Su Matarası Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Su Matarası Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Birleşmiş Milletlerin raporuna göre her dakika 1 milyon plastik şişe satın alınmakta ve her yıl 300 milyon ton plastik atık oluşturulmaktadır1, 2. Elbette ki dünyamızı korumak için plastik atık oluşumunun önüne geçmek istiyor olabilirsiniz. Bu doğrultuda özellikle tek kullanımlık plastik ürünleri tercih etmemek oldukça önemli. Bunun yanı sıra COVID-19’un da pek çok alışkanlığımızı değiştirdiğini kabul etmek gerek. Örneğin pek çok insan dış yüzey temizliğinden emin olmadığı için ve temizleme imkânı olmadığından dışarıdayken mümkünse su almaktan kaçınabiliyor. Hem doğayı korumak hem de su içtiğiniz kabın hijyeninden emin olabilmek için ise çözüm birçok insan için su matarası oluyor. Peki, matara alırken nelere dikkat edilmeli?

 Su Matarası Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Su Matarasının Üretildiği Materyali İnceleyin

Matara seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken ilk şey hiç kuşkusuz ki matara çeşitlerinin hangi materyalden üretildikleridir. Peki; cam, alüminyum, paslanmaz çelik ya da plastik matara mı seçmelisiniz? Hangisi ihtiyaçlarınıza uygun, hangisi sağlık açısından daha avantajlı?

Cam Matara

? Cam Matara

Farklı fiyatlara sahip ürün seçenekleriyle neredeyse her bütçeye uygun olabilen cam sulukların en büyük avantajlarından biri, çoğu modelin bulaşık makinesinde pratik bir şekilde yıkanabilmesidir. Ayrıca tamamen camdan üretilen cam mataraların ürün kaynaklı koku yapma oranları da oldukça düşüktür.

Cam mataraların en büyük dezavantajları ise hiç kuşkusuz ki kırılmaya müsait olmalarıdır. Fakat dışı plastikten üretilen, içi cam olan ürünleri tercih ederek bu sorunu çözebilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı cam su matarası modellerin ağır olduğu da söylenebilir. İnce camdan üretilen ürünler ise daha hafif olabilirler.

Plastik Matara

? Plastik Matara

Hafif olması ve bu sayede kolaylıkla taşınabilmesi, oldukça ucuz model alternatifleri sunması ve kolay hasar almaması plastik sulukların avantajlarındandır.

Sunduğu avantajlara rağmen söz konusu plastikten üretilen bir ürün... Bu hem doğada uzun süre yok olmayacak hem de sağlığınızı olumsuz etkileyebilecek bir materyal demek. Ayrıca koku yapma ihtimali olan ve sıcakla temas etmemesi gereken plastik matarayı bulaşık makinesinde yıkamanız da mümkün olmayabilir.

Yapılan araştırmalar plastik şişelerde BPA ya da BHPF’nin insan sağlığı için büyük tehdit oluşturabileceğini ortaya koymaktır. Özellikle güneş ya da sıcakla temas ettiklerinde şişedeki BPA suya salınım yapabilir ve bu da kanser, kısırlık, diyabet, obezite gibi ciddi hastalıklara neden olabilir3, 4. Buna artı olarak BPA’sız şişelerde rastlanabilen BHPF de suya salınım yaparak östrojen hormonunu taklit edebilmekte ve düşük oranında artışa sebep olabilmektedir5.

? Paslanmaz Çelik Matara

Dayanıklılığı ile bilinen paslanmaz çelik mataraların çoğu da cam şişeler gibi bulaşık makinesinde yıkanabilmektedir. Plastik mataralara oranla daha ağır olsalar da paslanmaz çeliğin de hafif olması taşıma kolaylığı sağlayabilir. Ayrıca uygun fiyatlı paslanmaz çelik suluklar da bulunmaktadır.

Kırılmasalar da düştüklerinde hasar almaları ve içeceğin ısısını dış bölüme iletebilmesi paslanmaz çelik mataraların dezavantajları olarak gösterilebilir. Dış bölümü izole paslanmaz çelik mataralar alarak ısı farkından oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçilebilir.

? Alüminyum Matara

Hafif ve uygun fiyatlı olması sayesinde sıkça tercih edilen alüminyum suluklar farklı model seçenekleri de sunarak tarzınıza hitap edebilmektedir.

Artılarının yanında elbette alüminyum su mataralarının eksileri de mevcuttur. Alüminyumun direkt içecekle temasını engellemek için yapılan astarlar için alüminyum mataralarda BPA içeren plastikler kullanılabilir ve bu da sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Yani “Alüminyum matara sağlıklı mı?” sorusunun yanıtı, matarada BPA içeren bir madde kullanılıyorsa olumlu olmayabilir. Ayrıca alüminyum maddesi tatları saklayabilir. Dolayısıyla mataranın içerisine sudan başka bir şey koyduğunuzda bu tadı bir sonraki içeceğinizde alabilirsiniz6. Diğer yandan alüminyum mataralar kolay kırılmasalar da kolaylıkla ezilebilirler.

