Yüksek Verimin Su Tüketimi ile İlgisi Var: İş Yerinde Su İçmek Neden Önemli?

Yüksek Verimin Su Tüketimi ile İlgisi Var: İş Yerinde Su İçmek Neden Önemli?

Bazı günlerde motivasyonunuz yerinde olsa da uykunuzu en iyi şekilde alsanız da iş yerindeki veriminiz düşük olabilir. Peki, iş yerinde daha verimli bir şekilde çalışmanın ve kendinizi daha iyi hissetmenin sırlarından birinin yeterli miktarda su içmek olduğunu biliyor musunuz? Haydi, gelin şimdi, yeterli miktarda su tüketiminin iş yerindeki veriminizi nasıl etkilediğine göz atalım.

limonlu suyun faydaları

Yeterli Miktarda Su İçmek Ruh Halinizi Olumlu Etkiler

Bazı günlerde kendinizi nedensiz yere yorgun, halsiz, mutsuz hissettiğiniz oluyor mu? İşte, bu şikâyetlerinizin nedeni su tüketim miktarınızın yetersiz olması olabilir. Araştırmalar, vücudun su ihtiyacı karşılandığında kişilerin daha mutlu ve daha az uykulu hissettiklerini ortaya koymaktadır. Buna artı olarak, aldıkları su miktarı azaltılan kişilerin ise uyku halinden çıkmakta zorlandıkları, enerjilerinin daha düşük oldukları gözlemlenmiştir1.

limonlu suyun faydaları

İdrak Kabiliyetiniz Su Tüketimi ile Artabilir

Eğer “Çalışırken su içmek neden önemlidir?” diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim: Vücutta su azalmaya başladığında, yani susuzluk çektiğinizde, idrak kabiliyetiniz de doğru orantılı olarak azalmaya başlar. Yaşa ve cinsiyete göre değişiklik gösterse de beynimizin yaklaşık %73’ü sudur2. Vücudunuz susuzluk çektiğinde beyin dokusunda büzüşme meydana gelir ve bu durum; anlamakta güçlük çekme, konsantrasyon eksikliği, bazı şeyleri hatırlamakta zorlanmak, reflekslerin yavaşlaması, anksiyete gibi sorunlar yaşamanıza sebep olabilir3, 4. Yani susuzluk nedeniyle oluşabilecek beyin dokusundaki büzüşmenin ve beyin büzüşmesinin neden olduğu yan etkilerin önüne geçmesi su içmenin beyne faydaları arasındadır. Dolayısıyla “Su içmek beyni çalıştırır mı?” sorusunun cevabı da her insanın kilosu, yaşı, cinsiyeti, boyu ve fiziksel aktivitelerine göre değişim gösteren ideal su tüketimi miktarı doğrultusunda beynin daha verimli çalışmasına katkı sağladığıdır.

limonlu suyun faydaları

Şikâyetçi Olduğunuz Baş Ağrısının Nedeni Yetersiz Su Tüketimi Olabilir

Pek çok çalışan, çalışırken baş ağrısından şikayet edebilir. Yoksa siz de baş ağrısından şikayetçi olanlardan mısınız? O halde size önerimiz, su içme alışkanlığını kazanmanız! Çünkü yeterince su içilmemesi baş ağrısına neden olabilir ve ayrıca susuzluk migreni tetikleyebilir ya da migren ağrısının daha uzun sürmesine neden olabilir. Kısacası, su tüketimi, baş ağrısı nedeniyle veriminizin düşmemesi konusunda da önem taşır5. Dilerseniz su içme alışkanlığı edinebilmeniz için “Unutuyorum ya da ‘Canım İstemiyor’ Diyenlere: Su İçme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?” yazımız size yardımcı olabilir!

