İleri Yaşlarda Su Tüketimi Neden Önemli?

İleri Yaşlarda Su Tüketimi Neden Önemli?

Hayatımızın her döneminde suya ihtiyacımız var ve su tüketimi, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek açısından birincil öneme sahip konulardan biri. Örneğin yeterli su tüketiminin, böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli olduğunun farkındayız. Peki, kalp ve damar sağlığının bile yeterli miktarda su tüketimi ile ilgili olduğunu biliyor muydunuz1? İleri yaşlardaki insanların katılımıyla gerçekleştirilen araştırmalar, ne yazık ki bu bağlantının pek de farkında olunmadığının altını çizmektedir. Oysa ileri yaşlarda yeterli su tüketimi, erken yaşlara göre daha çok önem kazanmaktadır. Peki; ileri yaşlarda su tüketimi neden önemli?

limonlu suyun faydaları

Yaş İlerledikçe, Vücutta Susuzluk Riski Artıyor

Fizyolojik ve bilişsel değişiklikler, yaşlılarda susuzluk riskini artırma olasılığı yüksek unsurlar arasındadır. Yaş ilerledikçe, su ve tuz metabolizmasının hormonal modülatörlerinde meydana gelen bozulmalar, böbrek fonksiyonlarındaki azalmalar, zihinsel faaliyetlerdeki değişiklikler, enfeksiyonlar ya da yutkunmada güçlük çekme gibi etmenler su tüketimini olumsuz bir şekilde etkileyebilir; susama hissi azalabilir2, 3.

limonlu suyun faydaları

Su Tüketiminin Önemi Konusunda Bilinçlenmeliyiz

Araştırmalar, yaşlılıkta su tüketiminin önemi konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığımıza dikkat çeker nitelikte. 60-99 yaş aralığındaki insanların katıldığı bir araştırmaya göre; ileri yaşlardaki kişilerin %35’i kalp sorunlarının, %32’si ise böbrek hastalıklarının yetersiz su alımıyla bağlantılı olduğunu bilmemektedir4. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre yaşlılık döneminde, su ihtiyacının yeterli miktarda karşılanmaması ile vücutta oluşan sıvı kaybı sonucunda hastaneye yatanların oranı Amerika Birleşik Devletleri’nde %6.7’ydi5. Ülkemizde yapılan bir araştırma ise bakım evinde yaşayan ileri yaşlardaki bireylerin %84.4’ünün yeterli miktarda su içmediklerini ve vücutlarında sıvı açığı olduğunu ortaya çıkarmıştır6.

Araştırmaların da ortaya koyduğu üzere, ileri yaşlarda sıvı tüketimi aksatılmamalı ve susuzluk hissi oluşmasa bile, günlük içilmesi gereken su miktarı tüketilmelidir.

limonlu suyun faydaları

İleri Yaşlarda Kaç Litre Su İçilmelidir?

Aktardıklarımızın ardından aklınızda, “Yaşlılar ne kadar su içmeli?” sorusu belirebilir. Fakat ne yazık ki bu soruya net bir cevap vermek mümkün değil. Çünkü günde tüketilmesi gereken su miktarı; yaş, cinsiyet, kilo, boy, yapılan fiziksel aktiviteye göre değişebilir. Tüm bunların yanı sıra, alınan ilaçlar da içilmesi gereken su miktarını etkileyebilir; vücudun suya ihtiyacı, ilaçlar nedeniyle artabilir. Vücudun ihtiyacı olan suyu içmek ve yaşlılarda su kaybını önlemek için tüketilmesi gereken su miktarını bir hekime danışmanızı öneririz. Ayrıca yeterli miktarda su içilip içilmediğini takip edebilmek için dilerseniz “Bu Uyarıları Dikkate Alın: Vücudun Susuz Kaldığı Nasıl Anlaşılır?” yazımızdan da yardım alabilirsiniz.

Suyun Kolaylıkla Ulaşılabilir Olması Bir Artı

Vücudun ihtiyacı olan suyu alabilmesi ve vücuttaki sıvı kaybını önleyebilmek için ileri yaşlardaki insanların su tüketimi takip edilmelidir. Buna artı olarak suya, ileri yaşlardaki insanlar tarafından kolaylıkla ulaşılabilmesi de bir artıdır. Sebil ve tezgah altı modelleri bulunan ve kaliteli içme suyuna pratik bir şekilde ulaşılmasını sağlayan Arçelik su arıtma cihazları bu konuda yardımcı olabilir. Böylece dilediğiniz anda, musluk suyundaki partiküllerden %99,8 oranında arınmış suya ulaşmanın tadını çıkarabilirsiniz!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. Water as an Essential Nutrient: The Physiological Basis of Hydration

E Jéquier & F Constant

 • Oral Hydration in Older Adults: Greater Awareness in Needed in Preventing, Recognizing, and Treating Dehydration
 • Mentes, Janet, PhD

 • Influence of Age on Thirst and Fluid Intake
 • Kenney WL, Chiu P.

 • Hydration Health Literacy in the Elderly
 • Dominic Picetti, Stephen Foster, Amanda K. Pangle, Amy Schrader, Masil George, Jeanne Y. Wei, Gohar Azhar

 • The Burden and Outcomes Associated with Dehydration Among US Elderly
 • J. L. Warren, W. E. Bacon, A. M. McBean, D. J. Foley, and C. Philips

 • Bakımevinde Kalan Yaşlı Bireylerin Sıvı Alım Durumları ve Etkileyen Faktörlerin İncelenmesi
 • Ezgi Güleç

  İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.