Bebeklere Ne Zaman Su Verilmeye Başlanmalı? Bebekler Günde Ne Kadar Su İçmeli?

Bebeklere Ne Zaman Su Verilmeye Başlanmalı? Bebekler Günde Ne Kadar Su İçmeli?

Bebeğinizin doğacağını öğrendiğiniz ilk günden beri onun için en iyisini istediniz; hamileyken beslenmenize dikkat ettiniz, onun gelişimine katkı sağlayacak besinleri tercih ettiniz. Şimdi bebeğiniz doğdu ve dolayısıyla onun bireysel beslenmesi de önemli hale geldi. İşte, bu dönemde “Bebekler ne zaman su içmeye başlar, bebeğe günde ne kadar su verilmeli?” gibi soruların aklınızda oluşması gayet normal. Hiç merak etmeyin; bebeklerde su tüketimi ile ilgili bu önemli soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

limonlu suyun faydaları

Bebeklere İlk Ne Zaman Su Verilmeli?

Su, tüm canlıların yaşam kaynağı; her canlının suya ihtiyacı var. Fakat yeterli miktarda anne sütü ile beslenen bir bebeğin, ilk 6 ay su içmesine gerek yoktur. Çünkü bebeğin gelişimi için ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi gerekir ve anne sütünün %80’inden fazlası sudan oluşur. Bebeğe su verilmeye başlanması gereken dönem ise ek gıdaya geçilen, yani ilk 6 ay sonrasındaki dönemdir1.

limonlu suyun faydaları

Bebeğe Neden İlk 6 Ay Su Verilmemeli?

Anne sütü; bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayacak, bebeğinizin ihtiyacı olan bütün besin değerlerini içeriğinde barındırır. İlk 6 aylık dönemde bebeğe su verilmesi ise bebeğin karın tokluğu hissetmesine ve dolayısıyla daha az anne sütü içmesine neden olabilir. Bu durum vitamin, mineral eksikliğine sebep olabilir, bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir ve bebeğin kilo kaybı, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sorunlar yaşamasına sebep olabilir2.

Bebeğiniz henüz ilk 6 ayın içerisindeyse ve havalar çok sıcaksa “Sıcak havalarda bebeğe su verilmeli mi?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Cevap, hayır! Çünkü yeterli miktarda alınan anne sütünün içerdiği su, yaz sıcaklarında bile bebeğinizin su ihtiyacını karşılayabilir3.

limonlu suyun faydaları

Ek Gıdaya Başlayınca Bebeklere Ne Kadar Su Verilmeli?

İçilmesi gereken su miktarı; yaş (ya da bebeğinizin kaç aylık olduğu), kilo, boy ve hava sıcaklığı gibi çevresel koşullara göre değişiklik gösterebilir4. Buna ek olarak bebeğin su ihtiyacı anne sütünden de karşılandığı için 6 aydan sonra tüketilen anne sütü miktarı da su ihtiyacının belirlenmesinde etkilidir.

Su içmeye başlayan bebeklere anne sütüne ek olarak günde yaklaşık 100-120 ml su, 1 ila 3 yaş arasındaki çocuklara ise günde yaklaşık 1 litre su verilmesi önerilir5, 6. Bu miktarı ise birden değil, genellikle yemeklerden sonra azar azar su vererek tamamlamak gerekir. Fakat su tüketim miktarı, yukarıda belirttiğimiz gibi farklı kriterlere bağlı olarak değişebildiği için bebeğinize günde ne kadar su vermeniz gerektiğini uzmanlara danışmanızın çok önemli ve gerekli olduğunu hatırlatalım.

Emziren Annelerin de Su Tüketimi Önemli

Bahsettiğimiz gibi, anne sütünün %80’ninden fazlası sudan oluşur. Dolayısıyla bebeğinizi emzirdiğinizde vücudunuz su kaybeder. Organlarınızın işlevlerini yerine getirebilmeleri, sağlıklı bir ruh hali, daha zinde hissedebilmenin yanı sıra süt üretimi için de su tüketiminize dikkat etmelisiniz7. Fakat az su içmek kadar, ihtiyacınızdan fazla su içmenin de sağlığınız için zararlı olabileceğini ve bu durumun su zehirlenmesine neden olabileceğini unutmamalısınız8.

Emzirme döneminde sizin ve bebeğiniz için önem kazanan “Bebeğimi emzirirken günde ne kadar su içmeliyim?” sorusunun cevabı için ise doktorunuza danışmanızı öneririz. Ayrıca dilerseniz “Hem Sizin Hem Bebeğiniz İçin: Hamilelik ve Emzirme Döneminde Bol Su İçmenin Faydaları” yazımızı da okuyarak ihtiyaç duyabileceğiniz detaylara ulaşabilirsiniz.

İçtiğiniz ve İçirdiğiniz Suyun Kalitesinden Emin Olun

Bebeğinizin sağlığı ve sizin sağlığınız için yeterli miktarda su içmek kadar önemli olan bir şey daha var: İçtiğiniz suyun kalitesi! Çünkü arıtılmadan tüketilen musluk suyu, mavi bebek sendromu dâhil pek çok sağlık sorununa davetiye çıkarabilir9. Buna artı olarak, musluk suyu yerine tercih edilen pet şişe ve damacana sular da düşündüğünüz kadar saf olmayabilirler! Çünkü hem evinize ulaşmadan önce hem de evinizde uzun süre tüketilmeyi bekleyen bu sulara, plastik kapları nedeniyle BPA ve BHPF maddeleri karışabilir; bakteri üretimi artabilir10, 11, 12.

Peki, kaliteli su içebilmek için çare ne? Çare, Arçelik su arıtma cihazları! Musluğunuzdan akan suyun içerisinde bulunabilecek partikülleri dört aşamalı sistemi ile %99,8 oranında ayrıştıran su arıtma cihazları sayesinde ailenize gönül rahatlığı ile su içirebilirsiniz!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

 1. Why Can’t We Give Water to a Breastfeeding Baby Before the 6 Months, Even When It is Hot? World Health Organization
 2. Why Can’t We Give Water to a Breastfeeding Baby Before the 6 Months, Even When It is Hot? World Health Organization
 3. Why Can’t We Give Water to a Breastfeeding Baby Before the 6 Months, Even When It is Hot? World Health Organization
 4. How to Calculate How Much Water You Should Drink. Jennifer Stone, PT, DPT, OCS, Clinic Supervisor
 5. Hydration in Infants and Children. Vanessa Shaw, Great Ormond Street Hospital for Children
 6. Children’s Fluid Management. Oxford University Hospitals
 7. Hydrating While Breastfeedingr. Katie Domas, Ameda Direct Power by Medline
 8. Nutrition Column An Update on Water Needs during Pregnancy and Beyond. Kristen S. Montgomery, PhD, RN
 9. Water-Related Diseases. World Health Organization
 10. Bisphenol A: Food Exposure and Impact on Human Health. Susana Almeida António Raposo Maira Almeida‐González Conrado Carrascosa
 11. Bottled Water. How Safe Is It? Sean D. Raj
 12. Fluorene-9-bisphenol is anti-oestrogenic and may cause adverse pregnancy outcomes in mice Jianying Hu
İLETİŞİM FORMU
x
Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
Lütfen telefon numaranızı giriniz.
Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.