İhtiyacınızı Karşılayacak Boyutta Bir Su Matarası Seçin

Mataraların farklı boyutları olduğunu fark etmişsinizdir. 330 cc’den 1 litre hacme kadar suluklarla karşılaşabilirsiniz. Tabii matara seçerken ihtiyacınız doğrultusunda seçim yapmaya özen göstermelisiniz.

Örneğin 330 cc ila 500 cc aralığındaki su mataralarını kısa yürüyüşler, dış mekândaki kısa buluşmalar için değerlendirebilirsiniz. 500 cc ila 750 cc aralığındaki orta büyüklükteki suluklar ise daha uzun süreli dış mekân buluşmaları ya da kısa ve hafif ağırlıktaki egzersizler için oldukça kullanışlı olabilir. 750 cc ila 1 litre aralığında hacmi olan suluklar ise uzun doğa yürüyüşleri, ağır spor aktiviteleri için uygun olabilir. Ne de olsa “Sağlıklı Kalın: Spor Yaparken Su İçmek Neden Önemli?” yazımızda anlattığımız gibi, egzersiz sırasında susuz kalmak sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Bu arada bu gibi büyük sulukları iş yerine, okula giderken de kullanabilirsiniz.

Son Olarak Tasarım Detaylarına Göz Atın

Belki sadece görsellikle ilgili bir şey olduğunu düşündüğünüz için önemsiz bir detay olarak görebilirsiniz, ama alacağınız mataranın tasarım özellikleri pratik bir kullanım sağlayabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Mesela mataranızı yanınızda götürürken çantanıza mı koyacaksınız, elinizde mi taşıyacaksınız? Eğer elinizde taşıyacaksınız küçük bir tutamacı olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra ağız bölümünün geniş mi dar mı olduğuna da dikkat etmelisiniz. Örneğin mataranızı spor yaparken su ihtiyacınızı karşılamak için alacaksanız dar, emzik görünümlü ağza sahip olan seçenekler tam size göre olabilir. Tabii bu noktada ürünün temizliğini sağlamak için nasıl bir yol izleyeceğiniz de mühim. Mesela ağızları dar ve ağız kısmı çıkarılamayan bir model, materyali bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olsa bile, sizi suluğunuzu elde yıkamak zorunda bırakabilir.

Bu arada su arıtma cihazlarının temiz ve taze su sunabilmesi için filtre değişiminin de çok önemli olduğunu hatırlatalım. Ama eğer Arçelik su arıtma cihazı alacaksanız bu konuyu düşünmenize hiç gerek yok! Çünkü Arçelik sizin yerinize filtre değişim zamanlarını takip eder ve ücretsiz bir şekilde filtrelerinizi değiştirir. Size de sadece günlük su tüketiminizi takip edip yeterli miktarda su içmenin sağladığı faydalardan yararlanmak kalır!

Mataranıza Dolduracağınız Suyun Kalitesinden Emin Olun

Elbette ki alacağınız mataranın sağlığınızı olumsuz etkilememesini istersiniz. Peki, tükettiğiniz suyun kalitesinden ne kadar eminsiniz? Çeşme suyuna alternatif olarak tercih ettiğiniz ambalajlı sular da düşündüğünüz kadar masum olmayabilir. Çünkü bu sulara, açılıp tüketilmeyi bekledikleri sürede, plastik şişeler nedeniyle bakteri karışmış olabilir ve bu durum da sağlığınızı olumsuz etkileyebilir7. Peki, her daim taze ve temiz suya nasıl ulaşabilirsiniz? Cevap belli: Hemen Arçelik su arıtma cihazları ile tanışmalısınız! Sudaki zararlı maddeleri %99,8 oranında ayrıştıran Arçelik su arıtma cihazlarından elde edeceğiniz suyu mataranıza doldurup tüm gün taze ve temiz su içmenin tadını çıkarabilirsiniz!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. Play It Out Against Plastic Pollution

www.un.org

 • Our Planet is Drowning in Plastic Pollution
 • www.unenvironment.org

 • Bisphenol A: Food Exposure and Impact on Human Health
 • Susana Almeida, Antonio Raposo, Maria Almeida-Gonzalez, Conrado Carrascosa

 • Synthetic Polymer Contamination in Bottled Water
 • Sherri A. Mason, Victoria Welch, Joseph Neratko

 • Fluorene-9-Bisphenol is Anti-Oestrogenic and May Cause Adverse Pregnancy Outcomes in Mice
 • Jianying Hu

 • How to Choose Best Water Bottle
 • Healthy Human

 • Bottled Water. How Safe Is It?
 • Sean D. Raj

  İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.