Aç Karnına Su İçmenin Faydaları

Aç Karnına Su İçmenin Faydaları

Sağlığınız için su tüketimine dikkat ediyor ve her gün yeterli miktarda su tüketmeye özen gösteriyorsunuz. Peki, gün içerisinde aç karnına su tüketerek su içmenin farklı faydalarından yararlanmaya ne dersiniz? İşte, pek çok insanın merak ettiği bir konu olan aç karnına su içmek ile ilgili bilmek isteyecekleriniz:

Aç Karnına Su İçmenin Faydaları

Uyandıktan Sonra Su İçerek Vücudunuzun Kaybettiği Suyu Geri Kazanabilirsiniz

Vücut sadece idrar ya da terleme ile değil, solunum nedeniyle de su kaybeder1. Dolayısıyla gece uyanıp su içmediyseniz, uykunuz boyunca vücudunuz su kaybetmiş olur. Hatta sabah uyanmakta zorluk yaşamanızın, halsiz hissetmenizin, algılamakta güçlük çekmenizin nedeni bile vücudunuzun susuz kalmış olması olabilir2. Vücudunuzun kaybettiği suyu yerine koymak için ise uyanır uyanmaz su içmek oldukça doğru olacaktır. Ayrıca vücudunuzun çok susuz kalmasını engellemek için yatmadan önce de yarım bardak ya da bir bardak su içebilirsiniz. Bu sayede uyku sırasında kaybedeceğiniz suyu almış olursunuz.

Yemeklerden Önce Su İçerek Aldığınız Kalori Miktarını Düşürebilirsiniz

Yemeklerden Önce Su İçerek Aldığınız Kalori Miktarını Düşürebilirsiniz

En merak edilen konulardan biri de aç karnına su içmenin kilo vermeyi destekleyici etkiye sahip olup olmadığıdır. Peki, sabah aç karnına su içmek kilo verdirir mi?Sadece sabahları kahvaltıdan önce değil, tüm öğünlerinizden önce su içmek yemekten alacağınız kalori miktarını düşürmenize yardımcı olabilir. Bunun nedeni ise içtiğiniz suyun, midenizi bir miktar dolu hissetmenizi sağlamasıdır. Yapılan araştırmalar yemeklerden önce su içmenin, öğünde alınan kalori miktarını yaklaşık %13 azalttığını belirtmektedir3. Diğer bir deyişle, “Su içmek zayıflatır mı?” ya da “Su içmek kilo kontrolüne yardımcı olur mu?” sorularına olumlu yanıt vermek mümkün olabilir.

Aç Karnına Su İçmek Bağırsak Hareketlerinin Düzenlenmesine Yardımcı Olabilir

Aç Karnına Su İçmek Bağırsak Hareketlerinin Düzenlenmesine Yardımcı Olabilir

Vücudunuzun susuz kaldığını gösteren belirtilerden birinin kabızlık olduğu kabul edilir4. Yeterli miktarda su içerek bağırsak hareketlerinizin düzenlenmesine katkı sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra aç karnına ılık veya sıcak su içerek bağırsaklarınızın daha etkili bir şekilde uyarılmasını sağlayabilirsiniz5. Bu arada tükettiğiniz suyun sıcaklığının da vücudunuz için farklı etkileri olabileceğini belirtelim. Dilerseniz “Oda Sıcaklığındaki Su mu, Soğuk Su mu? İçilen Suyun Sıcaklığı Ne Olmalı?” yazımızı okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Gün Boyunca Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Yemeklerden önce gibi sadece günün belirli bir aralığında su içmek günlük su ihtiyacınızı karşılama konusunda yeterli olmayabilir. Bu nedenle günlük ideal su tüketim miktarını, gün boyunca su içerek tamamlamayı ihmal etmemelisiniz. Eğer su içme alışkanlığınız yoksa ve kazanmak istiyorsanız “Unutuyorum ya da Canım İstemiyor Diyenlere: Su İçme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?” yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Elbette yeterli miktarda su içmek kadar tükettiğiniz suyun kalitesi de oldukça önemli. Örneğin temiz su kaynağı olarak kabul ettiğiniz ambalajlı sular, açılıp tüketilmeyi bekledikleri sırada bakteri üretebilir ve bu, sağlığınız için zararlı olabilir6. Peki, çözüm ne? Çözüm; zararlı maddeleri sudan arıtıp temiz ve taze suya dilediğinizde pratik bir şekilde ulaşmanızı sağlayan Arçelik su arıtma cihazları! Tezgah altı ve sebil tipi olmak üzere iki modeli bulunan ters ozmos teknolojili su arıtma cihazları ile siz de içme suyuna taze bir şekilde ulaşın!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. Knowledge Encyclopedia Human Body

DK, Penguin Random House

 • Overactive Bladder
 • Mayo Clinic

 • Water Consumption Reduces Energy Intake at a Breakfast Meal in Obese Older Adults
 • Davy BM, Dennis EA, Dengo AL, Wilson KL, Davy KP

 • Say Yes to Warm for Remove Harm: Amazing Wonders of Two Stages of Water
 • European Journal of Pharmaceutical and Medical Research

 • Say Yes to Warm for Remove Harm: Amazing Wonders of Two Stages of Water
 • European Journal of Pharmaceutical and Medical Research

 • Bottled Water. How Safe Is It?
 • Sean D. Raj

  İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.