Bilmek Şart: Akvaryum Suyu Nasıl Olmalı?

Bilmek Şart: Akvaryum Suyu Nasıl Olmalı?

İçerisinde rengârenk balıklarınızın bulunduğu akvaryumunuza bakıp huzur bulduğunuzu biliyoruz. Fakat ne yazık ki pek çok kişi, balıkların hayatlarına uzun süre devam edemediklerinden şikâyet ediyor. Hatta bu şikâyetler evindeki akvaryumda balık beslemek isteyenleri korkutuyor. Peki, aslında balık bakımının, balıklara yem vermek ve belirli aralıklarda akvaryum su değişimi yapmaktan daha fazlası olduğunu biliyor musunuz? Mesela akvaryuma koyduğunuz suyun kalitesi en önemli hususlardan biri! Gelin şimdi, akvaryumda kullanılabilecek su hakkındaki önemli detayları paylaşalım.

Çocuğunuzun iyiliğini düşündüğünüzü biliyoruz! Bu nedenle özellikle okul öncesinde ya da okul çağındaki çocuklara su içme alışkanlığı kazandırmak büyük önem taşıyor! Peki, çocuğunuza su içme alışkanlığını nasıl kazandırabilirsiniz?

Bilmek Şart: Akvaryum Suyu Nasıl Olmalı?

Akvaryuma Koyulan Suyun Kalitesi Neden Önemli?

Balıklar yemlerinin yanı sıra suyun içeriğinde bulunan maddeler ile de beslenirler. Su balıklar için yararlı olabilecek mineralleri barındırdığı gibi kalitesinden emin olmadığınız sular balıklar için zararlı olan maddeleri de içerebilir. Deniz yaşamı ise suyun içerisinde bulunma ihtimali olan zararlı maddelere karşı oldukça hassas olabilir. Yani arıtma işleminden geçmeyen suda bulunabilecek bakteriler, balıklarınızın yaşamı için büyük bir tehdit oluşturabilir1.

Klor ve Kloramin Maddeleri Akvaryum Suyunda Olmamalı

Klor ve Kloramin Maddeleri Akvaryum Suyunda Olmamalı

Kalitesinden emin olunmayan suyun akvaryuma koyulmadan önce dinlendirilmesi zorunluluğunun nedeni, klorun oda sıcaklığında uçmasını sağlamak başka bir deyişle kloru sudan arındırmaktır2. Yani akvaryum su değişimi sonrasında balıklarınız ölüyorsa sebebi, arıtılmamış suyun içerisinde bulunma ihtimali olan klor ya da klor yerine kullanılan kloramin maddesi olabilir. Fakat klor yerine kullanılabilen kloramin, klor gibi su, ağzı açık kaplarda dinlendirildiğinde kolay bir şekilde sudan arınmaz. Diğer bir deyişle, akvaryumda temiz ve arındırılmış su kullanılmadığında ve arıtılmamış suyun içerisinde kloramin olduğunda bu balıklarınız için ölümcül tehlike anlamına gelebilir3.

Balıklarınız İçin En Doğru Çözüm: Arıtılmış Su

Balıklarınız İçin En Doğru Çözüm: Arıtılmış Su

Suyun içeriğinden emin olmak ve balıklarınıza güvenli bir yaşam alanı sunabilmek için aklınızda “Akvaryuma arıtma suyu konur mu?” sorusu oluşabilir. Evet, arıtma su kesinlikle kullanılabilir! Akvaryuma sahip herkes, mutfağındaki su arıtma cihazlarını kullanarak balıkları için ideal yaşam alanı oluşturmak konusunda çok önemli bir adım atabilir!Su arıtma cihazları, deniz canlılarına zarar verebilecek maddeleri büyük oranda ayrıştırır ve balıklarınız için ideal bir yaşam alanı sunabilir. Fakat bu noktada su arıtma cihazlarının, suyun içerisinde bulunan ve sudaki içerikler ile beslenen balıklarınızın ihtiyacı olabilecek bazı maddeleri de ayrıştırabildiğini unutmamak gerekir. Bu noktada ise kesinlikle akvaryum su düzenleyicilerden yardım almalısınız. Akvaryum su düzenleyiciler, suyun değerlerini balıklarınıza uygun olacak bir biçimde şekillendirebilir. Bu sayede hem arıtma cihazları ile zararlı maddelerden arındırılmış hem de balığınızın yaşamı için gerekli olan içeriğe sahip bir akvaryum suyuna sahip olabilirsiniz. Balıklarınız için en doğru su düzenleyici ürünün hangisi olduğunu ve arıtılmış suya karışım oranlarını veterinerlere danışarak öğrenebilirsiniz.Ters ozmos teknolojisine sahip Arçelik su arıtma cihazları, suyu arıtarak temiz suya kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Yani su arıtma cihazları ve su düzenleyici ürünler sayesinde balıklarınız için uygun olabilecek bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. Mystery Solved - Is Distilled Water Particularly Good for Fish Tanks?

Aquanswers

 • How Long Does It Take for Free Chlorine to Evaporate From Tap Water Entirely?
 • Aquanswers

 • Difference Between Chlorine and Chloramine
 • Shirlie Sharpe

  İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.