Çamaşır makinesi II numaralı gözden deterjan almıyor

Çamaşır makineniz ana yıkama gözü olan ikinci gözden (No II) deterjan almıyorsa aşağıda size önereceğimiz adımları izleyebilirsiniz.

Suyunuzun basıncı düşük olabilir. Ön yıkama programını seçin. Makinenizin arka tarafında yer alan su giriş hortumları tıkanmışsa temizleyin ve kıvrılmışsa düzeltin. Deterjan çekmecesi kirlenmişse ya da tıkanmışsa temizleyin. Deterjan nemlenmişse ya da kullanım ömrü dolmuşsa yenisini alarak makineyi tekrar çalıştırın. Sorun devam ederse müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.

Su basıncı

Bunun için herhangi bir musluktan su akışını (basıncı) kontrol edin. Suyun tazyiği düşükse makinenin deterjan çekmecesine yeterli miktarda su gelmediği için deterjanı alamaz.

Su akışı kontrolü

User-added image

Ön yıkama programı

Eğer seçtiğiniz programda ön yıkama yapıyorsanız makine önce I no'lu ön yıkama gözünden deterjanı alır ve yıkamaya devam eder. Ana yıkamaya geldiği zaman II no'lu gözden deterjan alıp durulama ile yıkamayı sonlandırır.

Ön yıkama program düğmesi-1

User-added image

Ön yıkama program düğmesi-2

User-added image

Hortum kontrolü

Makinenin arkasında yer alan şebeke su giriş hortumlarının kıvrılmış olup olmadığını kontrol edin. Kıvrılma varsa düzeltin.

Su giriş hortumu kontrolü

User-added image

Hortum uzunluğu

User-added image

Hortum yüksekliği

User-added image

User-added image

User-added image

Şebeke hortumu filtre temizliği

Makinenin arkasındaki su giriş musluklarının ucunda ve su giriş hortumlarının musluğa takıldığı uçlarda birer adet filtre bulunur. Bu filtreler, şebeke suyundaki yabancı maddelerin ve kirlerin makineye girmesini engeller. Yabancı maddeler ve kirler biriktikçe filtrelerin temizlenmeleri gerekir.

Su giriş hortumu ve filtreleri

User-added image

Filtre temizliği nasıl yapılır?

Su giriş hortumlarındaki filtrelerin temizlenmesi için öncelikle makinenin arkasındaki muslukları kapayın. Su giriş hortumlarını bağlantı yerlerinden sola doğru çevirerek sökün. Süzgeç şeklindeki filtrelerin üzerinde oluşan tortuları uygun bir fırçayla iyice temizleyin. Sonrasında lastik (conta) ve filtreleri dikkatlice tekrar yerlerine takarak hortum vidalarını elinizle sıkıp sabitleyin.

Kirli su borusu çıkartma

User-added image

Uyarı: Filtre temizliği yetkili servislerin garanti kapsamı dışında kalan bir işlemdir.

Çekmece temizliği

Deterjan çekmecesi, çekmece gözünün tavanında bulunan su püskürtme delikleri tıkanmış ya da kirlenmiş olabilir. Bu durumda makinenizin ön tarafındaki çekmeceyi çekin. Deterjan çekmecesini yerinden çıkarmak için yumuşatıcı koyulan renkli parçaya üstten bastırıp kendinize doğru çekin. Çekmeceyi ve çekmecenin çıkarıldığı bölümün üst tavanındaki su püskürtme deliklerini kullanmadığınız bir diş fırçası yardımıyla temizleyin.

Temizleme işi bittikten sonra çekmeceyi kurulayıp yumuşatıcı koyulan renkli parçayı yerine takın ve çekmeceyi çıkardığınız yere tekrar yerleştirerek kontrol edin.

Deterjan çekmecesi temizliği

User-added image

User-added image

User-added image

Deterjan kontrolü

Kullandığınız deterjan ıslanmışsa veya nemden dolayı topaklanarak akışkanlığını kaybetmişse makine deterjanı almaya başladığında deterjanın bir kısmı çekmecede kalır. Makine deterjanın hepsini alamadığı için yıkama verimi düşer.

Uyarı: Deterjan kapalı kutuda, nemsiz ve kuru bir ortamda saklanmalıdır.

Deterjan çekmecesi

User-added image

Sorun devam ederse 0850 210 0 888 numaralı çağrı merkezi hattını arayarak müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.
Daha Fazla Arayın