Akıllardaki Cevapsız Soru: Su Bayatlar mı?

Akıllardaki Cevapsız Soru: Su Bayatlar mı?

“Bayat” genellikle besinler için kullandığımız bir sıfat olsa da son günlerde pek çok insan suyun da bayatlayabileceğini düşünüyor. Peki; su gerçekten bayatlar mı, eğer bayatlarsa bayat su içilir mi?

limonlu suyun faydaları

Suyun Tazeliğini Yitirmesindeki Nedenler Neler?

Bir besinin ya da içeceğin tazeliğini yitirmesi için, son kullanma tarihinin geçmiş ya da açıldıktan sonra belirli bir süre içerisinde tüketilmemiş olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Evet, bu noktalar da bayatlama konusunda belirleyici, fakat suyun bayatlaması özelinde bu unsurların dışında farklı etkenler de mevcut olabilir. Peki, o etkenler neler?

limonlu suyun faydaları

Açılan pet şişe ve damacanaların içerisinde uzun süre tüketilmeyi bekleyen ya da bardağa koyulan, fakat uzun süre içilmeyen sular bu sırada bayatlayabilir. Üstelik suyun bekletilmesinin sonucu sadece bayatlaması değil. Hem musluk suyu hem de pet şişe ya da damacanalarda sunulan içme sularının içerisinde, sağlığınızı tehdit edebilecek bazı maddeler bulunabilir ya da bekledikçe oluşabilir1, 2.

Arıtma işleminden geçmeyen suları tüketmenin sağlığa zararları olabilir ve bununla birlikte su, bekledikçe daha tehlikeli bir hal alabilir. Çünkü suyun içerisinde bulunan bakteri gibi zararlı canlılar üremeye başlayabilir3. Ayrıca tüketilmeyi bekleyen musluk suyunda geosmin ve 2-Metilisoborneol adı verilen kimyasal bileşenlerin bulunması, suda güçlü bir toprak ve çamur kokusuna neden olabilir4.

limonlu suyun faydaları

Musluk suyu yerine tercih edilen damacana ya da pet şişedeki sular da aslında düşünüldüğü kadar masum olmayabilirler. Sağlıklı koşullarda üretilmiş olsalar da doğru koşullarda saklanmama veya uzun süre bekletilme gibi nedenlerle su ambalajlarının içerisinde sağlığınız için zararlı bakteriler üreyebilir5. Plastik ambalajlar güneş ışığında bekletildiklerinde, şişenin üretiminde kullanılma ihtimali olan bisphenol A (BPA) ya da flören 9 bisfenol (BHPF) maddeleri suya salınım yapabilir. Bu durumlar ise suyun kalitesini düşürdükleri gibi, hamilelikte düşük oranının artmasından kansere kadar pek çok ciddi sağlık sorununa neden olabilir6, 7.

Peki, Taze Su İçmek İçin Çözüm Ne?

Aslında “taze” olarak nitelendirdiğimiz ambalajlı suların bile bayat olabileceğini ve suya kimyasal madde salınımı yapabilen ambalajlar sebebiyle damacana ya da pet şişede sunulan suları içmenin olası zararlarını anlattık. Aktardıklarımız biraz iç karartıcı gibi görünebilir, ama maalesef bunlar gerçekler. Peki, taze su tüketmek için hangi alternatifi tercih edebilirsiniz? Hemen söyleyelim: Elbette ki su arıtma cihazlarını! Arçelik su arıtma cihazları sayesinde taze suya pratik bir şekilde ulaşabilir ve “Suyum bayatlamış mı?” diye düşünmek zorunda kalmazsınız! Aileniz ve kendiniz için kaliteli su sunan su arıtma cihazları hakkında daha kapsamlı bilgi almak için “İhtiyacınıza Yönelik Seçim Yapmak İçin Önemli: Su Arıtma Cihazı Çeşitleri” yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

  1. Bottled Water. How Safe Is It?, Sean D. Raj
  2. Fluorene-9-bisphenol is anti-oestrogenic and may cause adverse pregnancy outcomes in mice. Jianying Hu
  3. Bottled Water. How Safe Is It? Sean D. Raj
  4. Biochemical and Ecological Control of Geosmin and 2-Methylisoborneol in Source. Friedrich Jüttner, Susan B. Watson
  5. Bottled Water. How Safe Is It? Sean D. Raj
  6. Bisphenol A: Food Exposure and Impact on Human Health. Susana Almeida António Raposo Maira Almeida‐González Conrado Carrascosa
  7. Fluorene-9-bisphenol is anti-oestrogenic and may cause adverse pregnancy outcomes in mice. Jianying Hu
İLETİŞİM FORMU
x
Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
Lütfen telefon numaranızı giriniz.
Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.