Çocuklara Su İçme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Su İçme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Yeterli miktarda su içmenin önemli ve gerekli olduğunu bildiğimiz halde su içme alışkanlığı kazanmadığımız için, tüketmemiz gerekenden daha az su içebiliyoruz. Çocuklarda da durum farklı değil. Hatta çocuklar, tatlarından dolayı, gazlı içecekleri, meyve sularını tercih edebiliyor ve içmeleri gerekenden daha az su tüketebiliyorlar. Oysaki yeterli miktarda su tüketmek çocuklarda; organların sağlıklı bir şekilde çalışmasından diş sağlığına kadar pek çok konuda önemli rol üstlenmektedir1. Dilerseniz “Vücudunuza İyi Bakın: Su İçmenin Faydaları” yazımız sayesinde, ideal miktarda su tüketmenin önemli yararlarını inceleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun iyiliğini düşündüğünüzü biliyoruz! Bu nedenle özellikle okul öncesinde ya da okul çağındaki çocuklara su içme alışkanlığı kazandırmak büyük önem taşıyor! Peki, çocuğunuza su içme alışkanlığını nasıl kazandırabilirsiniz?

limonlu suyun faydaları

Çocuklar Yaşa Göre Kaç Litre Su İçmeli?

Günlük olarak içilmesi önerilen su miktarı; 1-3 yaş arası çocuklar için 1 litre, 4-8 yaş arası için 1.2 litre, 9 yaş ve üzeri çocuklar için ise 1.5 litredir2. Fakat yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklarda da günlük tüketilmesi gereken su miktarı; boy, yaş, kilo, cinsiyet, yapılan aktivitelere ve alınan ilaçlara göre değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle çocuğunuzun içmesi gereken su miktarını, doktoruna danışmanızda fayda olduğunu hatırlatmak isteriz.

“Çocuğum hiç su içmiyor.” diyorsanız ona su içme alışkanlığı kazandırmak elbette ki önemli. Fakat bu noktada az su içmek kadar, “Fazla Su İçmek Zararlı mıdır? İhtiyacınızdan Fazla Su İçtiğinizin Belirtileri” yazımızda anlattığımız gibi çok su içmenin de zararlı olabileceğini unutmamalısınız. Örneğin çok miktarda suyun kısa sürede tüketilmesi nedeniyle su zehirlenmesi meydana gelebilir3. Eğer “Çocuğum çok su içiyor, sebebi nedir?” gibi bir sorunun cevabını merak ediyorsanız da bu konuda bir doktor görüşü almanızı öneririz.

Şimdi, çocuğunuza su içme alışkanlığı kazandırmak için uygulayabileceğiniz önerilerimizi paylaşmaya başlayalım.

limonlu suyun faydaları

Çocuğunuza Su Tüketiminin Önemini Anlatın

Çocuğunuza “Günde bu kadar su içmen gerekiyor.” dediğinizde bunu anlamlandıramayabilir. Bu sebeple ona insan vücudu için suyun önemini, günde neden belirli bir miktarda su içmesi gerektiğini anlatmalısınız. Suyun yararları, fazla su tüketiminin zararları gibi sıvı tüketimi konusunda ayrıntılı bilgi verdikten sonra diğer uygulamalara geçebilirsiniz.

Aileniz İçin Bir “Su Tüketimi Listesi” Oluşturun

Çocuğunuz sizi rol model alır ve aslında hayatında sizden gördüklerini uygular. Yani hem ona örnek olabilmek hem de sağlığınızı koruyabilmek için su içmelisiniz! Bunu aileniz için eğlenceli hale getirmek ve çocuğunuza su içme alışkanlığını oyunla öğretmek için ise bir tablo oluşturabilirsiniz. Bu tablonun üzerine bütün aile bireylerinin adlarını yazabilir ve herkesin günde kaç bardak/litre su tükettiğini belirtebilirsiniz.

limonlu suyun faydaları

Ona Yeni, Sevebileceği Bir Su Kabı Alın

Küçük yaştaki çocuğunuzun su içme alışkanlığı kazanması için onun sevdiği karakterlerden yardım alabilirsiniz. Sevdiği animasyon karakterlerinin üzerinde bulunduğu bir su kabı alarak su içmeyi sevmesini sağlayabilirsiniz. Fakat bu noktada, plastik kaplardan ise cam su mataralarını tercih etmenizin sağlık açısından daha iyi olduğunu hatırlatalım. Eğer çocuğunuzun cam şişeyi kırma ihtimali nedeniyle endişeleniyorsanız, içi cam fakat dışı kırılmaz maddeler ile kaplanmış ürünleri tercih edebilirsiniz.

Suyu, Sebze ve Meyvelerle Tatlandırın

Suyun fark edilebilir bir tadı olmadığı için çocuğunuz su içmek istemeyebilir ya da vücudunun ihtiyacı olan miktardaki suyu tüketmekte zorlanabilir. Suyun içerisine salatalık, nane, limon, çilek gibi sebze ve meyveler koyarak suya farklı bir tat kazandırmak ise bu soruna mükemmel bir çözüm olabilir.

Aileniz İçin Su Tercihine de Dikkat Etmeyi Unutmayın

Evet, vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda su tüketimi önemli, fakat bunun yanı sıra içtiğiniz suyun kalitesi de çok önemli. Örneğin musluk suyunun olası zararlarından korunmak için tercih ettiğiniz ve güvenliğinden emin olmadığınız damacana ya da pet şişe suların ambalajları nedeniyle BPA, BHPF gibi zararlı maddelerin içme suyuna karışması pek çok sağlık sorununa davetiye çıkarabilir 4, 5, 6. Peki, daha temiz suya ulaşmak için ne yapabilirsiniz? Arçelik’in dört aşamalı, ters ozmos teknolojili su arıtma cihazları bu konuda size yardımcı olmaya hazır!

Tezgah altı ve sebil tipi Arçelik su arıtma cihazları sayesinde çocuğunuz ve siz suya pratik ve taze bir şekilde ulaşabilirsiniz!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. Encouraging Consumption of Water in School and Child Care Settings: Access, Changes, and Strategies for Improvement

Anisha I. Patel, MD, MSPH, MSHS and Karla E. Hampton, JD

 • Children’s Fluid Management
 • Oxford University Hospitals

 • A Case of Water Intoxication with Prolonged Hyponatremia Cause by Excessive Water Drinking and Secondary SIADH
 • Yamashiro M, Hasegawa H, Matsuda A, Kinoshita M, Matsumura O, Isoda K, Mitarai T

 • Bisphenol A: Food Exposure and Impact on Human Health
 • Susana Almeida António Raposo Maira Almeida‐González Conrado Carrascosa

 • Bottled Water. How Safe Is It?
 • Sean D. Raj

 • Fluorene-9-bisphenol is anti-oestrogenic and may cause adverse pregnancy outcomes in mice
 • Jianying Hu

  İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.