Yüksek Su Tüketimi Uyarı Niteliğinde: Çok Su İçmenin Nedenleri

Yüksek Su Tüketimi Uyarı Niteliğinde: Çok Su İçmenin Nedenleri

Yeterli miktarda su tüketimi, organlarınızın işlevlerini zorlanmadan yerine getirmelerini sağlar ve size zindelik kazandırır. Fakat yetersiz miktarda su tüketimi gibi, fazla su içmek de sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. “Fazla Su İçmek Zararlı mıdır? İhtiyacınızdan Fazla Su İçtiğinizin Belirtileri” yazımızda da bahsettiğimiz gibi vücudun ihtiyacından daha fazla miktarda su tüketmek, su zehirlenmesine neden olabilir1. Peki; fazla su içme isteği neden oluşur, çok su içmek neyin habercisi olabilir?

limonlu suyun faydaları

Yedikleriniz ve İçtikleriniz, Su Tüketimi Miktarında Etkili Olabilir

Su ihtiyacınızın dönemlik olarak artması bir hastalığın habercisi olmayabilir. Yediklerinizin tuzlu ya da baharatlı olmasına bağlı olarak su ihtiyacınız ve dolayısıyla idrara çıkma sıklığınız artabilir2. Yani “Neden çok su içiyorum?” sorusunu bazı günlerde kendinize soruyorsanız, tükettiğiniz besinleri incelemenizi öneririz. Yediğiniz besinlerin yanı sıra, içtiğiniz ilaçların da su içme isteğinizin artmasına neden olabileceğini belirtmeden geçmeyelim3.

limonlu suyun faydaları

Vücudunuzdan Su Çıkışı Olursa, Su İhtiyacınız Artar

Vücudumuz; idrar, terleme ve solunum gibi sebeplerden su kaybeder. Örneğin spor yapıyorsanız terleme oranınız artacağı için vücudunuz daha çok su kaybedebilir. Fakat bunun yanı sıra; ishal, kusma, ateşlenme, kan kaybı, yanık, vücut dokularında su kaybı gibi durumlar söz konusuysa bunlar da daha sık susamanıza neden olabilir4.

Fazla Su Tüketimi Psikojenik Polidipsi ile İlgili Olabilir

Diğer adı “kompülsif su içme” olan psikojenik polidipsi, ihtiyacınızdan fazla su tüketimine neden olabilir. Psikojenik polidipsi, susama hissi olmaksızın devamlı bir şekilde, olması gerekenden fazla su içmektir5. Bu rahatsızlık, çok su içmenin yan etkilerinden olan hiponatremiye neden olabilir. Hiponatremi, kanda sodyum oranının olması gerekenden çok düşük olduğu anlamına gelir. Bu durum ise hafif rahatsızlıklardan ölüme kadar pek çok soruna neden olabilir6. Eğer psikojenik polidipsi rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız, sağlığınız için bir hekime danışmanızı öneririz.

limonlu suyun faydaları

Sürekli Su İçme İsteği Diyabet Hastalığından Kaynaklı Olabilir

Yaptığınız fiziksel aktivite, terleme ve aldığınız ilaçları da göz önünde bulundurduğunuzda vücudunuzun ihtiyaç duyabileceğinden fazla su içme isteğiniz varsa bunun nedeni şeker hastalığı olabilir. Diyabet; kan şekerini düzenleyen hormon insülinin, pankreas tarafından yeterli düzeyde üretilmemesi ya da insülinin kullanımında meydana gelen bir sorun nedeniyle kandaki şeker seviyesinin yükselmesiyle oluşan kronik bir hastalıktır7.

Diyabetin belirtileri arasında; aşırı susama, ağız kuruluğu, sık idrara çıkma, baş dönmesi, yorgunluk, kilo kaybı, bulanık görme ve yaralarda geç iyileşme yer almaktadır8. Diyabet oldukça ciddi bir hastalıktır ve kontrol altına alınmadığında kalp, böbrek, göz, damarlar gibi pek çok organa zarar verebilir. Yapılan araştırmalar; şeker hastalarının %50’sinin kalp hastalığı ve inme nedeniyle hayatlarını kaybettiklerini ortaya koymuştur9. Yani, su içtiğinizde susuzluğunuz geçmiyorsa ya da kısa süre içerisinde susuzluk hissediyorsanız nedeni diyabet olabilir. Kesinlikle hekime gitmenizi ve tanı için kan testi yaptırmanızı öneririz.

Hipertiroidi, İhtiyaçtan Fazla Su İçme İsteği Doğurabilir

Hipertiroidi, tiroit bezlerinden salgılanan tiroit hormonunun kanda fazla bulunmasıdır. “Zehirli guatr” da denilen bu hastalık, hormonlarda oluşan dengesizlik nedeniyle çok terlemeye, ishale ve sık idrara çıkmaya neden olabilir10. Durum böyle olunca vücudun ihtiyaç duyduğu sıvı miktarı artar. Boyunda şişlik, nefes darlığı, horlama gibi belirtileri olan hipertiroidinin tanısının konulması için, tiroit hormonu testi yaptırılmalıdır.

Su Tüketiminiz Kadar İçtiğiniz Suyun Kalitesi de Sağlığınız İçin Önemli

Fazla su içmenin nedenleri neler olabilir anlattık; az su içmek kadar çok su içmenin de sağlığınız açısından zararlı olabileceğinden bahsettik. Dilerseniz günlük tüketmeniz gereken su miktarı ile ilgili daha detaylı bilgi almak için “Akıllardaki Önemli Soru: Günde Ne Kadar Su İçmeliyim?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Tükettiğiniz su miktarı kadar önemli bir şey daha olduğunu hatırlatmak isteriz: İçtiğiniz suyun kalitesi! Zararlı maddelerden arınmış, kaliteli, her daim kolaylıkla ulaşabileceğiniz su için en ideal seçimlerden biri ise ters ozmos teknolojisine sahip Arçelik su arıtma cihazları! Musluktan akan suyunuzu güvenle içebilmek, su siparişi verme derdinden kurtulmak ve plastik tüketimini azaltıp hem sağlığınızı hem de doğayı korumak su arıtma cihazları ile mümkün!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. Hyponatremia

Mayo Clinic

 • Relationship Between Sodium Intake and Water Intake: The False and True
 • Bankir L, Perucca J, Norsk P, Bouby N, Damgaard M

 • Polydipsia
 • The Global Diabetes Community, diabetes.co.uk

 • Polydipsia
 • The Global Diabetes Community, diabetes.co.uk

 • Psikojenik Polidipsinin Neden Olduğu Hiponatremik Ensefalopati Olgusu
 • Ayten Ceyhan Dirican, Yavuz Altunkaynak, Selma Çelik, Belgin Mutluay, Kerem Coşkun, Ayhan Köksal, Sevim Baybaş

 • Psikojenik Polidipsi: Bir Vaka Takdimi
 • Hacer Ergin, Serap Semiz, Erol Dağdeviren

 • Diyabet / Şeker Hastalığı
 • Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı

 • Diyabet / Şeker Hastalığı
 • Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı

 • Diabetes
 • World Health Organization

 • Hipertiroidi Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Her Şey!
 • Memorial

  İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.