Buzdolabı sürekli çalışıyor (Termostatlı)

Buzdolabınızda iç aksam veya çalışma kaynaklı bir takım sorunlar oluşabilir ve bu sorunlar nedeniyle buzdolabınız sürekli çalışma eğilimi gösterebilir. Bu durumun üstesinden gelmek için bazı adımları takip etmeniz gerekir.

Buzdolabınızın sürekli çalışmaması için, soğutma gücünün ayarlanmasını sağlayan termostat (sıcaklık kontrol aracı) düğmesinin Min ve Max değerleri arasında olması, kapağının çok sık açılıp kapatılmaması ve kapı lastiklerinin birbirine iyi yapışması gereklidir. Ayrıca buzdolabının kapasitesinden fazla yüklenmemesi ve yeterli elektriği alması da sürekli çalışmaması açısından önemlidir.

Soğutma seviyesini ayarlayın

Soğutucu kısmının kapağını açtığınızda arkada ya da yan tarafta termostat düğmesini görürsünüz. Soğutma gücünü belirten Min ve Max değerleri arasında bir seviyede soğutma gücü seçebilirsiniz. Buzdolabınızı ortalama bir soğutma gücüne ayarlamak için düğmeyi Min ile Max seçeneklerinin tam ortasına gelecek şekilde ayarlayın. Daha soğuk olmasını istiyorsanız Max seçeneğine daha yakın bir konuma getirebilirsiniz.

Termostat ayar düğmesi

User-added image

Elektrik kesintisi yaşadıysanız

Uzun süre elektrik kesintisi yaşadıysanız ve buzdolabınızın içindeki soğuk hava iyice ısındıysa, makineniz soğuk havayı gereken seviyeye çıkarana kadar çalışmaya devam edecektir.

Ufak bir temizlik

Buzdolabı kapağının lastikleri doğru şekilde yapışmıyorsa soğuk hava dışarı kaçar. Kirlenme veya yiyeceklerin bulaşması gibi durumlardan dolayı bu sorunu yaşayabilirsiniz. Sıcak su ile ıslattığınız bezi kullanarak lastikleri ve lastiklerin yapıştığı yüzeyi silin. Ardından 2 saat boyunca kapağı açılmadan çalışmasını sağlayın. Buzdolabının lastikleri yerlerine doğru şekilde yapışır.
 
Daha Fazla Arayın