Bunların Farkında Mısınız?: Pet Şişeden Su İçmenin Zararları

Bunların Farkında Mısınız?: Pet Şişeden Su İçmenin Zararları

Arıtılmamış suyun sağlığınız için zararlı olma ihtimalini göz önünde bulundurarak damacana su ya da pet şişe su tercih ediyor olabilirsiniz. Fakat ne yazık ki size kötü bir haber vermek zorundayız: Tercih ettiğiniz bu sular da ambalajları nedeniyle sağlığınız için zararlı olabilir. Şimdi, pet şişe suyun zararları nelerdir? Gelin, bu olası zararlara daha yakından bakalım.

limonlu suyun faydaları

BPA, Sağlığınızın Düşmanlarından Biri

Hazır su şişelerinin ve damacanalarının çoğu plastikten üretilir ve bu plastik ambalajların içeriğinde sağlığa zararlı olan, bisphenol A (BPA) adı verilen madde bulunabilir. Şişeler sıcağa maruz kaldıklarında veya güneş altında beklediklerinde içerikte bulunan BPA suya salınım yapabilir ve sağlığınız için ciddi tehdit oluşturabilir. Yapılan araştırmalar, BPA’nın; kanser, obezite, diyabet, kısırlık gibi hastalıklara sebep olmanın yanı sıra salgı bezlerinin görevlerini yerine getirmesini de engellediğini göstermektedir1, 2.

BHPF de Sağlığınızı Tehdit Ediyor

BPA’nın sağlığına zararlı olduğunu bilenler ise BPA’sız şişeler tercih edebiliyorlar. Fakat BPA’sız şişelerde rastlanabilen flören 9 bisfenol (BHPF) maddesi de hiç masum değil! Yapılan araştırmalar; suyun içerisine karışan BHPF’nin, vücuda girdiği durumda östrojen hormonunu taklit edebildiğini ve hamilelikte düşük oranını artırabildiğini göstermektedir3.

limonlu suyun faydaları

Şişe İçinde Bekleyen Su, Bakteri Üretebiliyor

Evinizde, su ihtiyacınızı karşılamak için 19 litrelik damacana siparişi veriyor olabilirsiniz. Suya salınım yapma ihtimali olan BPA ve BHPF maddelerinin yanı sıra, bu damacanalar sağlığınıza zararlı olan bakterilerin üremesi için de uygun bir ortam oluşturabilir. Araştırmalar; su şişelerinin içerisindeki bakteri kolonilerinin, şişe açıldıktan sonra ciddi oranda arttığını göstermektedir. Bu bakterilerin artış oranı ise soğuk alanlara kıyasla, oda sıcaklığında daha da yükselirr4.

Plastik şişelerde bulunan bir diğer tehlike ise plastiğin kendisi! Çünkü yapılan araştırmalar, bazı şişeler içerisinde mikroplastik partiküllerin tespit edildiğini ortaya koymaktadır. Bu mikroplastik partiküllerin ise suların paketlenme işlemi sırasında suya karıştığı düşünülmektedir5. Yani aslında, bir ihtimal de olsa plastik ambalajlı su içmek ne yazık ki plastik tükettiğiniz anlamına gelebilir.

limonlu suyun faydaları

Plastikten Doğa da Zarar Görüyor, Bu Zarar Günün Sonunda Sizi de Etkiliyor

Pet şişelerde su içerek sadece biz zarar görmüyoruz; dünyamız da bu tüketimden olumsuz etkileniyor. Plastik tüketiminin bir bölümünü kapsayan pet şişeler, içerisindeki su tüketildikten sonra, genellikle çöpe atılmaktadır. Plastik şişeler ise içindeki zararlı maddeler nedeniyle toprağı ve yeraltı sularını zehirleyebilir. Bu zehirleme hem canlıları hem de sebze-meyveleri etkileyebilir. Bunun yanı sıra bazı pet şişeler ise okyanuslara karışabilir. Okyanuslara karışan plastikler ise deniz canlıları tarafından tüketilebilir ve hem onların sağlığına hem de tükettiğimiz deniz canlıları nedeniyle bize zarar verebilir.

Hem Sağlığınızı Hem Doğayı Korumak İçin Çözüm: Su Arıtma Cihazları

Artık “Pet şişe su zararlı mı?” sorusunun cevabını biliyorsunuz. Anlattıklarımız sonrasında “İyi ve temiz suyu nereden su içeceğiz?” sorusuna bir cevap arıyor olabilirsiniz. Hemen cevap verelim: Musluk suyunuzu arıtıp içebilirsiniz! Arçelik’in dört aşamalı arıtma sistemine ve ters ozmos teknolojisine sahip su arıtma cihazları, musluk suyunuzdaki partikülleri %99,8 oranında ayrıştırır. Siz de tezgah altı ya da sebil tipi su arıtma cihazınızdan taze suyunuza pratik bir şekilde ulaşmanın tadını çıkarabilirsiniz!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. Bisphenol A: Food Exposure and Impact on Human Health

Susana Almeida António Raposo Maira Almeida‐González Conrado Carrascosa

 • SYNTHETIC POLYMER CONTAMINATION IN BOTTLED WATER
 • Sherri A. Mason, Victoria Welch, Joseph Neratko

 • Fluorene-9-bisphenol is anti-oestrogenic and may cause adverse pregnancy outcomes in mice
 • Jianying Hu

 • Bottled Water. How Safe Is It?
 • Sean D. Raj

 • SYNTHETIC POLYMER CONTAMINATION IN BOTTLED WATER
 • Sherri A. Mason, Victoria Welch, Joseph Neratko

  İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.