Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır? 3 Detoks Suyu Tarifi

Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır? 3 Detoks Suyu Tarifi

Pek çok insan su içme alışkanlığı kazanmakta zorlanabiliyor ve bu durum da günlük tüketilmesi gereken su miktarından daha az su içilmesine neden olabiliyor. “Unutuyorum ya da Canım İstemiyor Diyenlere: Su İçme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?” yazımızda da bahsettiğimiz gibi, suyu çeşitli meyve veya sebzelerle tatlandırmak ise günlük içmeniz gereken su miktarını daha kolay bir şekilde tüketmenizi sağlayabilir. Şimdi, gelin “detoks suyu” olarak da bilinen ve pratik bir şekilde hazırlanabilen bu sular hakkında daha ayrıntılı bilgi verelim ve sizi kolay detoks suyu tarifleri ile buluşturalım.

 Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır? 3 Detoks Suyu Tarifi

Detoks Suyu Nedir?

Detoks suyu taze meyve ve sebzelerin, hatta bazen de çubuk tarçın, tane karabiber gibi baharatların içme suyunun içerisine konulmasıyla elde edilen sudur.

Detoks Suyu Ne İşe Yarar?

Detoks Suyu Ne İşe Yarar?

Eklenen sebze ve meyvelerden geçen tatlar suyun tadını farklılaştırdığından, su pek çok insan için daha kolay tüketilebilir bir hal alabilir. Ayrıca suyu tatlandırmak için tercih edilen sebze-meyvelerin sahip olduğu vitamin, minerallerin bir kısmı suya geçebilir ve bu sayede de vücuda fayda sağlanabilir 1, 2.

Detoks suyunun vücudunuzu toksinlerden arındırdığı, kilo kaybetmenize yardımcı olabileceği, cildinizi güzelleştirebileceği ya da bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceği hakkında iddialarla karşılaşmış olabilirsiniz. Aslında detoks suyu özelinde bu iddialar kanıtlanmış olmasa da tüm bu yararlar “Vücudunuza İyi Bakın: Su İçmenin Faydaları” yazımızda da bahsettiğimiz gibi, günlük yeterli miktarda su tüketmenin sağladığı yansımalar olabilir.

Detoks Suyu Nasıl Yapılır?

Detoks Suyu Nasıl Yapılır?

Detoks suyu hazırlarken kullanacağınız meyve-sebzelerin iyice yıkandığına emin olmalısınız. Sebze ve meyve en doğru şekilde nasıl yıkanır merak ediyorsanız “Sağlıklı Beslenmenin İlk Adımı: Sebze ve Meyveler Nasıl Yıkanmalı?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Kullanacağınız bütün malzemeleri güzelce yıkadınız ve gerekiyorsa dilimleyerek suyun içerisine koydunuz. Peki, bu suyu hemen tüketebilir misiniz? Suyun 1 ila 12 saat arasında demlenmesini, yani sebze, meyve ve baharatların tadının ve vitamin, minerallerinin suya geçmesini beklemek daha doğru olabilir 3. Elbette 1 saat yerine 12 saat beklettiğiniz durumda lezzetler suyunuza daha iyi geçecektir. Sebze-meyveleri hafifçe ezip suyun içerisine koymak da bekleme süresini kısaltmak istiyorsanız yapabileceklerinizdendir. Bekletme süresinin ardından kullandığınız malzemeleri suyunuzun içerisinden çıkarabilirsiniz.

Şimdi, evde kolayca hazırlayabileceğiniz detoks suyu tariflerini sıralayalım.

Ferahlayın: Salatalık, Limon ve Naneli Detoks Suyu

Pek çoğu insanın evinde bulunan üç malzeme: Salatalık, limon ve taze nane. İşte, bu üç malzemeyi suyun içerisine koyarak lezzetli bir detoks suyu hazırlayabilirsiniz.Öncelikle 1 adet salatalığı ve 1 adet limonu iyice yıkadıktan sonra birkaç parçaya dilimleyip 1 litre suyun içerisine koyun. Ardından 7-8 yaprak taze naneyi yıkayın ve suyun içerisine ekleyin. Suyu demlenmeye bırakın. Salatalıklı detoks suyunuz hazır! Dilerseniz nane yerine 3-4 yaprak fesleğen de tercih edebilirsiniz.

Suyun Tadını Meyve ile Çıkarın: Armut, Zencefil ve Limonlu Detoks Suyu

“Bağışıklık Sistemini Destekleyici Bitki Çayları” yazımızda da bahsettiğimiz gibi zencefil bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olabilir. Peki, taze zencefili suyunuza da katmaya ne dersiniz?

Seçtiğiniz sert armudu iyice yıkadıktan sonra dilimleyin ve 1 litre suya koyun. Ardından 1 adet limonu yıkayın ve dilimleyip suya ekleyin. Son olarak tıraşladığınız taze zencefilden 3-4 ince dilim halka kesip suyun içerisine koyun. Detoks suyunuz bekleme süresinin ardından içime hazır!

Yazın Lezzeti Bardağınızda: Çilek, Ahududu ve Naneli Detoks Suyu

Çilek ve ahududu pek çok insanın sevdiği meyvelerden. Bu meyveleri suyunuzu tatlandırmak için de değerlendirebilirsiniz!

10 adet orta boy çileği ve 5 adet ahududuyu suda bekletin ve ardından güzelce yıkayın. Her bir çileği iki ya da dörde bölün, ahududuları ise dilerseniz direkt olarak dilerseniz biraz ezerek suya ekleyin. 4-5 yaprak yıkanmış taze naneyi de suyunuza ekleyin. Suyunuz demlendikten sonra bardağınıza doldurulmaya ve tüketilmeye hazır demektir.

Detoks Suyunun Kalitesinden Emin Olun

Detoks suyu hazırlarken kullanacağınız sebze-meyvelerin iyi yıkanması, temiz bir karışım içebilmeniz için oldukça önemli. Peki, ekleyeceğiniz suyun kalitesinden emin misiniz? Hiç merak etmeyin; temiz ve taze suya her daim ulaşmak Arçelik arıtma cihazları ile artık çok kolay! Ters ozmos teknolojili, tezgah altı ve sebil tipi olmak üzere iki modeli bulunan Arçelik su arıtma cihazları ile tanışmak için daha fazla beklemeyin; temiz suya pratik bir şekilde ulaşın!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. Health Benefits of Infused Water

Prairie View A&M University

 • Benefit Your Health with Infused Water
 • UPMC, Health Beat

 • Detox Water Health Benefits and Myths
 • Healthline

 • Top 10 DIY Spa Water Recipes
 • Very Well Fit, Cathy Wong

  İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.