İş Yerinde İçtiğiniz Suyun Niteliğine de Önemli

İş yerinde su içmenin faydalarını aktardık, yeterli miktarda su içmenin üretkenliğe etkisini ve iş yerindeki veriminiz üzerinde olabilecek yansımalarını anlattık. Peki, iş yerinde içtiğiniz suyun kalitesi?

Pek çok damacana plastikten üretilir ve bu plastiklerin içeriğinde bisphenol A (BPA) adı verilen zararlı bir madde bulunabilir. BPA içeren ve güneşe maruz kalan şişelerde BPA salınım yapabilir. BPA; salgı bezlerinin görevlerini yerine getirmesine engel olabilir ve obezite, kısırlık, diyabet hatta kanser gibi kötü hastalıkların oluşumuna neden olabilir6, 7. BPA içermeyen şişelerin bazılarında kullanılan flören 9 bisfenol (BHPF) maddesi de östrojen hormonunu taklit ederek sağlığınızı olumsuz etkileyebilir, hamilelikte düşük oranlarının artışına sebep olabilir8. Tüm bunların yanı sıra, şişeler açıldıktan sonra sudaki bakteri kolonilerinde artış olabileceği de bilimsel çalışmalarda belirtilmiştir9.

İşte, tam da bu nedenlerden dolayı iş yerlerinde de su arıtma cihazı tercih edilmeli. Musluk suyunun içerisinde bulunan partikülleri %99,8 oranında ayrıştıran ve damacanalarda bulunması muhtemel zararlı maddeleri içermeyen arıtma suyuna Arçelik su arıtma cihazları sayesinde, pratik bir şekilde ulaşılabilir. Eğer bir işverenseniz hiç düşünmeden ofisinize sebil tipi Arçelik su arıtma cihazı alarak taze ve temiz suya pratik bir şekilde ulaşılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca sebil tipi su arıtma cihazlarının dekoratif olarak da ofisinize uyum sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Peki, bir çalışansanız temiz ve taze suya ulaşmak için ne yapabilirsiniz? Bu durumda çözümlerden biri, evde de temiz suya pratik bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olan su arıtma cihazınızdan elde ettiğiniz suyu 1,5 litrelik cam şişeye koyup ofisinize götürmek. Diğer bir seçenek ise iş arkadaşlarınızla birlikte su arıtma cihazının sunduğu faydalardan işvereninize bahsetmek! Sonrası mı? Hem maddi olarak avantaj sunup damacana sulardan daha uygun fiyata gelen hem de taze su sağlayan su arıtma cihazlarına karşı koymak zor!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. Effects of Changes in Water Intake on Mood of High and Low Drinkers

Nathalie Pross, Agnes Demazieres, Nicholas Girard, Romain Barnouin, Deborah Metzger, Alexis Klein, Erica Perrier, and Isabelle Guelinckx

 • The Water in You: Water and the Human Body
 • USGS, Science for a Changing World

 • The Hydration Equation: Update on Water Balance and Cognitive Performance
 • Shaun K Riebl, MS, RD, PhD Student and Brenda M. Davy, PhD, RD, FACSM, Associate Professor

 • Dehydration Affects Brain Structure and Function in Healthy Adolescents
 • Kempton MJ, Ettinger U, Foster R, Williams SC, Calvert GA, Hampshire A, Zelaya FO, O’Gorman RL, McMorris T, Owen AM, Smith MS

 • Water, Hydration and Health
 • Barry M. Popkin, Kristen E. D’anci and Irwin H. Rosenberg

 • Bisphenol A: Food Exposure and Impact on Human Health
 • Susana Almeida António Raposo Maira Almeida‐González Conrado Carrascosa

 • SYNTHETIC POLYMER CONTAMINATION IN BOTTLED WATER
 • Sherri A. Mason, Victoria Welch, Joseph Neratko

 • Fluorene-9-bisphenol is anti-oestrogenic and may cause adverse pregnancy outcomes in mice
 • Jianying Hu

 • Bottled Water. How Safe Is It?
 • Sean D. Raj

  İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.