Böbreklerinizin Yeterli Miktarda Suya İhtiyacı Var: Su İçmenin Böbreklere Faydaları

Böbreklerinizin Yeterli Miktarda Suya İhtiyacı Var: Su İçmenin Böbreklere Faydaları

Böbreklerimizin görevlerini zorlanmadan yerine getirebilmeleri için yeterli miktarda su tüketiminin ne kadar önemli olduğunu pek çok kaynakta görmüş, duymuş ve okumuş olabilirsiniz. Peki, her gün ideal miktarda su tüketiminin böbrek fonksiyonları üzerinde tam olarak nasıl bir etkisi var? Haydi, gelin şimdi, “Su içmek böbrekler için neden faydalıdır?” sorusunun yanıtlarını sıralayalım.

Böbreklerinizin Yeterli Miktarda Suya İhtiyacı Var: Su İçmenin Böbreklere Faydaları

Yeterli Miktarda Su Tüketimi ile Vücuttaki Atıklar Kolayca Uzaklaştırılabilir

Böbrekler, atıkları filtreleme ve fazla suyu vücuttan uzaklaştırmakla görevlidir1. Böbrekler tarafından yapılan bu filtreleme işlemi, vücuda gerekli miktarda su alındığında ve herhangi bir sağlık sorunu söz konusu değilse kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Fakat günlük tüketilen su miktarı, vücudun ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde değilse bu, böbreklerin filtreleme işleminde daha az su kullanacağı anlamına gelmektedir2, 3. Vücutta daha az su olması; böbreklere fazla yük bindirmek, hatta uzun dönemde böbrek dokularına zarar verebilmek anlamına gelebilmektedir4.

 Böbrek Taşı Oluşumu Riski Azaltılabilir

Böbrek Taşı Oluşumu Riski Azaltılabilir

Böbrek taşları sıklıkla rastlanan sağlık sorunlarından biridir. İdrarla atılmaları için süzülen bazı minerallerin çeşitli nedenlerle çözünürlüğünün azalması, kristalleşmesi ve böbreklere çökmesi nedeniyle taş oluşumunun gerçekleştiğini söyleyebiliriz5.

Bazı insanlarda ağrıya neden olmayan, bazı hastalarda ise ancak operasyonla alınabilen böbrek taşlarının oluşum ve hatta tekrarlama riskini azaltmak için ise su tüketim miktarı oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalara göre, yeterli sıvı alımı idrar hacmini artırdığı için kristalleşme ve böbrekte kümelenme ihtimalini azaltıp taş oluşumunun önemli ölçüde önüne geçebilmektedir 6, 7, 8.

İdrar Yolu Enfeksiyonların Azalmasında Sağlıklı Böbreklerin Payı Büyük

İdrar Yolu Enfeksiyonların Azalmasında Sağlıklı Böbreklerin Payı Büyük

İdeal miktarda su tüketmenin, böbreklerinizin zorlanmadan çalışıp idrar hacminin artmasına ve böbrek taşlarının oluşmasını engellemeye yardımcı olabileceğine değinmiştik. İşte, bunlar sayesinde idrar yolu enfeksiyonlarından da korunuyor olabilirsiniz. Çünkü farklı nedenleri olsa da idrar yolu enfeksiyonlarının nedenlerinden bazıları arasında az idrara çıkmanın ve böbrek taşlarının da olabileceği belirtilmektedir9, 10.

Böbrek Sağlığınız İçin Her Gün Yeterli Miktarda Su İçtiğinize Emin Olun

Evet, su içmeyi aksatmamak böbrekler için önemli. Üstelik böbreklerin görevleri sadece yukarıda belirttiklerimizle sınırlı değil! Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda, kan basıncının kontrolünde, hatta kemiklerin güçlenmesinde etkili bazı hormonların üretiminin desteklenmesi de böbreklerin görevleri arasında 11. Dolayısıyla böbrek sağlığı, boşaltım sisteminin sağlığından çok daha fazlasını ifade etmektedir.

Peki, yeterli miktarda su tüketimi bu kadar önemliyken farkında olmadan az su içiyorsanız? Dilerseniz “Bu Uyarıları Dikkate Alın: Vücudun Susuz Kaldığı Nasıl Anlaşılır?” yazımızı okuyarak az su içmenin belirtilerine göz atabilirsiniz.Son olarak az su içmek kadar, çok su içmenin de böbreklere zararı olduğunu hatırlatmak isteriz. Yani “Su içmek böbrekleri yorar mı?” sorusunun yanıtı, ideal seviyede su içiyorsanız ve bir sağlık sorununuz yoksa hayır. Fakat fazla su içmek böbreklerinizi yorabilir. Dahası “Fazla Su İçmek Zararlı mıdır? İhtiyacınızdan Fazla Su İçtiğinizin Belirtileri” yazımızda bahsettiğimiz gibi, çok su içmek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Arçelik Su Arıtma Cihazları ile Temiz İçme Suyunuz Her An Elinizin Altında

Su tüketimini aksatmamak, ama bunun yanında içtiğiniz suyun kalitesinden de emin olmak şart. Evet, biliyoruz; ambalajlı suların bu konuda güvenilir olduğunu düşünüyorsunuz. Fakat açılıp tüketilmeyi bekleyen ambalajlı sularda ne yazık ki sağlığınıza zarar verebilecek bakteri oluşumu görülebilir 12. Üstelik BPA ve BHPF maddeleri suya salınım yaparak sağlığınıza zarar verebilir13, 14.

Merak etmeyin; iyi suyun güvencesi Arçelik su arıtma cihazları yanınızda! Tezgah altı ve sebil tipi olmak üzere iki modeli bulunan Arçelik su arıtma cihazları, dört aşamalı filtreleme sistemi ve ters ozmoz teknolojisi ile musluktan akan suyunuzu zararlı maddelerden ayrıştırıyor. Yani size taze ve iyi suya pratik şekilde ulaşmak kalıyor!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. Your Kidneys & How They Work

National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases

 • Your Kidneys & How They Work
 • National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases

 • Water, Hydration and Health
 • Barry M. Popkin, Kristen E. D’Anci and Irwin H. Rosenberg

 • Water, Hydration and Health
 • Barry M. Popkin, Kristen E. D’Anci and Irwin H. Rosenberg

 • Kidney Stones: Overview
 • Institute for Quality and Efficiency in Health Care

 • The Influence of Increased Fluid Intake in the Prevention of Urinary Stone Formation: A Systematic Review
 • Tommie Prasetyo, Ponco Birowo, Nur Rasyid

 • Water for Preventing Urinary Stones
 • Yige Bao, Xiang Tu, Qiang Wei

 • Self-Fluid Management in Prevention of Kidney Stones: A PRISMA-Compliant Systematic Review and Dose-Response Meta-Analysis of Observational Studies
 • Chang Xu, Chao Zhang, Xiao-Long Wang, Tong-Zu Liu, Xian-Tao Zeng, Shen Li, Xiao-Wen Duan

 • Urinary Infection (Adult)
 • The British Association of Urological Surgeon

 • Urinary Tract Infections (UTIs)
 • NHS, United Kingdom National Health Service

 • Your Kidneys & How They Work
 • National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases

 • Bottled Water. How Safe Is It?
 • Sean D. Raj

 • Bisphenol A: Food Exposure and Impact on Human Health
 • Susana Almeida, Antonio Raposo, Maira Almeida-Gonzalez, Conrado Carrascosa

 • Fluorene-9-bisphenol is anti-oestrogenic and may cause adverse pregnancy outcomes in mice
 • Jianying Hu

  İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.