Püf Noktaları Burada: Kireçlenmiş Mutfak Eşyası Nasıl Temizlenir?

Püf Noktaları Burada: Kireçlenmiş Mutfak Eşyası Nasıl Temizlenir?

Çaydanlık, kettle, tencere, hatta bardaklarınızda kalan o beyaz, can sıkıcı lekeler… Pek çok insan bu lekelerin sert su nedeniyle oluştuğunu bilse de zararlarından habersiz. “Suyun Kireçli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? Kireçli Suyun Zararları Nelerdir?” yazımızda da bahsettiğimiz gibi sert suyun neden olduğu bu birikintiler, cihazların ömürlerinin ya da ısı iletiminin azalmasına ve dolayısıyla verimin düşmesine sebep olabiliyor1, 2. Peki, mutfak eşyasındaki kireç lekeleri nasıl çıkar? Şimdi, mutfağınızda uygulayabileceğiniz kireç temizliği önerilerini verelim.

Mutfak Eşyası Temizliğinde de Bir Kahraman: Sirke

Mutfak Eşyası Temizliğinde de Bir Kahraman: Sirke

Sabah güzel bir kahvaltı yapmak için çaydanlığa suyu koyarken fark ettiniz ki çaydanlığın ya da kettle’ın tabanında beyaz lekeler ya da bir katman var. Hiç merak etmeyin; oldukça kolay ve hızlı şekilde bu lekeleri temizlemeniz mümkün. Peki, kireçlenmiş çaydanlık nasıl temizlenir?

Temizlemek istediğiniz çaydanlığa (Temizlemek istediğiniz tencere gibi bir mutfak eşyası da olabilir.) aynı ölçüde su ve sirke ekleyin. Eklediğiniz sıvıların toplamının, eşya sıvı kapasitesinin 3/4'ünü geçmediğine emin olun.

Bu temizlik için elma sirkesi, üzüm sirkesi ya da beyaz sirke kullanabilirsiniz; hiç fark etmez. Ocağın altını açın ve su kaynayana kadar bekleyin. Su kaynadıkça kireç de çözülecektir. Kireç çözüldüğünde ocağın altını kapatabilir, sirkeli suyu dökebilir ve duru su ile yıkadıktan sonra mutfak eşyanızı kullanabilirsiniz3.

Bu arada minik bir not: Sirke sayesinde duş kabini camlarındaki ya da musluklardaki kireç lekelerini de temizlemeniz mümkün. Temizlik için bir fısfısın içerisine sirke koyup camlara, musluklara sirke püskürtebilirsiniz. Ardından iz bırakmayacak bir bezle camları ya da muslukları silerek kireç lekelerinden kurtulabilirsiniz.

 Kendisi de Kokusu Kadar Güçlü: Limon

Kendisi de Kokusu Kadar Güçlü: Limon

Şikâyetçi olduğunuz su lekelerinden kurtulmak için hemen hemen her buzdolabında bulunan ve yüksek sitrik asit sayesinde iyi bir temizleyici olan limondan yardım almaya ne dersiniz?

Çaydanlık ya da tencere gibi tabanında kireç olan mutfak eşyasına aynı oranda su ve taze limon suyu ekleyin. Ardından yaklaşık yarım saat boyunca bu karışımı ocakta kaynatın. Sonrasında ocağı kapatın, karışımı lavaboya dökün ve eşyayı da duru suyla güzelce yıkayın4. Eğer hâlâ kireç lekeleri varsa bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Bardaklardaki Kireç Lekesi Nasıl Temizlenir?

Bardaklardaki Kireç Lekesi Nasıl Temizlenir?

Peki, bu lekeler sebebiyle parlaklığını hatta şeffaf rengini kaybeden bardaklar, tabaklar nasıl temizlenebilir? Aslında bunun için de önerdiğimiz yöntemlerin benzerlerini kullanabilirsiniz.

Temizlemek istediğiniz bardakları ve tabakları geniş, temiz bir mutfak leğeninin içerisine alın. Sirke, karbonat ya da limon tuzu ile birlikte kaynattığınız suyu leğene ekleyin. Su soğuyuncaya kadar temizlemek istediğiniz ürünleri bekletin. Son olarak kireçten arındırdığınız bardakları, tabakları yıkayın. İşte hepsi bu kadar!

En İyi Çözüm: Su Sertliğini Azaltmak İçin Su Arıtma Cihazı Kullanın

Su sertliği yüksek oldukça ne yazık ki bu temizlik, sık bir şekilde uyguladığınız bir rutin haline gelebilir. Peki, çözüm ne? Çözüm, Arçelik su arıtma cihazları! Suyun sert olmasına neden olan maddeler dâhil, suyun içerisindeki yabancı maddeleri %99,8 oranında ayrıştıran Arçelik su arıtma cihazları ile sadece sizin tüketiminiz için değil, eşyanız için de iyi olan suya kolaylıkla ulaşmak mümkün!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

  1. Water Hardness
  2. Rachel Casiday and Regina Frey

  3. Water Hardness
  4. Department for Environment, Food&Rural Affairs (Defra), Drinking Water Inspectorate

  5. How to Clean a Kettle with Lemon, Vinegar and Other Easy-to-Implement Methods
  6. Ideal Home, Jennifer Ebert

  7. How to Clean a Kettle with Lemon, Vinegar and Other Easy-to-Implement Methods
  8. Ideal Home, Jennifer Ebert

İLETİŞİM FORMU
x
Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
Lütfen telefon numaranızı giriniz.
Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.