Pratik ve Doğa Dostu: Su Arıtma Cihazının Faydaları

Pratik ve Doğa Dostu: Su Arıtma Cihazının Faydaları

Su arıtma cihazları artık pek çok hane için temiz suya pratik bir şekilde ulaşmak adına değerlendirilen popüler alternatiflerden. Eğer siz de evinizde su arıtma cihazı olsun istiyor ama bu konuda sağlıklı bir karar vermek için bilgi toplamak istiyorsanız size yardımcı olalım! Haydi, gelin şimdi su arıtma cihazlarının faydalarına daha yakından bakalım!

Pratik ve Doğa Dostu

Su Arıtma Cihazları ile Temiz Suya Ulaşmak Çok Daha Kolay

Hem kendinizin hem de aynı evde yaşadığınız sevdiklerinizin sağlığını düşündüğünüzü biliyoruz. Bu nedenle pek çok kişi gibi siz de ambalajlı su tüketerek temiz suya ulaşırsınız. Fakat markete gidip su alışverişi yapmak, su bittiğinde sipariş vermek her zaman çok kolay, hatta günün bazı saatlerinde mümkün olamayabilir. Su arıtma cihazları ise musluğunuzdan su aktığı sürece, günün her saatinde temiz suyu size sunabilir. Yani su arıtma cihazları ile evde suyunuz hiç bitmez, sipariş verme zorunluluğu ortadan kalkar. Size sadece içerisindeki yabancı maddelerden arınmış temiz suyun tadını çıkarmak kalır!

Su Arıtma Cihazları

Plastik Tüketimini Azaltmak Su Arıtma Cihazları ile Mümkün

Plastik tüketiminin dünyamız ve tüm canlı türleri için bir tehdit olduğu bilinen bir gerçek. Devletler tarafından plastik tüketimini azaltmak için önemli adımlar atılsa da ne yazık ki uygulamalar çoğunlukla yeterli olmuyor, doğamız ve özellikle okyanuslarımız kirleniyor. Örneğin yapılan bir araştırmaya göre, 2050 yılında okyanuslarda balık ağırlığından daha fazla plastik olacağı belirtilmekte1. Plastik tüketimini azaltmak için ise plastikten üretilen ürünleri ve plastik ambalajlara sahip içecek ve yiyecekleri tercih etmemek oldukça önemli. İşte, bu yüzden su arıtma cihazları çevreyi koruma konusunda da önemli bir görev üstleniyor. Su arıtma cihazları sayesinde tek kullanımlık şişelerde satılan sulardan uzak durabilirsiniz.

Su Arıtma Cihazları

Su Arıtma Cihazları Diğer Cihazlarınızın da Dostu

Su arıtma cihazları sadece sağlığınızı korumakla kalmayıp ev aletlerinizin ömrünün uzamasına da yardımcı olabilir. Peki, sağlığınızın yanı sıra cihazlarınız için su arıtma cihazı neden önemlidir? Sert su, içindeki yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum iyonları veya alüminyum, baryum, demir, çinko ve manganez gibi çözünmüş maddeler nedeniyle aslında birçok zarara neden olabilir2. Bu sular mutfakta kullandığınız su ısıtıcı gibi cihazlarınızın içinde birikintiler oluşturup cihazların zorlanmasına ve daha fazla çalışmasına sebep olabilir. Bu da faturalarınıza yansır3. Su arıtma cihazları, birikmeye neden olan maddeleri arıttığı için bu tehlikeyi ortadan kaldırır. Birikintilere sadece sert sular sebep olmaz. Suda bir de inorganik tuzlar ve organik maddeler bulunur. Bunlar suda 500 mg/litreden fazla olduğunda mutfak eşyalarında aşırı birikinti olmasına neden olur ve cihazların ömrünü kısaltabilir4. Su arıtma cihazları bu maddeleri de arıtabilir ve böylece mutfak eşyanızın ömrünü uzatabilir. Siz de tabak, tencere, tava gibi küçük ev aletlerinizdeki lekeleri temizlemek için uğraşıyorsunuz, değil mi? Kullandığınız kimyasal temizlik malzemeleri de cabası. Peki, bu leke ve birikintilerin, suyun sertliğinden dolayı oluşabileceğini biliyor musunuz? Su arıtma cihazları ise suyu sertleştiren maddeleri arıttığı için küçük ev aletlerinizde ya da tencerelerinizde leke oluşturmaz.

Dekorasyona Katkı Sağlar

Pek çok insanın su arıtma cihazından dekorasyona katkı sağlamasını beklemediğini biliyoruz, ama yine de dekorasyon neredeyse herkes için önemli. Arçelik su arıtma cihazı tipleri ise bu konuda da size yardımcı! Tezgâhınızın altına yerleştirip hem düzenli bir görünüm hem de yerden tasarruf etmenizi sağlayan tezgâh altı su arıtma cihazı ya da modern görünümüyle mutfağınızın şıklığını tamamlayacak sebil tipi su arıtma cihazı! Seçim sizin! Eğer sizin için en uygun su arıtma cihazı tipinin hangisi olduğunu merak ediyorsanız “İhtiyacınıza Yönelik Seçim Yapmak İçin Önemli: Su Arıtma Cihazı Çeşitleri ” yazımız size rehber olmaya hazır! Ayrıca farklı prensiplerle çalışan su arıtma sistemleri bulunduğunu belirtmekte de fayda var. Ters ozmos gibi yüksek basınçlı bir membran sistem, suyu çok küçük gözeneklerden geçirerek filtreler5. Kömür ve aktif karbon filtreler de sudaki toksik organik bileşenleri ayıklamak, tadı ve kokuyu düzenlemek için kullanılır6. İyon değişimi ise genelde suyu yumuşatmaya ve dezenfekte etmeye yarar7. Dilerseniz “Yakından Tanıyın: Su Arıtma Cihazı Filtreleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler” yazımızdan bu konuda fazla bilgi alabilirsiniz.

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. The New Plastic Economy: Rethink The Future of Plastics

Ellen Macarthur Foundation

 • Tap Water and Trihalomethanes: Flow of Concerns Continues
 • Ernie Hood

 • Potential Health Impacts of Hard Water
 • Pallav Sengupta

 • Water Hardness
 • Rachel Casiday and Regina Frey

 • New and Emerging Drinking Water Treatment Technologies
 • Issam Najm and R. Rhodes Trussell

 • Household Water Purification: Low-Cost Interventions
 • VK Agrawal, (Retd) and R. Bhalwar

 • Managing Water in the Home: Accelerated HealthGains from Improved Water Supply
 • Mark D. Sobsey

  İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.