters Ozmos Nedir? Ters Ozmos Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ters Ozmos Nedir? Ters Ozmos Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Temiz suya ulaşmanın en pratik yolu olan su arıtma cihazı satın almayı planlıyorsanız karşınıza kesinlikle ters ozmos teknolojisinin çıktığına eminiz. O halde bu teknoloji hakkında önemli detayları sizinle paylaşalım. İşte, ters ozmos (reverse osmosis) ile su arıtma hakkında bilmeniz gerekenler:

limonlu suyun faydaları

Ters Ozmos Ne Demek?

Ters ozmos, filtreleme işlemi sırasında suya basınç uygulanarak sudaki mikropartiküllerin ve ağır metallerin ayrıştırılma işlemidir. Bilinen en etkin su arıtma yöntemine sahip olan ters ozmos su arıtma cihazları, önceki aşamalarda ayrıştırılması güç olan küçük boyutlu maddeleri sudan arındırma konusunda başarılıdırlar.

limonlu suyun faydaları

Ters Ozmos Nasıl Çalışır?

Ters ozmos filtreleme sisteminden önceki aşamalardan geçip toz, kum gibi partiküllerden arıtılan ve zararlı moleküllerden ayrıştırılan su, “Ters Karbon Filtreleme” aşamasına geçer. Bu aşamada suya basınç uygulanır ve su, yüksek membranlı filtreden geçer. Bu aşamada bazı inorganik moleküller, mikropartiküller ve ağır metaller ayrıştırılır. Böylece, bu teknoloji sayesinde daha temiz suya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

limonlu suyun faydaları

Ters Ozmos Teknolojisini Diğerlerinden Ayıran Fark Nedir?

Peki, ters ozmos teknolojili su arıtma cihazlarına neden öncelik vermelisiniz? Çünkü ters ozmos teknolojisi sayesinde su; milimetrenin on milyonda biri çapındaki gözeneklerden geçer. Bu teknolojiye sahip olmayan su arıtma cihazlarında ise su, 0,0005 ila 0,01 milimetre (0,5 - 10 mikron) çapındaki filtrelerden geçmektedir. Yani ters ozmos filtrelerin gözenekleri 5 bin ila 100 bin kat arasında daha küçüktür ve bu nedenle su arıtma işlemi daha etkili bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Su arıtma cihazında kullanılan filtreler ve teknolojiler suyunuzun kalitesini doğrudan etkiler. Yani diğer filtrelerin ayrıştıramadığı küçüklükteki maddeler, bu teknoloji ile sudan arındırılabilir. Yüksek membran filtreli ters ozmos su arıtma cihazı sayesinde ulaştığınız su, daha temizdir1. Ters ozmosun ne kadar önemli ve verimli bir teknoloji olduğunu aktarmak için ise bu işlem sayesinde deniz suyunun, içme suyuna dönüştürülebileceğini örnek olarak belirtebiliriz.

Musluk Suyunu Arıtmanın Pratik Yolu: Ters Ozmos Teknolojili Arçelik Su Arıtma Cihazları

Ters ozmos teknolojisine sahip Arçelik su arıtma cihazı, dört aşamalı filtreleme sistemi sayesinde, musluk suyunda bulunan küçük boyutlu yabancı maddeleri bile ayrıştırır. Suyun bu maddelerden arınması, tadı ve kokuyu etkileyen içeriklerin de ayrıştırılması anlamına gelmektedir2.

Arçelik su arıtma cihazları, dört aşamalı arıtma sistemine sahiptir. İlk aşamada; musluğunuzdan akan sudan toz ve kum ayrıştırılır. İkinci aşama olan ön karbon filtrelemede ise zararlı moleküller karbon tüpleri sayesinde tutulur. Üçüncü aşama, ters osmos fitrelemedir; önceki aşamalarda sudan ayrıştırılamayan mikropartiküller ve ağır metaller ayrıştırılır. Dördüncü filtreleme ise son bir kez daha suyunuzu karbon filtreden geçirir ve temiz suya ulaşmanızı sağlar.

Su arıtma işleminde kullanılan filtreler ve teknoloji, suyunuzun kalitesini belirler. Fakat bu filtrelerin belirli aralıklarla değişimi de oldukça önemlidir. Eğer Arçelik su arıtma cihazına sahipseniz bu konuda hiç endişelenmeyin; Arçelik filtre değişim zamanlarını sizin yerinize takip eder ve filtrenizin değişim zamanı geldiğinde ücretsiz bir şekilde filtre değişimini gerçekleştirir. Bunun yanı sıra filtrelerin dolması durumunda arıtma durur ve bu sayede arıtılmamış suya ulaşılmanız engellenir. Kısacası Arçelik su arıtma cihazı her daim temiz suya pratik bir şekilde ulaşabilmeniz için üretilmiştir. Dilerseniz “İhtiyacınıza Yönelik Seçim Yapmak Önemli: Su Arıtma Cihazı Çeşitleri” yazımıza göz atarak sizin ve ailenizin kullanımına en uygun su arıtma cihazı modelini kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. New and Emerging Drinking Water Treatment Technologies

Issam Najm and R. Rhodes Trussell

 • The Ultimate Guide For Buying A New Water Purifier
 • İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.