Sağlığınıza Dikkat Edin: Kış Aylarında Su Tüketimi Neden Önemli?

Sağlığınıza Dikkat Edin: Kış Aylarında Su Tüketimi Neden Önemli?

Sıcak yaz günlerinde yaşanan susuzluk hissi, vücudumuzun suya ihtiyacı olduğunu gösteren bir uyarıdır. İdrarın yanı sıra terleme ve soluma yolu ile de su kaybeden vücudun kaybettiği suyu yerine koymak ise oldukça önemlidir. Fakat soğuk kış günlerinde, terleme oranının az olması ve suya ihtiyacımız olsa bile vücudumuzun yaz aylarında olduğu gibi sıklıkla uyarı vermemesi, yeterli miktarda su tüketmemeye neden olabilir. Oysaki vücudunuzun ihtiyacı olan miktarda su içmek, sadece yaz mevsiminde değil, kış mevsiminde de çok önemli! Peki; kış aylarında ne kadar su içmeli, kışın su içmenin faydaları nelerdir?

limonlu suyun faydaları

Sindirim Sistemine Destek Sağlar, Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Su içmek ve vücudun su ihtiyacını karşılamak her zaman önemlidir ama bol bol su içmeyi kış mevsiminde önemli kılan şeylerden biri bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

Yeterli miktarda su içmek, vücudunuzdaki sindirim enzimlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar1. Sindirim ve boşaltım sistemleri sağlıklı bir şekilde çalıştığında ise vücudunuzdaki zararlı maddeler hızlı bir şekilde atılabilir. Yani mikrobik hastalıkların sıklıkla göründüğü soğuk kış günlerinde, su içerek vücudunuzdaki toksik maddeleri hızlı bir şekilde atabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz2.

limonlu suyun faydaları

Vücut Isısının Korunmasına Yardımcı Olur

Kış aylarında geçirilen mikrobik hastalıklar ateşin yükselmesine neden olabilir. İdeal ısısı yükseldiğinde ise vücut, terleyerek kendini dengelemeye ve ideal ısıya ulaşmaya çalışır. Fakat vücutta susuzluk söz konusuysa terleme durabilir ve bu da ateşin düşmesini engelleyebilir3.

Cildin Nemini Korumasını Sağlar

Kış aylarında nem seviyesinin düşük olması, cildin en üst seviyesindeki epidermisin hızlı bir şekilde nemini kaybetmesine ve cildinizin pul pul görünmesine neden olabilir4. Cildin dış katmanının nemini korumasına yardımcı olmak için ise vücudun sıvı ihtiyacı karşılanmalıdır5.

limonlu suyun faydaları

Ruh Halinizi İyileştirir

Kış mevsiminde uzayan geceler, uykulu halinizin ve yorgun hissetmenizin sorumlusu olabilir. Çünkü sadece karanlıkta yani geceleri üretilen bir hormon olan melatonin salgılanması, kış günlerinde sabah hava geç aydınlandığı için uyanmanızı daha da zor hale getirebilir6. Kışın yeterli su tüketmek ise daha kolay uyanabilmenizi, gün boyunca hissettiğiniz uyku halinden kurtulmanızı, daha kolay odaklanabilmenizi, mutlu ve zinde hissetmenizi sağlayabilir7.

Peki, Kış Aylarında Kaç Litre Su İçilmeli?

Günlük olarak tüketilmesi gereken su miktarı; cinsiyet, yaş, kilo, boy, yapılan fiziksel aktivitelere göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle tüketmeniz gereken günlük ideal miktarı doktorunuza danışarak ya da mobil su içme uygulamalarından yararlanarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz “Akıllardaki Önemli Soru: Günde Ne Kadar Su İçmeliyim?” yazımızı da okuyarak bu konuda daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Yeterli miktarda su içmediğinizde, vücutta oluşan su kaybı nedeniyle bazı sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. “Vücudunuzun Suya İhtiyacı Var! Yeterli Miktarda Su İçmemenin Zararları” yazımızda ise su tüketiminin, sağlığınız için ne kadar önemli olduğunu ayrıntıları ile görebilirsiniz. Fakat yeterli miktarda su içmenin tüm yararlarını bilmenize rağmen “Kışın susamıyorum, kışın su içmek istemiyorum.” diyorsanız “Unutuyorum ya da ‘Canım İstemiyor’ Diyenlere: Su İçme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?” yazımızı kesinlikle okumanızı öneririz!

İçtiğiniz su miktarı kadar, suyun kalitesi de önemli. Evinizde ya da iş yerinizde temiz, taze suya en pratik şekilde ulaşmanız için ise Arçelik su arıtma cihazları sizinle! Musluktan su içmenizi mümkün kılan tezgah altı ve soğuk, oda sıcaklığında ve kış aylarında daha çok ihtiyaç duyulan sıcak suya kolaylıkla ulaşmanızı sağlayan sebil tipi Arçelik su arıtma cihazları, musluk suyunu arıtarak kaliteli suya kolaylıkla ulaşmanızı sağlar.

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. The Coconut Ketogenic Diet

Dr. Bruce Fife

 • 8 Tips to Boost Your Immune System
 • Fisher-Titus Healthy Living

 • Yetersiz Su İçmek Kilo Aldırır
 • Acıbadem Hayat

 • 9 Ways to Banish Dry Skin
 • Harvard Health Publishing, Harvard Medical School

 • How to Hydrate Your Skin When Nothing Works
 • Healthline, Laura Barcella

 • Melatonin and Sleep
 • National Sleep Foundation

 • Effects of Changes in Water Intake on Mood of High and ow Drinkers
 • Nathalie Pross, Agnes Demazieres, Nicolas Girard, Romain Barnouin, Deborah Metzger, Alexis Klein, Erica Perrier and Isabelle Guelinckx

  İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.